„Podpisy som začal zbierať v roku 1987, v čase, keď som bol stredoškolákom. Zaujala ma skutočnosť, že sa nikto nepodpíše dvakrát rovnako. Cez autogramy som získal väčší prehľad o osobnostiach, ale aj udalostiach,“ hovorí zberateľ. Počas dvoch desiatok rokov sa mu podarilo prísť k 1400 podpisom a rukopisom známych osobností: „Podpisy sa vymieňajú medzi zberateľmi. Som členom Slovenského klubu zberateľov autogramov a dvakrát ročne sa stretávame, vymieňame si autogramy, ale aj adresy osobností. Niektoré som získal osobným kontaktom alebo mi ich osobnosti poslali poštou. Mám podpisy, ktoré sa mi podarilo získať na prvý raz, ako napríklad autogram Billa Gatesa, inokedy som sa pokúšal aj viackrát. Podpis Hany Hegerovej som získal až na štvrtý raz, keď som jej poslal drevenú pohľadnicu mesta. Asi sa mi potom cítila zaviazaná,“ usmieva sa R. Straka.
O podpisoch si vedie evidenciu. Má ich na kartičkách, na fotografiách a ďalšie v knihách, ktoré vydali osobnosti. Autogramy má na výkresoch formátu A4. Okrem podpisu je tam fotografia a základné údaje o človeku. Takto má zdokumentovaných politikov, spomedzi nich napríklad aj všetkých troch slovenských prezidentov a predsedov vlád. Zo svojej zbierky si najviac cení autogramy ruských hokejistov, dnes už nebohých Anatolija Firsova a Alexandra Ragulina. „Podpisy som získal priamo od nich – v auguste 2001 sa zúčastnili na Slovensku na exhibičnom zápase. Vyčkal som si ich pred hotelom spolu s ďalšími fanúšikmi,“ opisuje nezvyčajné okolnosti. V zbierke má aj kompletnú víťaznú hokejovú reprezentáciu Slovenska z olympiády v roku 2002.
Podľa neho je najťažšie získať podpisy politikov. Ale aj na nich sa dá „vyzrieť“, ústretovejší sú pred voľbami. Pozitívnu skúsenosť má s Mikulášom Dzurindom, ktorého podpis ulovil na predvolebnom mítingu. Kuriozitou je autogram kontroverznej političky Ilony Staller, známej pod umeleckým menom Cicciolina, ktorá zasadala v talianskom parlamente. Zo zahraničných osobností spomenie zberateľ prvého pokoriteľa Mont Everestu Edmonda Hillaryho, herca Jackie Chana z Hong Kongu, Billa Gatesa z USA, ale aj svojho obľúbenca speváka Stinga.
A koho podpis by raz chcel mať vo svojej zbierke? „Určite Tisa alebo Štefánika, ktorých autogramy sa predávajú. Za rukopis Štefánika pýtajú na internete 12-tisíc,“ konštatuje zberateľ. Zatiaľ sa viac spolieha na výmenu medzi zberateľmi alebo písomný kontakt s osobnosťami. Ich adresy ponúka na svojej stránke www.rsautogramy.host.sk pre tých, ktorých zberateľstvo autogramov oslovuje. Inšpirovať sa môžu aj na výstave autogramov Richarda Straku Takto sa podpisujú, ktorá je do 11. marca inštalovaná v Tekovskom múzeu.
JANA NÉMETHOVÁ