vania pre občanov, ktorí stratili strechu nad hlavou vlastným pričinením.
„Mesto Žiar nad Hronom získalo ubytovňu na Ul. dukelských hrdinov 19 prostredníctvom daru aj s nájomníkmi od spoločnosti ZSNP Ubytovacie služby v roku 2000. Uvedená stavba už v tom období bola zničená, zdevastovaná (vďaka jej nájomníkom) a vyžadovala si údržbu. Nájomné bolo stanovené v minimálnej výške, nájomníci napriek tomu neplatili ani za spotrebované energie.
Mesto uzatváralo s nájomníkmi zmluvy na dobu určitú. Tí však za byty neplatili, na výzvy na vypratanie bytu nereagovali. Pohľadávky za nájom a za služby spojené s užívaním bytov, ako i samotné vypratanie sa v zmysle platnej legislatívy riešilo súdnou a exekučnou cestou. Vysoké súdne a exekučné poplatky boli platené z mestskej pokladnice, avšak dlhy pre nemajetnosť nájomníkov zostávali nevymožiteľné.
Spomínaná stavba nezodpovedala hygienickým požiadavkám, vyžadovala si rozsiahlu rekonštrukciu. Dlh z roka na rok rástol, bol neúsnosný. K 31. máju 2005 dlh na nájomnom a za služby spojené s užívaním bytov za ubytovňu predstavoval 1 960 286,30 Sk. Konkrétne, mesto eviduje pohľadávky na nájomnom voči nájomníkom menovaným v článku: Oľga Tóthová s manželom 81 225,20 Sk, Margita Šarköziová 108 658 Sk, Elena Drahošová 42 045,60 Sk. Ako by k tomu prišli ostatní občania mesta, keby finančné prostriedky z rozpočtu mesta boli využívané pre neprispôsobivých občanov, ktorí nielenže neplatili nájom, ale objekt neustále devastovali a v jeho blízkosti vytvárali divoké skládky.
Na základe uvedených skutočností mesto pristúpilo k odpre- daju ubytovne. Dňa 2. júna 2005 mestské zastupiteľstvo uznesením č. 70/2005 schválilo predaj ubytovne a pozemku pod ubytovňou za kúpnu cenu 130 601 Sk spoločnosti s ručením obmedzeným. Je pochopiteľné, že nový majiteľ nechce poskytovať ubytovanie neplatiacim a neprispôsobivým obyvateľom, ktorí opakovane porušujú domový poriadok. Tvrdí, že poskytol náhradné ubytovanie pre 21 z 24 nájomníkov.
Mesto Žiar nad Hronom v súčasnosti vlastní len jedinú ubytovňu na Ul. SNP 149, ktorá je kapacitne vyťažená a nie je predpoklad, že sa niečo uvoľní. Dochádza k zložitým situáciám, keďže obyvatelia, ktorí ostávajú bez strechy nad hlavou, sú obyčajne bez akýchkoľvek finančných prostriedkov, sú zadĺžení voči úžerníkom a navyše majú aj veľké podlžnosti voči mestu. Napriek tomu zamestnanci mestského úradu využívajú všetky dostupné možnosti na zabezpečenie ubytovania v iných ubytovniach a útulkoch pre matky s deťmi na Slovensku, prípadne sa rodinám vypomáha formou jednorazovej dávky v hmotnej núdzi. Často sa stáva, že žiadateľ nakoniec vybavené ubytovanie odmietne, pretože sa nechce rozísť so svojím druhom alebo nechce ani na prechodnú dobu odísť zo Žiaru nad Hronom.
Oľga Tóthová a Margita Šarköziová, ktoré sú v článku uvedené, požiadali mesto o poskytnutie ubytovania. Keďže nie je voľná žiadna ubytovacia kapacita, pracovníčky odboru starostlivosti o obyvateľa sa im a ich deťom snažili nájsť náhradné ubytovanie aj v iných ubytovacích zariadeniach mimo mesta Žiar nad Hronom. Konkrétne v ubytovni pre matky s deťmi v Mojtíne. S takýmto riešením však ani jedna nesúhlasila a pomoc obe odmietajú. Chcú len ubytovanie v Žiari nad Hronom. Pani Tóthová požiadala o jednorazovú dávku v hmotnej núdzi, vyzdvihla si tlačivo, avšak doteraz ho na mestský úrad nedoniesla,“ uvádza v závere vyjadrenia prednostka.