V SOUd v Žarnovici môžete získať:
• výučný list v učebných odboroch
- stolár
- čalúnnik
- tesár
- maliar
- elektromechanik
• maturitné vysvedčenie
v študijných odboroch:
- mechanik elektrotechnik
- umelecko-remeselné spracúvanie dreva
- obchodný pracovník
- pracovník marketingu so zameraním na obchod
- pracovník marketingu so zameraním na cestovný ruch
(absolventi získajú popri maturitnom vysvedčení aj výučný list)
• možnosť pokračovať
v nadstavbovom štúdiu:
- drevárska a nábytkárska výroba
Okrem štúdia v odboroch získajú žiaci:
- znalosť obsluhy počítačov
- zahraničné stáže v Nórsku
- ovládanie jedného alebo dvoch cudzích jazykov
- zapojenie sa do mimoškolskej činnosti a možnosť navštevovať záujmové krúžky
- nadobudnutie praktických zručností v rámci odborného výcviku
- pokračovanie v externom bakalárskom štúdiu s programom Účtovníctvo a Hospodárska informatika, ktorý v priestoroch školy zabezpečuje Fakulta informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave
Viac informácii o škole na: www.soudzc.eu, tel.: 045/ 681 2371, e-mail: sekretariat@soudzc.eu
Projekt Leonardo da Vinci – Nórsko
Aj v školskom roku 2006/2007 sa naša škola zapojila do projektu v rámci programu Leonardo da Vinci.
Program Leonardo da Vinci je akčný program Európskeho spoločenstva na podporu odborného vzdelávania. Cieľom je zvýšiť odbornú vzdelanostnú úroveň s cieľom rozšírenia možností uplatniť sa na trhu práce. Vo februári 2006 sme podali žiadosť o poskytnutie grantu pre mobilitný projekt s partnerskou školou Skedsmo vidergaende skole v Lillestrome v Nórsku, s ktorou spolupracujeme už tretí rok.
Tentokrát projekt nesie názov Alternatívne technológie pri strojovom a ručnom opracovaní masívneho drevného materiálu. V októbri naši študenti absolvovali ďalšiu stáž v partnerskej škole, ktorá trvala tradične tri týždne. Počas nich sa šiesti študenti zúčastňovali odbornej praxe, kde si vymieňali skúsenosti v oblasti opracovania dreva, ručného i strojového, pričom užitočným bolo hlavne získavanie nových skúseností pri práci na CNC stroji. Výsledným produktom každého účastníka bola dekoratívna kazetka na DVD, resp. CD nosiče.
Okrem odbornej praxe sa naši študenti zúčastňovali akcií a programov pripravených partnermi, pričom si mohli prehlbovať svoje znalosti z cudzieho jazyka. Komunikatívnym jazykom bola angličtina. Spoznali tiež odlišnú kultúru, zvyky, tradície, jazyk a históriu partnerskej krajiny. Na konci stáže dostali certifikáty vydané partnerskou školou o absolvovaní odbornej stáže, ktoré študenti budú môcť využiť aj v budúcnosti.
Pre študentov bola táto stáž veľmi cennou skúsenosťou, a to nielen po odbornej stránke, ale i po osobnej. Dúfam, že spolupráca s partnerskou školou Skedsmo vidergaende skole v Lillestrome v Nórsku bude úspešne pokračovať aj v budúcnosti, a tak aj ďalší študenti budú mať možnosť zapojiť sa do projektu.
Ako sme prijímali našich prvákov do cechu študentského...
Deň 27. október bol dňom „D“ pre našich prvákov. Tretiaci sa už na nich chystali od začiatku školského roka. „To bude zábava,“ tešili sa. Budú prváci veľmi vyplašení alebo budú plní očakávania, čo im starší spolužiaci pripravia? Medzi prvákmi bola zvedavosť spojená s trochou obáv.
