„Bývalého starostu odvolalo obecné zastupiteľstvo 1. októbra 1999. Od 6. októbra som bol zástupcom starostu s niektorými jeho kompetenciami. V marci 2000 boli doplnkové voľby, v ktorých ma zvolili za starostu. Som ním od 1. apríla 2000,“ sumarizuje dátumy Milan Kysel, súčasný starosta Santovky. Celé jeho obdobie starostovania bolo spojené so splácaním dlžôb. „Podozrenia, že hospodárenie obce nie je v súlade so zákonom, padli v roku 1999, rovnako aj podnety na trestné stíhanie bývalého starostu. Vtedy sme ani nevedeli, koľko máme dlhov a kedy sa z nich vymotáme. Keďže obec nemala dostatok peňazí na splácanie, začali sa prvé exekučné konania. V roku 1999 ich bolo hneď päť,“ hovorí M. Kysel.
Santovka za chyby bývalého vedenia obce zaplatila v hotovosti a exekučným predajom 10,4 milióna, z toho 3,4 milióna boli v hotovosti a 7 miliónov predajom majetku cez exekútorov. „Najväčšou stratou pre obec bol exekučný predaj kúpaliska. Nasledovala budova bývalého MNV, zdravotného strediska, siedmich obecných pozemkov a akcií v žriedlach. Spolu sme mali jedenásť exekučných konaní. K tomu treba prirátať 2,9 milióna, ktoré nám odpustili úrad práce, daňový úrad, sociálna a zdravotné poisťovne, súkromná firma. V súčasnosti má obec úver vo výške 618-tisíc, ktorý sme si vzali v decembri 2004 a splácať sa bude do decembra 2010. Z neho sme vyplatili poslednú časť dlhu v sociálnej poisťovni, aby nám v rámci generálneho pardonu odpustili penále vo výške 2,15 milióna,“ hovorí starosta, pričom sa riadi 30-stranovou správou, v ktorej sú zahrnuté všetky položky a transakcie. Podobnú správu, zhrnutú do desiatich strán, dostane do konca novembra každá z 260 domácností v Santovke. „Chceme, aby všetci vedeli, kam išli peniaze a prečo ich nebolo na rozvoj obce ako napríklad v susedných obciach,“ vysvetľuje M. Kysel.
Ak by sa niekto domnieval, že ide o dobre premyslenú predvolebnú kampaň, opak je pravdou. „Kandidovať už nebudem,“ hovorí rozhodne. Úrad opúšťa očistený od dlhov, ktoré v konečnom dôsledku zaplatil každý Santovčan. Ak by sa platby obce, ktoré zaplatila v hotovosti počas 71 mesiacov, rozpočítali na hlavu, tak každý z 830 obyvateľov prispel na splatenie dlhu sumou 3706 korún. Ak k tomu pripočítame aj exekučné konania, suma na hlavu je až 12 538 korún.
Napriek všetkému sa bežný život v Santovke nezastavil. „Ulice boli osvetlené, podporovali sme šport, hasičov, základnú a materskú školu, niečo malé sme aj vybudovali. Na rozsiahlejší rozvoj však peňazí nebolo. Nemohli sme ani požiadať o finančnú podporu z fondov únie, pretože sme cez poisťovne boli dlžníkmi štátu. Takto nám napríklad ušiel grant, ktorý bol vypísaný na opravu kúpalísk. Nakoniec sme prišli aj o kúpalisko. Tento rok sme aspoň opravili verejné osvetlenie,“ skonštatoval M. Kysel.
JANA NÉMETHOVÁ