Medzi dobrovoľníčkmi
„Fínsko bolo mojou vysnívanou krajinou. Splniť sen mi pomohla kresťanská organizácia YMCA cez projekt Európskej únie Mládež. Projekt trval šesť mesiacov. Do Fínska som cestovala vo februári tohto roka,“ hovorí Michaela. Jej cesta do krajiny tisícich jazier viedla cez Budapešť, odkiaľ letela do Helsínk a do Oulu.
Pracovala tam ako dobrovoľníčka spolu s ďalšími mladými ľuďmi z celého sveta. Jej práca spočívala v kontakte s mladými ľuďmi vo workšopoch, zameraných na ovládanie počítačov, varenie, šitie, opravu áut, vyrábanie výrobkov z dreva a oblasť umenie a médií. Michaelu zapojili do počítačového krúžku, odkiaľ neskôr prešla k umeniu a médiám. V rámci nich spravila aj prezentáciu o Slovensku.
Zima trvá viac ako
polovicu roka
A ako si zvykla na krajinu, kde väčšiu časť roku panuje ponuré počasie? „Najväčším šokom bolo pre mňa dlhé obdobie zimy. Zima je najdlhšie obdobie - sneh trvá asi od novembra do mája. Možno aj preto majú saunu skoro všade. Zo začiatku som mala problém aj s autobusovým cestovným poriadkom a recyklovaním. Fíni majú blízky vzťah k prírode, preto recyklujú skoro všetko. Sú priateľskí a vtipní. Známi sú vďaka mobilom, formule, hokeju a ďalším zimným športom a tiež hudobným skupinám, ako sú HIM, The Rasmus, Apocalyptica. Inak je Fínsko nádhernou škandinávskou krajinou snehu
a ľadu, s jazerami a lesmi a s rozvinutou ekonomikou,“ spomína na mesiace prežité mimo domova.
Iná bol aj fínska kuchyňa, ktorá zahŕňa jedlá rôznych kultúr. „Národným jedlom sú špekáčiky so sladko-kyslou omáčkou. Fíni jedia veľa zemiakov, chleba a zeleninových šalátov. Pijú hlavne mlieko, vodu alebo sirup. Známi sú tým, že pijú veľa kávy - asi najviac na svete. Fíni vynikajú aj atypickou architektúrou, ktorú navrhol aj ich najslávnejší architekt Alvar Alto,“ prezrádza Michaela.
Santa za štyri eurá
Za kuriozitu svojho polročného pobytu vo Fínsku považuje návštevu dedinky, v ktorej žije Santa Claus spolu so svojimi sobmi a odkiaľ v predvianočnom období vyráža na ďalekú cestu, aby rozniesol darčeky. Nachádza sa na severe Laponska, ktorého hlavným mestom je Rovaniemi.
„Do jeho bydliska a úradu môžete prísť kedykoľvek. Nájdete tu staručkého pána s typickou bielou bradou, oblečeného v červenom kabáte. Môžete sa s ním odfotografovať alebo si kúpiť suveníry. Pamiatka na Santu však niečo stojí. Jedna fotografia vyjde štyri eurá,“ opisuje návštevu u Santu Čo sa týka suvenírov, kúpiť sa tu dá všetko možné, samozrejme s vyobrazením Santu a jeho sobov. V rebríčku suvenírov vedú tričká, červené čiapky s bielou kožušinkou, perá, šálky, ale napríklad aj sobia srsť.
Do dedinky Santa Clausa chodia celé zájazdy, ale aj individuálni návštevníci, zväčša rodičia s deťmi. V jeho domčeku nájdu veľký vianočný stromček s darčekmi, krb a komín, cez ktoré Santa nosí deťom darčeky a neodmysliteľné vrecia na balíčky. Svoje požiadavky mu deti a aj dospelí posielajú do jeho úradu klasickou poštou, ale v ostatných rokoch aj vďaka moderným technológiám emailom (www.santaclauslive.com).
Dedinka Santa Clausa je najkrajšia v zimných mesiacoch, keď ju prikryje biely sneh. Večer ju osvietia stovky žiaroviek, ktorým dopomáhajú aj hviezdy na oblohe. V ohrade sú soby, ktoré čakajú na Santu, aby sa nabalený darčekmi vydal na cestu k deťom.
- mt, jn -