Tretiaci im pripravili krst imatrikulačný. Zorganizovali im rôzne súťaže, ale aj odmeny – dobré, aj trochu nepríjemné. Ale hlavne, že bola zábava. Na zlepšenie nálady každý prvák ochutnal za lyžičku z dobroty, ktorú im namiešali naše tretiačky – vychýrené kuchárky. Bola to zmes všetkých „dobrôt“, ktoré boli k dostaniu v obchode s potravinami. Všetci sme prvákov aj poľutovali, keď sme videli, ako im to „chutí“. A potom nasledoval sľub prvákov. Sľubovali hory – doly, ako budú poslúchať pánov tretiakov, ako im budú pomáhať uľahčiť život študentský. Z niektorých prvákov urobili naši vizážisti priam umelecké diela. Veľa zábavy sme prežili aj pri jedení sladkých banánov.
Na záver každý dostal výplatu od našich katov a trochu medu s pilinami. Aby mali aj spomienku, pripravili starší žiaci pre prvákov upomienkové darčeky, typické pre jednotlivé odbory. Pripravili ich obchodničky, umeleckí stolári a elektrikári.
Na imatrikulácii bola dobrá zábava a už teraz sa tešíme na privítanie našich ďalších prvákov.
Deň zdravého životného štýlu
Už tradične bol jeden deň v mesiaci november v SOU drevárskom v Žarnovici venovaný Dňu zdravého životného štýlu. Konal sa pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, Európskeho týždňa boja proti drogám, ale aj Európskeho týždňa vedy.
Novinkou podujatia bolo, že sa ho zúčastnili aj žiaci 8. ročníkov žarnovickej ZŠ. Cieľom bolo predstaviť žiakom školu a zároveň ukázať, akou inou formou sa dajú získať nové vedomosti a poznatky. V jednotlivých triedach učiteľov nahradili lekári, psychológovia, pracovníci RÚVZ, OR PZ SZ zo Žiaru nad Hronom, ale aj budúci stomatológovia.
Všetkým prednášajúcim patrí naše poďakovanie, že si našli čas a prišlki medzi žiakov a študentov.
Klasické vyučovanie vystriedali prednášky a besedy, pri ktorých žiaci aktívne počúvali a pripravili si pre prednášajúcich zaujímavé otázky.
A keďže to bol Deň zdravého životného štýlu, žiaci športovali v telocvični, v posilňovni a za stolnotenisovými stolmi, kde boli pripravené športové súťaže.
Súčasťou podujatia bola výstava výtvarných prác žiakov SOUd s protidrogovou tematikou.
Vedenie školy verí, že táto tradícia Dňa zdravého životného štýlu sa stala vhodným podujatím na rozvoj tela i ducha, ale aj osvojenie si správneho životného štýlu.
Tá naša stužková...
V týchto dňoch študenti 4. ročníka s nostalgiou spomínajú na stužkové slávnosti, ktoré sa uskutočnili v novembri a začiatkom decembra. Keďže išlo o čisto chlapčenské triedy odborov umelecko-remeselné spracúvanie dreva a mechanik elektronik, pedagógovia so zvedavosťou sledovali, ako sa štvrtáci zhostia príprav tohto slávnostného podujatia.
Stužková slávnosť je udalosť v živote mladého človeka neopakovateľná, jedinečná a plná očakávania.
Hneď na začiatku museli chlapci vyriešiť problém, kde sa stužková uskutoční, keďže v meste Žarnovica nie je vhodná miestnosť. Nakoniec si zvolili vzdialenejšie rekreačné zariadenie – Branko na Hrabinách a chatu Kollárova v Ostrom Grúni. Potom nasledovala samotná príprava programu, študentskej hymny a scenára. Stužkové slávnosti boli zabezpečené po materiálnej i organizačnej stránke aj za pomoci rodičov a triednych učiteľov. No a potom prišiel deň „D“, ktorý charakterizovala tréma, napätie, zvedavosť. Chlapci prekvapili nielen svojich učiteľov, ale aj seba samých.
Všetci veríme, že tak dobre, ako zorganizovali stužkové slávnosti, budú pripravení aj na prvú životnú skúšku.
Autor: Stranu pripravila Alena Bartóková