ipomenúť, čo to boli za akcie, ktoré dokázali zaplniť žiarsky futbalový štadión takmer do posledného miesta.
Určite každého napadne otázka, ako vôbec bolo možné, že sa také významné športovo - spoločenské podujatia uskutočnili práve v Žiari nad Hronom. Inšpiráciou bolo futbalové stretnutie Herci – Novinári na Tehelnom poli v Bratislave. Samozrejme, bolo k tomu potrebné primerané finančné zázemie a schopných ľudí. Stalo sa! Boli to svojrázne stretnutia, ktoré organizoval Futbalový oddiel TJ ZSNP pri významných príležitostiach, predovšetkým však v rámci osláv SNP. Ideovým tvorcom a jedným z hlavných organizátorov všetkých týchto podujatí bol člen výboru futbalového oddielu Eduard Krajčír, pričom jeho dobré osobné a priateľské kontakty s komentátorom Československej televízie Karolom Polákom dali týmto akciám doslova celoslovenský charakter s patričnou publicitou.
Historicky prvé stretnutie sa uskutočnilo 28. augusta 1971, keď si na vynovenom štadióne vo vzájomnom futbalovom stretnutí zmerali sily herci bratislavských divadiel a bývalí československí reprezentanti. Viac ako 10 000 divákov zabávali svojimi futbalovými a hereckými výkonmi herci Skovaj, Dibarbora, Mrvečka, Krajíček, Pántik, Adamovič, Mistrík, Zvarík, Hlaváček a ďaľší a bývalí futbalisti Plánička, Stacho, Chodák, Benedikovič, Preis, Nejedlý, Cejp, Marko, Vengloš a ďaľší. Vydarené podujatie si vyžadovalo repete. Došlo k nemu 1. septembra 1973. Pred návštevou takmer 10 000 divákov sa predstavili herci pražských divadiel proti hercom z Bratislavy. O rok boli aktérmi československí herci a československí tréneri. Viac ako 8 000 divákov si užilo zábavy dosť a dosť. Latka náročnosti sa po úspechoch začala dvíhať a IV. Stretnutie na Hrone malo už medzinárodný charakter. Podarilo sa dať dokopy bývalých reprezentantov Československa a bývalých reprezentantov Maďarska. Toto stretnutie prilákalo 28. augusta 1975 viac ako 12 000 divákov prakticky zo všetkých kútov Slovenska, ale najmä z juhu. Pod víťazstvo Československa 2:1 sa po góloch Hagaru a Buberníka podpísala zostava Schroif (Stacho) – Šafránek (Marko), Popluhár, Hledík (Jarábek), Lála – Masopust, Buberník, Kvašňák, Hagara – Moravčík (Molnár), Kačáni (Obert), Pavlovič (Jelínek). Trénerom Československa bol Václav Ježek. Cez prestávku divákov bavili poprední bratislavskí herci, v hudobnej časti spievala Naďa Urbánková s Country beatom J. Brabca. V drese Maďarov bol úspešným strelcom jediného gólu Meszoly a stretnutie zo záznamu vysielala aj televízia.
Po bývalých hráčoch a hercoch prišla na rad súčasnosť. 9. októbra 1976 sa uskutočnilo vôbec po prvý raz stretnutie výberov hlavných miest Čiech a Slovenska. Veľmi odvážna myšlienka našla pochopenie u vysokých štátnych a telovýchovných predstaviteľov a tak sa v Žiari nad Hronom na jubilejnom V. Stretnutí na Hrone zišli skutočne kvalitní futbalisti. Bratislava zvíťazila nad Prahou 4:1 a 6 000 divákov tlieskalo cez polčasovú prestávku osobnostiam slovenského športu Tkáčovi, Mračnovej, Dzurillovi a Čillíkovi. Komentátor Karol Polák sa v Žiari cítil ako doma. Ďalšie VI. stretnutie na Hrone sa uskutočnilo o dva roky, ale už 30. apríla 1978. Bývalí reprezentanti Bratislavy a Budapešti pripravili 7 000 divákom pekný športový zážitok. Z víťazstva 3:2 sa tešili slovenskí futbalisti. Stretnutie zapadlo do rámca osláv 25. výročia výroby československého hliníka v Žiari nad Hronom.
V rámci VII. ročníka nastúpili 5. septembra 1980 na žiarsky trávnik sovietski futbalisti na čele s Jašinom (aj keď do brány sa už nepostavil), Nettom, Strelcovom a ďalšími. Za československý výber hrali pod vedením trénera Marka Popluhár, Schroif, Masopust, Pluskal, Kvašňák, Geleta, Čapkovič, Zlocha, Adamec a ďaľší. Stretnutie skončilo bezgólovou remízou, ale ešte dlho sa o ňom hovorilo a písalo.
Stáva sa, i keď zriedkakedy, že veľké predstavenia sa hrajú na malých javiskách. Tak tomu bolo aj v stredu 30. augusta 1989 v Žiari nad Hronom, keď sa na futbalovom štadióne stretli majstri Európy 1976 proti výberu Európy. Veľké postavy našej i európskej, možno dokonca povedať aj svetovej futbalovej histórie, sa predstavili na žiarskom trávniku desiatim tisíckam prítomných a státisíckam divákov pri televíznych obrazovkách. Skutočná futbalová paráda začala predstavovaním hráčov, ktorí pod vedením rozhodcovskej trojice Marko, Ihring, Chocholouš nastúpili takto: ČSSR (majstri Európy 1976): Vencel – Barmoš, Vojáček, Jozef Čapkovič (Biroš), Gogh – Móder (Herda), Pollák (Varadín), Panenka, Dobiáš – Masný (Veselý), Švehlík (Gallis). Tráneri Václav Ježek a Jozef Vengloš. Výber Európy: Tomaszewski (Rudakov) – Kurbiuweit, R. van de Kerkhof, Kraay (Kolotov), Repp – Musial, W. van de Kerkhof, Eusébio, Jeandupeaux – Streich, Kubala (Oniščenko). Tréner Ladislav Kubala. Góly: Gallis, Herda – W. van de Kerkhof 2, pričom v 11. min nepremenil Kubala jedenástku. 62 - ročný futbalový svetobežník Ladislav Kubala, ktorý zavítal na Slovensko aj vďaka čiastočne uvoľnenej politickej situácii, po stretnutí povedal: „Veľmi sa teším, že ani vy ste na mňa nezabudli. Ja som na Slovensko nikdy nezabudol, nech som bol v akejkoľvek časti sveta. Mám iba futbal a jemu vďačím za všetko. V ŠK Bratislava som sa ho naučil hrať, aby som mohol ísť do sveta.“ Skromnosť však priam sršala z tohoto veľkého futbalistu, trénera a človeka ovládajúceho desať rečí. V júni 1950 prišiel do Barcelony a počas 13 rokov vyhral dva razy Pohár UEFA, štyri majstrovské tituly a päťkrát Španielsky pohár. Stal sa idolom tohoto európskeho i svetového veľkoklubu.
A to bola bodka za doposiaľ posledným, VIII. Stretnutím na Hrone. Podarí sa dopísať históriu týchto stretnutí na jubilejnú desiatku?