ila myšlienka usporiadať preteky. Odvtedy klub zorganizoval množstvo motocyklových podujatí na vysokej úrovni. Popri tejto činnosti členovia klubu aj aktívne reprezentujú na majstrovstvách Slovenska v motokrose a endure. Klub sa za niekoľko rokov dostal medzi špičku slovenského motocyklového športu, keď pravidelne organizuje jedno podujatie zo sedemdielneho seriálu majstrovstiev Slovenska. V súčasnosti má klub okolo 20 aktívnych členov. Prezidentom je Marián Farbiak, podpredsedom Miroslav Kúdela (na snímke), ktorý nám poskytol informácie o tomto krásnom a atraktívnom športe.
Ako vznikol Motokrosový klub Lovčica?
V roku 2002 sme zakúpili prvé motorky, na ktorých bolo možné jazdiť motokros. V okolí však nebolo žiadne miesto, kde by sme mohli vykonávať takúto činnosť, a tak sme museli nájsť vhodný priestor. Ten sme našli pri obci Lovčica-Trubín. Na budúcom areáli sme pracovali a zorganizovali viacero brigád. Od urbára Lovčica-Trubín sme zobrali pozemok do prenájmu. Po úpravách sme vybudovali prvú trať a klub sme prihlásili do Slovenskej motocyklovej federácie.
Netrvalo dlho a stali ste sa spoľahlivým organizátorom medzinárodných majstrovstiev Slovenska.
Po zaregistrovaní klubu sme požiadali o pridelenie pretekov, ktoré nám boli určené hneď pre rok 2003. Nebola to súťaž na najvyššej úrovni, no jej organizáciu sme zvládli veľmi dobre. Aj preto sme o rok dostali organizáciu pretekov na najvyššej úrovni - majstrovstvá Slovenska, ktoré odvtedy organizujeme každý rok. Každý rok usporadúvame dve vrcholové podujatia, z ktorých organizáciou je vždy maximálna spokojnosť.
Zaujímavý je aj motoskiöring, ktorý pripravujete cez zimu.
Tento pekný a zábavný šport, v ktorom motorka ťahá za sebou lyžiara, organizujeme a participujeme aj na tvorbe pravidiel. Tento rok sa už bude jazdiť oficiálne, ako majstrovstvá Slovenska v motoskiöringu. Exhibičnú šou sme organizovali už aj minulý rok v Žiari nad Hronom, pod Priorom.
Na ktoré odvetvia motošportu sa špecializujete?
Organizujeme motokros, aj cross-country. Máme jazdcov, ktorí dosahujú výborné výsledky, mali sme majstrov Slovenska v Slovenskom pohári. V budúcom roku bude súťažiť v najvyššej kategórii, medzinárodných majstrovstvách Slovenska, náš Jozef Marenčák. Máme aj ďalších úspešných pretekárov, ktorí tiež ašpirujú na účasť na medzinárodných majstrovstvách.
Ako vyzerá príprava na organizáciu významného motokrosového podujatia?
Zorganizovať kvalitné a vydarené podujatie nie je jednoduché. Je to náročné časovo i finančne. Keď však získate skúsenosti, už vám to tak ani nepríde. Prípravy trvajú mesiac, vybavujú sa povolenia, reklamy, všetko možné... Veľmi dôležitá je starostlivá príprava trate. V tomto smere je ideálne, keď sa trať raz za rok obmení, čo je príťažlivé pre jazdcov a atraktívne pre divákov. Zároveň sa musíme pripraviť na rôzne počasie, ktoré niekedy prípravy skomplikuje.
Potom príde deň D a samotné preteky...
Počas pretkov spolupracujeme so Slovenskou motocyklovou federáciou. Prídu činovníci a rozhodcovia, ktorí dohliadajú na celé preteky. Organizátori sa vtedy už len starajú o organizačné záležitosti, pripravenosť trate, prítomnosť maršálov pri trati, ktorí zabezpečujú bezpečnosť divákov. Na záver je vyhodnotenie, ktoré tiež musí finančne zabezpečiť organizátorský klub, vrátane finančných a vecných cien pre pretekárov.
Aké je materiálne zabezpečenie klubu?
Pretekári sa o svoje motorky a vybavenie musia starať sami a zo svojich peňazí. Tie financie, ktoré klub má, stačia ledva na udržiavanie trate.