Pred siedmimi rokmi ju hygienici zakázali užívať, ľudia mali celé roky problémy so zaobstarávaním nezávadnej vody. Problémy vyriešilo napojenie oboch obcí na skupinový vodovod z vodnej nádrže Turček.
Starosta Hliníka nad Hronom Ján Olajec nám potvrdil, že pre obyvateľov to bude veľká úľava. „Spôsobovalo nám to mnoho problémov. Rodiny mali zvýšené náklady, lebo museli nakupovať čistú vodu v obchodoch. Vysoké boli aj náklady obce na likvidáciu plastových fliaš. Tých sme mali v porovnaní s inými obcami podstatne viac,“ dodal.
Hoci arzén sa vo vode oboch obcí vyskytoval zrejme dlhší čas, problémy sa začali po sprísnení legislatívy. Podľa nich voda prekračovala stanovené limity výrazne. Obsah arzénu stúpal predovšetkým v jarných mesiacoch, keď sa topil sneh a pršalo. Do vody sa dostával zrejme z hornín. Obyvateľov obcí hnevalo predovšetkým to, že za závadnú vodu platili rovnako ako za čistú. Do obcí roky chodili cisterny a zásobovali ich čistou vodou. Hlavne pre starších ľudí to bolo namáhavé. Niektorí obyvatelia to po dlhšom čase vzdali a pili aj závadnú vodu. Odborníci pritom upozorňujú, že arzén vo vode môže mať pri dlhodobejšom užívaní a vysokom obsahu karcinogénne účinky.
Skupinový vodovod mal byť dokončený už pred dvoma rokmi, ale kvôli výpadkom vo financovaní projektu meškal. Jeho výstavba stála 160 miliónov, dokončením sa vytvorili aj predpoklady pre pripojenie ďalších štyroch obcí. Pitná voda bude slúžiť tiež ako náhradný zdroj pre obce v ochrannom pásme jadrovej elektrárne Mochovce.