m svete existuje veľmi presná sieť fotografických komôr, ktoré tieto úkazy sledujú.
Ako nám povedal vedúci Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom Stanislav Kaniansky, odborníci dokázali z fotografických záberov vymedziť priestor, kde meteorit dopadol. Sedemnásťhektárové pole tvorí približne tretinu tohto územia. Šanca, že meteorit nájdu, bola minimálna, no za pokus to stálo. V prípade nájdenia meteoritu by išlo o veľký úspech. Prípadov, kedy sa stanoví dráha meteoritu a plocha, kam dopadol je síce veľa, s ich nájdením je to už horšie. Na základe týchto údajov sa zatiaľ podarilo nájsť iba 7-8 meteoritov. Ani po dvoch dňoch však meteorit nenašli a hľadanie prerušili do jari.
Do hľadania sa v stredu pustila skupina odborníkov, ktorých k tomu vyzvali astronomické ústavy českej a slovenskej akadémie vied. Ide predovšetkým o pracovníkov hvezdární zo stredného Slovenska, pomáhajú aj členovia astronomických krúžkov. Na poli budú hľadať meteorit asi dva dni, potom akciu prerušia a obnovia zrejme až na jar. Prehľadať pole sa rozhodli ako prvé. V prípade, že napadne sneh a na jar sa začnú poľnohospodárske práce, pátranie po kameni by to zmarilo.
Stanislav Kaniansky priznáva, že je to ako hľadanie ihly v kope sena. Napriek tomu, že na poli sú tisícky kameňov, členovia tímu presne vedia, ktorým venovať zvýšenú pozornosť. Meteorit nie je veľký – mal by vážiť približne 80 – 150 gramov. „Meteority majú špecifický vzhľad. Pri prelete atmosférou sa zaobľujú, náš meteorit by mal mať preto oblejší a tmavší vzhľad ako bežné kamene,“ hovorí Stanislav Kaniansky. Meteority bývajú typické aj tým, že kvôli obsahu železa sú v porovnaní s rovnako veľkým telesom ťažšie. Často majú aj neobvyklé ryhy, ktoré získali tiež pri prelete atmosférou. Často ňou blúdili milióny, aj stovky miliónov rokov. Až do chvíle, kým im neskrížila obežnú dráhu naša planéta. Nájdenie takéhoto prastarého kúska má aj obrovský vedecký význam. Z jeho štruktúry možno vyčítať mnohé údaje o vzniku a tvorbe slnečnej sústavy. Podstatne ľahšie sa meteority hľadajú napríklad v púšťach, kde je iných kameňov minimum. Expedícia pri Šašovskom Podhradí to má náročné práve vďaka zložitému terénu. Vymedzená oblasť siaha prakticky až po hradný vrch Šašov.