l. Štátny podnik Lesy SR totiž odštartoval tretí ročník projektu Stromček pod stromček, ktorého cieľom je darovať do týchto zariadení prostredníctvom „živých“ ihličnatých stromčekov kúsok prírody a umocniť vianočnú atmosféru.
Lesy SR ponúkli pred Vianocami stromčeky do všetkých zariadení, v ktorých žijú deti s nariadenou ústavnou výchovou, pričom si mohli zvoliť aj typ, výšku a počet stromčekov. Lesníci nakoniec obdržali doposiaľ najviac žiadostí v histórií tohto projektu - až 138 zariadení požiadalo o vianočné stromčeky, ktoré potešia rekordný počet, viac ako 9 500 detí. Tento rok lesníci z odštepných závodov po celom Slovensku dovezú do jednotlivých zariadení viac ako 450 stromčekov, z toho desať poputuje do Kremnice – deväť do detského domova Mauricius a jeden do Špeciálnej základnej školy internátnej pre sluchovo postihnutých.
Za tri roky darovali lesníci detským zariadeniam už viac ako 1200 stromčekov. Ak by bol každý z nich vysoký v priemere dva metre a všetky tieto stromčeky by sme postavili na seba, vytvorili by strom vysoký takmer dva a pol kilometra.
Vedeli ste?
•Tradícia zdobenia vianočných stromčekov bola založená už v 16. storočí a najpoužívanejšími ozdobami boli vtedy jablká, oriešky, praclíky alebo papierové kvety.
•Myšlienka zdobenia vianočných stromčekov pochádza zo severnej Európy – konkrétne zo severného Nemecka a do ostatného sveta sa rozšírila až začiatkom 19. storočia.
•Najobľúbenejším živým vianočným stromčekom na Slovensku je jedľa biela, je však zároveň najvzácnejšia, pretože spomedzi ihličnanov má najnižší výskyt – len okolo 4 percent (smrek 27 percent, borovica 8 percent).
•Najčastejšie si v slovenských domácnostiach zdobia borovicu.
•Najviac „živých“ vianočných stromčekov v slovenských domácnostiach pochádza z oblasti západného Slovenska.