Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Máme slobodu, demokraciu, ale aj neduhy

Praha a Bratislava boli v novembri roku 1989 hlavnými centrami protestov a odporu voči komunistickému režimu. Postupne sa však pridávali aj ďalšie regióny. Eva Monišová, Miroslav Grznár, Pavol Kúš, Martin Burger, Róbert Maroši, Július Koleda, Tibor Druga,

Július Minka a Ján Paučo boli zakladajúcimi členmi výboru hnutia Verejnosť proti násilu v okrese Žiar nad Hronom. O atmosfére Nežnej revolúcie v tomto meste a jeho okolí, no nielen o nej, sme sa porozprávali s Júliusom Koledom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po 17. novembri 1989 ste sa veľmi rýchlo zapojili do aktivít smerujúcich k zmene dovtedajšieho režimu. Čo vás k tomu viedlo?
Významne ma ovplyvnil rok 1968, keď ma vylúčili zo strany. V normalizačných sedemdesiatych rokoch som sa preto ocitol na okraji spoločnosti. Odvrátili sa odo mňa aj niektorí moji priatelia. Nežnú revolúciu som preto privítal s nadšením, veril som, že môže pomôcť ľuďom s podobným osudom, ako som mal ja. Jedným z nich bol napríklad Július Minka, ktorý sa stal akousi vodcovskou osobnosťou novembrových zmien v našom regióne. Pridali sa k nám však aj ľudia z Novej Bane, Kremnice, či Banskej Štiavnice. Stretávali sme sa hlavne v kultúrnom stredisku. Sledovali sme správy, ktoré prichádzali z Prahy a Bratislavy, vyhodnocovali sme ich, radili sme sa ako ďalej. Medzi najdôležitejšie úlohy patrilo rušenie vtedajšej štátnej správy. Kooptovali sme nových poslanocov, došlo k výmene celého vedenia Okresného národného výboru v Žiari nad Hronom.
Organizovali ste po vzore Prahy, Bratislavy a ďalších väčších miest mítingy?
Pripravovali sme ich nielen na námestí, ale napríklad aj priamo v Závode SNP. Ľudia spontánne prichádzali, ich záujem bol veľmi veľký. Okrem toho sme organizovali aj besedy v okolitých obciach a mestách. Pozývali sme tiež vtedajšie osobnosti, predovšetkým umelcov. Pamätám si napríklad na návštevu herečky Magdy Vášáryovej, či jej sestry Emílie.Takéto stretnutia ľudia milovali, sály praskali vo švíkoch. Prejavovali radosť, nadšenie, i keď nevedeli, ako to bude všetko ďalej.
Nemali ste aj vy obavy, či opäť neriskujete? Mali ste predsa negatívnu skúsenosť z roku 1968.
Samozrejme, že v podvedomí strach existoval. Nič naozaj nebolo isté. Vedúca Komunistická strana stále existovala. Až keď sa rozpadol jej ústredný výbor, došlo k likvidácii straníckeho aparátu aj v Žiari nad Hronom. Zaujímavé je, že VPN sa potom presťahovala práve do priestorov okresného výboru strany. Bolo to nenásilné, spontánne, pracovníci strany pokojne odišli. I keď vieme, že archív KSS pálili v Závode SNP. Určite sa báli, aby niektoré skutočnosti nevyplávali na povrch.
Ako obyčajní ľudia reagovali na nové zmeny v spoločnosti?
Nebolo nutné ich k ničomu prehovárať. Prichádzali za nami sami, spontánne. K jadru VPN sa postupne pridávali ďalší a ďalší. Bolo to úprimné, bez vypočítavosti. No neskôr sa objavili aj karieristické tendencie niektorých ľudí. Prichádzali aj bývalí komunisti, ktorí odovzdali svoje červené preukazy, no my sme ich nekádrovali. Prijímali sme všetkých. Spoločne sme sledovali, čo sa deje v Prahe a Bratislave a utvrdzovali sme sa v presvedčení, že zvrat je nevyhnutný.
O nevyhnutnosti zmien ste však v úzkom kruhu kolegov zo Závodu SNP diskutovali aj pred novembrom ´89.
Už dlhšie totiž zo Sovietskeho zväzu prichádzali gorbačovské myšlienky o prestavbe. Povzbudzovalo nás to teda už skôr, naozaj sme diskutovali, či je lepší socializmus, alebo demokratická trhová ekonomika. Porovnávali sme, aká bola produktivita práce v Československu v porovaní s Nemeckom, či Amerikou, pričom bola niekoľkonásobne vyššia práve na Západe. Vtipne sme si hovorili, že sa nikdy nenaplnila Leninova téza, že socializmus zvíťazí nad kapitalizmom vtedy, ak ho predbehne v produktivite práce. To sa naozaj nikdy nestalo za štyridsať rokov komunistickej moci v Československu, či za sedemdesiat v Sovietskom zväze.
Naplnila Nežná revolúcia očakávania, s ktorými ste aj vy do nej aktívne vstupovali?
Jednoznačne všetky základné ciele naplnila. Je predsa nesporné, že máme demokraciu, slobodu. Na druhej strane nový systém priniesol aj neduhy. Ale sú to problémy, s ktorými sa borí demokracia aj na Západe. Mnohé ovplyvnila napríklad divoká privatizácia, keď sa viacerí obohatili, získali podniky a nevedeli ich spravovať. Nasledoval krach, mnohí ľudia sa doslova ocitli na ulici. Nečudujem sa preto niektorým, ak s nostalgiou spomínajú na komunistický režim a vravia, že bol lepší. Urobili sa, žiaľ, chyby, ktoré však prináša zmena politického režimu a následne vznik rôznych strán a hnutí. Ak by som mal spomenúť jedno z najväčších pozitív Nežnej revolúcie, určite je to začlenenie našej krajiny do Európskej únie, NATO a ďalších medzinárodných štruktúr.
Už nielen v Čechách, ale aj na Slovensku je 17. november štátnym sviatkom. Myslíte si, že oprávnene?
Určite áno. Je to dôležitý historický prelom, ktorý prieniesol významné politické aj spoločenské zmeny. Niektoré sú aj negatívne, a ja sám s nimi nesúhlasím, ale to už je daň takýchto historických zlomov. November ´89 by som porovnal s rozpadom Rakúsko - Uhorska a následne vznikom Československa, preto si zaslúži byť štátnym sviatkom. Udalosti spred sedemnástich rokov mali významnú odozvu aj v zahraničí, pričom práve zmeny u nás mohli byť uskutočnené aj vďaka vtedajšej medzinárodnej situácii. Vzťahy medzi USA a Sovietským zväzom sa totiž veľmi zlepšili. Gorbačov mohol zasiahnúť, veď sovietské vojská u nás boli, no neurobil to. Nechal na nás, aby sme si sami riešili túto situáciu a aj ďalšiu budúcnosť.
Ktoré osobnosti z novembra 1989 vás najviac oslovili?
Všetci sme vtedy obdivovali Kňažka a Budaja, fandili sme im. Ale najvýraznejšou osobnosťou bol jednoznačne Václav Havel. No spomenúť chcem aj Václava Klausa, ktorý naštartoval ekonomické reformy. I keď napríklad kupónová privatizácia nebola jeho najšťastnejším nápadom, pretože sa na nej niektorí obohatili. No dôležité hospodárske reformy mu nemožno uprieť.
Čo vám z novembrových udalostí najviac utkvelo v pamäti?
Je toho veľmi veľa. No možno ma prekvapilo, že ihneď po týchto zvratoch sa ku mne začali hlásiť ľudia, ktorí sa mi dovtedy obracali chrbom. Bolo to pre mňa veľmi prekvapujúce. Niektorí to možno urobili aj z vypočítavosti, no vtedy som to tak nevnímal. Tešil som sa, že sa opäť ku mne prihlásili.

