ie.
„Zákon číslo 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách priamo prípady zrazených a usmrtených zvierat nerieši,“ povedal nám dopravný inžinier Okresného dopravného inšpektorátu v Žiari nad Hronom Marián Sikorai, keď sme zisťovali, či existujú nejaké postihy pre vodičov za zabitie zvieraťa na ceste. Podľa neho, ak pri zrážke s túlavým domácim zvieraťom nevznikne škoda zjavne prevyšujúca desaťnásobok minimálnej mzdy, nemusí byť nehoda hlásená na polícii. „Taký vodič kamiónu ani nezbadá, že niečo prešiel,“ vysvetľuje. „Na druhej strane, zrazené zviera môže byť podľa zákona považované za prekážku cestnej premávky, najmä ak ide o väčšie zviera, a to v prípade, ak je ponechané na ceste a môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Takúto prekážku je vodič povinný odstrániť alebo aspoň označiť. Ak tak neurobí, prekážku musí odstrániť správca cesty.“
Ojedinele sa na našich cestách odohrá aj zrážka s lesnou zverou. „V takomto prípade, ak vodič nehodu nahlási, vyzve sa príslušný správca poľovného revíru, aby prevzal uhynuté zviera alebo ho dohľadal, ak ešte vládalo ujsť,“ informuje Sikorai s tým, že keby si vodič zabité lesné zviera zobral, považovalo by sa to za pytliactvo.
Na rozdiel od lesnej zvery sa aj podľa neho s malými zvieratkami, ako sú - mačky, líšky, ježkovia, či psíkovia, nikto nezoberá, snáď s výnimkou obcí. Mŕtvoly sa jednoducho roznesú na kolesách.