Basketba extraliga muži

BK CHEMOSVIT SVIT – BK LEVICE 60:57 (11:15, 35:24, 47:44)
Svit: Klarič 16, Znanec 16, Žudel 11, Míčka 9, Jankovič 6
Levice: Jugo 16, Lutovský 12, Brliť 8, Krkoš 2, Matúš Halmeš 2 (Kollár 8, Jankovič 7, Bátovský 2, Soldič 0, Cehula 0)
TH: 22/17 – 11/8 , trojky: 3 - 1, 500 divákov, rozhodovali: Gabara, Hricišin, Kukelčík
V 15. kole basketbalovej extraligy cestovali Levičania do Svitu a proti rozbehnutému domácemu mužstvu boli kúsok od prekvapenia. Zápas začal trojkou domáceho Jankoviča, hostia z Levíc však stavili v zápase na dôslednú defenzívu a to sa ukázalo ako správna taktika. Levičania sa snažili spomaľovať tempo zápasu, hrali na dlhé útoky, často striedali a nedovolili dostať sa domácemu tímu do tempa. V prvej štvrtine sa im to darilo, keď v 7. min. viedli 9:12 a hoci sa domácim podarilo do konca štvrtiny vyrovnať, tento vývoj zápasu vyhovoval viac Levičanom. Hneď v úvode druhej desaťminútovky po bodoch aktívneho Juga viedli hostia 15:20 a domáci tréner musel reagovať oddychovým časom. Na rozohrávke Levíc sa striedal Jugo s mladým Bátovským, ktorý svojou výbornou prácou v obrane prakticky vypojil z hry domáceho špílmachera Míčku. V 17. min. bol stav zápasu 24:24, posledné dve minúty prvého polčasu však Levičania nezvládli. Stačili dve zbytočne stratené lopty v útoku a celopolčasová snaha sa rozsypala, ako domček z kariet. Domáci po rýchlych brejkoch a trojke Žudela dali za dve minúty 11 bodov a do kabín išli oveľa spokojnejší, ako to dlho na palubovke vyzeralo. A keď na začiatku druhého polčasu natiahli Sviťania svoj náskok na 13 bodov (39:26), domáci sa opäť dostali do varu a zdalo sa byť zle, nedobre. Kapitán Levičanov Juraj Kollár bol však proti a za dve minúty hry svojimi ôsmimi bodmi v rade vrátil hostí do zápasu! Následne sa pod košom presadil aj výborne hrajúci Lutovský, obrana Levíc začala opäť pracovať na plné obrátky a v 27. min. bol stav
41:38. Skvelú prácu v obrane odvádzal Matúš Halmeš, ktorý vymazal z hry strelca hostí Jankoviča a nesmierne užitočný bol pre tím aj výkon Brliťa pod oboma košmi. Posledná desaťminútovka sľubovala dramatický vývoj a to sa aj potvrdilo. Domáci sa nedokázali dostať do svojho herného tempa, Levičania vycítili šancu na víťazstvo a v taktickom súboji sa držali zo Svitom bok po boku. V 34. min. bol stav 51:50, na oboch stranách padalo málo košov, oba tímy sa zameriavali na pozornú defenzívu. Hoci sa potom v 35. min. podarilo domácim zásluhou Klariča natiahnuť vedenie na päť bodov (55:50), následne odpovedal trojkou Jankovič a po dvoch bodoch Lutovského bolo opäť vyrovnané. Minútu a pol pred koncom vyrovnal Jugo odvážnym vniknutím pod kôš na 57:57, následne po ubránení domáceho útoku však zbytočne stratil loptu. V dramatickom závere plnom taktických pokynov potom Klarič dvomi bodmi zvýšil na 59:57. Domáci ďalej premenili zo štyroch trestných hodov iba jeden, Levičania sa však za posledných tridsať sekúnd nedostali ani k pokusu o trojku a tak sa po záverečnom klaksóne tešili šťastnejší domáci hráči. Nezvládnuté koncovky oboch polčasov tak pripravili Levičanov o skvelý výsledok, dodali im však sebadôveru, že v súťaži sa dá hrať s každým súperom.
V sobotu 9.12 odohrajú Levičania posledný a zároveň najdôležitejší zápas v tomto roku. O 18.00 hod nastúpia v Komárne a spoliehať sa budú aj na podporu svojich fanúšikov. Odchod autobusu je o 15.30 hod. spred športovej haly. - lg -

1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?