ť v abecednom poradí sídiel.
Prvé slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva mesta Banská Štiavnica sa uskutočnilo ešte 29. decembra minulého roku. „Počas neho som zložil sľub a prevzal insígnie od predchádzajúceho primátora Mariána Lichnera,“ hovorí Balžanka o okamihu, kedy sa ujal primátorovania. Na tomto zasadnutí bol jednohlasne zvolený aj viceprimátor mesta, ktorým sa stal doterajší poslanec Juraj Čabák, vo funkcii prednostky mestského úradu naďalej zostala Nadežda Babjaková. „Zároveň bola zvolená päťčlenná mestská rada a menované nové komisie pôsobiace pri mestskom zastupiteľstve a pri mestskom úrade,“ pokračuje Balžanka. „Zlúčením sme ich zredukovali z 10 na 8.“ Aj keď toto zasadnutie malo prívlastok „slávnostné“, bolo nanajvýš pracovné. Veď okrem menovania a volenia sa zaoberali aj odvolávaním. „Odvolali sme doterajšie valné hromady, správne a dozorné rady Bytovej správy, Mestských lesov a Joergesovho domu a vymenovali sme nové. V podstate sa tak stalo v nadväznosti na to, že sa menili poslanecké mandáty,“ vysvetlil. V sedemnásťčlennom mestskom parlamente totiž pracuje desať nových poslancov.
Prvé januárové dni strávil primátor Štiavnice početnými pracovnými stretnutiami. „Stretol som sa s vedením Mestských lesov, Bytovej správy, Technických služieb, Regionálnej nemocnice, ale aj so županom Milan Murgašom, riaditeľmi základných a stredných škôl a učilíšť,“ vymenúva Balžanka. Za sebou má aj rokovanie s generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v pondelok (15.1.) sa stretne s prezidentom Slovenskej republiky. Zároveň sa pripravuje na januárové zasadnutie zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční dvadsiateho piateho. Z množstva úloh, ktorými sa bude zaoberať, vyplýva, že zasadnutia nebudú žiadne „dýchanky“. „V januári prerokujeme otázky týkajúce sa odpadového a tepelného hospodárstva, otázky týkajúce sa stavu v Technických službách, v Regionálnej nemocnici, zaoberať sa budeme ekonomickými otázkami nadväzujúcimi na Bytovú správu a Mestské lesy, zároveň sa dohodneme na pláne a činnosti mestských komisií,“ potvrdil Balžanka náročnosť zasadnutí.
Ako primátor má na starosti aj celý mestský úrad. S jeho zamestnancami sa stretol hneď v prvý januárový pracovný deň, za sebou má aj prvú poradu, ktorú viedla prednostka. „Zatiaľ sa spoznávame, vzájomne oťukávame. Nemám pocit, že by tu bola nejaká silná antipatia alebo nevôľa. Naopak, snažíme sa našu spoluprácu dať do naozaj konštruktívnej a efektívnej polohy,“ tvrdí primátor, ktorý sa zatiaľ odmietol vyjadriť k otázke, v akom stave prebral úrad po svojom predchodcovi. S troškou humoru pripustil, že svoju kanceláriu našiel upratanú, čistú, takže sa plynule mohol nasťahovať. „Urobil som v nej len drobné zmeny na efektívnejší výkon primátora mesta. Kanceláriu považujem za pracovňu a nie za nejaké miesto rekreácie a odpočinku,“ dodal. V čo najkratšom čase hodlá naštartovať ekonomický i personálny audit mestského úradu i organizácií spadajúcich pod mesto, pre ktoré chce získať certifikáty kvality. Čo nevidieť by mala byť daná do prevádzky aj kancelária prvého kontaktu, ktorá uľahčí verejnosti kontakt s úradom.
Volebné víťazstvo nového primátora sprevádzali aj určité negatívne javy. Viacerí občania si našli vo svojich poštových schránkach letáky s výzvou, aby poskytli informácie o tom, ako sa porušoval zákon pri voľbách. Autor pamfletu ponúkal prvým informátorom 10-tisíc korún. Svoju úlohu zohrali aj mestské noviny, ktoré vedome porušili volebné moratórium v prospech bývalého primátora. Za to sa im ušla pokuta od ministerstva kultúry. Aj keď primátor Balžanka podal oznámenie orgánom činným v trestnom konaní, výsledok pre neho nie je až taký dôležitý. „Nemám chuť, čas, ani mentálnu kapacitu, aby som sa s tým ďalej zaoberal,“ dodal stručne s odôvodnením, že pred sebou má oveľa dôležitejšie úlohy ako nejaké žabomyšie vojny. Budúcnosť Štiavnice vidí predovšetkým v rozvoji cestovného ruchu, ktorému mieni venovať podstatnú časť svojich síl a schopností.