sa stretávali v prenajatých miestnostiach. Podľa zborového farára žiarskeho okresu Jána Ondrejčína sa výstavbou kostola výrazne zlepší dostupnosť evanjelických služieb božích pre veriacich. Pre väčšinu je dochádzanie do kostola v Kremnici kvôli vzdialenosti komplikované. Žiar ako okresné mesto nikdy evanjelický kostol nemal.
„V samotnom Žiari nad Hronom sa k evanjelickej cirkvi hlási asi 600 obyvateľov. Prakticky počas celého socializmu sa nestretávali, nekonali sa tu bohoslužby,“ hovorí Ján Ondrejčín. Dokonca aj početná katolícka obec mala v meste donedávna iba jediný kostol, nový dali do užívania iba pred niekoľkými rokmi. Dvadsaťtisícový Žiar sa pokladal za typické industriálne mesto a príklad socialistickej ideológie, kde viera nemala miesto. Veriaci evanjelickej cirkvi sa začali stretávať až po nežnej revolúcii, služby božie majú zatiaľ raz do týždňa v prenajatej sále. „Problémom je, že tú istú sálu si na svoje stretnutia objednávajú aj rôzne náboženské sekty a viacerým našim členom to začalo prekážať. Padlo preto rozhodnutie o stavbe vlastného kostola,“ dodáva farár. Dlhé roky to mali žiarski evanjelici zložité napríklad s krstmi, či pohrebmi veriacich. Keďže vlastný kostol im chýba, vybavovali si cirkevné záležitosti zväčša v rodných obciach, neraz vzdialených desiatky kilometrov. „Z mnohých stránok to bolo komplikované a ani život cirkevného zboru sa nemohol rozvíjať podľa našich predstáv,“ dodáva Ján Ondrejčín.
S výstavbou kostola chcú začať na budúci rok, v priebehu štyroch rokov ho plánujú dokončiť. Pôjde o menšiu stavbu v modernom štýle, ktorá by mala slúžiť pre 120 veriacich. Stavbu chcú financovať predovšetkým z domácich a zahraničných zbierok, ale aj zo štátnych prostriedkov.