SkryťVypnúť reklamu

Čo píšu učebnice
Napriek tomu, že od tzv. Nežnej revolúcie uplynulo len sedemnásť rokov, žiaci a študenti sa o nej už učia na hodinách dejepisu. Je totiž dôležitou súčasťou našich dejín. Gymnazisti v Žiari nad Hronom o tejto téme hovoria v závere tretieho ročníka, vo štvrtom už dejepis nemajú. Pedagógovia neraz nemajú dostatok času, aby o novembrových udalostiach hovorili so žiakmi obšírnejšie. „Histórie nám z roka na rok pribúda, no viac vyučovacích hodín nie,” konštatuje jedna z učiteliek. Nové učebnice dejepisu pre gymnazistov - tretiakov majú v Žiari nad Hronom k dispozícii len od minulého školského roku. Nechýba v nich ani téma Nežnej revolúcie, pričom je obohatená o viaceré fotografie, či logo Verejnosti proti násiliu.
Napriek tomu pedagógovia vyhľadávajú aj ďalšie informácie napríklad z internetu, či inej dostupnej literatúry. Snažia sa tiež pri tejto téme viac apelovať na rodičov žiakov, pretože novembrové udalosti prežili a môžu o nich so svojimi deťmi hovoriť aj z vlastných skúseností. Obšírnejšie sa rokom 1989 až 1993 na Slovensku venujú na seminároch vo štvrtom ročníku gymnazisti, ktorí sa rozhodli z dejepisu maturovať.
Dejiny 20. storočia, teda aj rok 1989, preberajú na hodinách dejepisu aj žiaci kvarty osemročného gymnázia. Učebnica, ktorá je pre nich určená, obsahuje rovnako bohatý fotografický materiál, približuje všetky dôležité etapy Nežnej revolúcie a jej hlavných aktérov. Podľa učiteľov je táto téma v učebnici dostatočne spracovaná, vyhovuje pre deti vo veku štrnásť až pätnásť rokov.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 6. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 458
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 579
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 981
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 568
 5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 4 415
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 179
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 052
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 479

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zhulíku, Zhulíku
 2. Rudolfa Vallová: Neriešený konflikt záujmov je podraz slušným obchodníkom
 3. Eva Forrai: DNES NA TÉMU: Viete ako správne pripraviť steak?
 4. Jozef Sitko: Prezidentka zamierila na "Hrad" opäť
 5. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 6. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 7. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 8. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 156 624
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 8 574
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 610
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 154
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 091
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 826
 8. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 2 396
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Kremnici.

Žiaci v škole ani nie sú a študujú dištančne.


23 h
Návrh podoby Parku Štefana Moysesa.

Cieľ je spojiť park a objekt kaštieľa do harmonického celku.


SITA 5. dec
Ilustračná fotografia.

Od budúceho roka by mohli platiť desaťnásobne vyššiu daň z nehnuteľností.


TASR 2. dec
MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


2. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


5. dec

Jeden dostane 3400 eur, druhý päťtisíc.


5. dec

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


19 h

Za rok si mali páchatelia zarobiť viac ako stotisíc eur.


19 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zhulíku, Zhulíku
 2. Rudolfa Vallová: Neriešený konflikt záujmov je podraz slušným obchodníkom
 3. Eva Forrai: DNES NA TÉMU: Viete ako správne pripraviť steak?
 4. Jozef Sitko: Prezidentka zamierila na "Hrad" opäť
 5. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 6. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 7. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 8. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 156 624
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 8 574
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 610
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 154
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 091
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 968
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 826
 8. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 2 396
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu