„Projekt vznikol pred dvoma rokmi ako odozva na kontaktný pražský seminár, kde si inštitúcie zaoberajúce sa vzdelávaním dospelých hľadali partnerov pre realizáciu európskeho programu,“ objasňuje Alena Krtíková, koordinátorka projektu na Slovensku, učiteľka spomenutého učilišťa. Po vytvorení projektového tímu zo zástupcov organizácií zo Slovenska, Španielska, Nemecka, Anglicka a Írska sa úlohy koordinátora projektu zhostila vzdelávacia inštitúcia zo španielskej Granady.
Projekt sa venuje štúdiu ďalšieho cudzieho jazyka prostredníctvom skúseností z interkultúrnych aktivít. Na prvé počutie to znie zložito, ale podstata myšlienky je jednoduchá a dômyselná: učiť sa cudzí jazyk tvorivo, inak ako klasickou metódou. Koordinátorka projektu vysvetľuje: „Veľa dospelých ľudí cestuje po svete, väčšinou na dovolenky, turistické či pracovné pobyty. Máloktorá cesta má za cieľ spoznať inú kultúru, národy a zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Druhým aspektom je, že mnohí dospelí sú talentovaní v určitých umeleckých oblastiach. Spojením týchto dvoch premís vznikol nápad, aby dospelí neštudovali cudzí jazyk formou klasického vyučovania, ale pri tvorivých umeleckých činnostiach.“ Nakoľko projekt musí mať aj konkrétny výstup, levické učilište vlani, v prvý rok existencie projektu, pripravilo trojjazyčné CD s názornou výučbou modelovania z hliny. Aktérmi ukážky boli študenti nadstavbového štúdia odboru keramik a účastníci jazykových kurzov, ktoré v škole bežia už tretí rok.
Tohtoročná prezentácia cechu a odborného učilišťa bola zameraná na remeslá. Na projektovom stretnutí v Kleve opäť prostredníctvom digitálnej technológie oboznámili ostatných účastníkov s regiónmi Tekov a Hont a ich tradičnými remeslami. Využili aj videodokumentáciu z nedávneho Týždňa tradičných remesiel v škole. K atraktivite prezentácie prispel aj tekovský kroj, ktorým sa popýšila jedna zo šiestich slovenských účastníčok. Každý z projektových partnerov v Nemecku názorne predviedol niektorú zo svojich aktivít. Levickí zástupcovia učili ostatných zdobiť vianočné medovníky, Íri predstavili svoje typické tance. Klevčania pripravili netradičný kurz nemčiny pre začiatočníkov a divadelný workshop zameraný na verbálnu a neverbálnu komunikáciu.
Najbližšie stretnutie účastníkov projektu má byť na jar v írskom Waterville. Tam Levičania plánujú ukázať, ako sa u nás zdobia veľkonočné kraslice. „Prezentáciu spracujeme na viacjazyčnom CD, kde predstavíme jednotlivé techniky,“ vykresľuje plány Alena Krtíková. Dodáva, že tretí, posledný rok trvania projektu je na programe zorganizovanie stretnutia v Leviciach, ktoré má byť z ich strany venované kamenárčine a modelovaniu z hliny. Prezentovať chcú aj nový študijný odbor pracovník marketingu s orientáciou na regionálny cestovný ruch. Pri príprave stretnutia chcú naplno využiť aj nové moderne vybavené jazykové laboratórium učilišťa.
KATARÍNA LALÍKOVÁ