y. Zbierku adresovali práve im, aby aspoň troškou prispeli k uľahčeniu života viacnásobne postihnutých detí. Sumu 6500 korún im osobne priniesli v utorok. MY sme boli pri tom.
Štyridsať žiakov sprevádzal riaditeľ školy Milan Kotrý s učiteľkou Mirkou Segéňovou, vďaka ktorej sa spolupráca medzi oboma školskými zariadeniami začala už pred tromi rokmi. „Naša škola má veľmi dobrú spoluprácu s deťmi z tejto špeciálnej školy. Máme za sebou už viacero spoločných podujatí, ktoré mali úspech ako u našich, tak i u zdravotne oslabených detí,“ informoval MY riaditeľ Kotrý. „Išlo o rôzne športové a kultúrne akcie, či spoločné tvorivé dielne, aby sa medzi sebou navzájom spoznali a zblížili. A keď Slovenský červený kríž vlani v decembri vyhlásil na školách verejnú zbierku, deti zo školského parlamentu sa spontánne rozhodli, že vyzbieranú sumu venujú práve tejto špeciálnej škole.“
Ako ďalej povedal, vyzbieraná suma nie je síce horibilná, ale je o to vzácnejšia, že sa na ňu poskladali deti deťom. Riaditeľka špeciálnej školy Margita Štrbová ocenila milé gesto a sľúbila, že za finančný dar kúpia špeciálne učebné pomôcky pre postihnuté deti. „Zrejme s takým cieľom sa aj žarnovická škola zapojila do zbierky a my ho vieme nákupom špeciálnych pomôcok zrealizovať,“ povedala.
Deti okrem vyzbieranej sumy so sebou na Hrabiny priniesli aj dobrú náladu a celú kopu plyšových hračiek a knižiek pre postihnutých rovesníkov. V úvode sa stretli v spoločenskej miestnosti, kde ich v krátkom príhovore riaditeľka informovala o živote v škole i mimo nej. Väčšina žiakov je tu na týždenných pobytoch, niektorí sú tu celý školský rok a domov chodia len cez veľké prázdniny. Len 17 zo 126 detí prichádza a odchádza zo školy denne. Po slávnostnom odovzdaní symbolického šeku sa hostia s domácimi pomiešali a rozdelili do štyroch skupín. Deň plný hier, práce a športu sa mohol začať.
Najprv sme navštívili deti v praktickej škole. V jednej triede vyrábali za pomoci surových cestovín, lepidla, kartónu a farieb nádherné rámiky na fotografie. Ako predloha im slúžili už hotové rámiky, ktoré vytvorili domáce deti. Aj keď dievčatká zo žarnovickej školy tvrdili, že ešte v živote nič podobné nerobili, práca im išla od ruky, pričom naplno využili vlastnú fantáziu. Na prácu odborne dohliadala učiteľka praktickej školy, ktorá im poskytla vzácne rady. „Keď budete robiť s väčšími cestovinami, pôjde to síce rýchlejšie, ale rámik krajšie vyzerá s menšími cestovinami,“ radí. „Lepidlo si nanášajte v hrubšej vrstve, aby sa cestovina dobre prilepila.“ Po zaschnutí stačí už len rámik nastriekať farbou, veľmi efektné sú strieborné. Hneď vo vedľajšej triede sme zastihli dievčatá strihať servítky na malé štvorčeky. Tie budú jeden po druhom naliepať na plechovky z konzerv, až z toho vznikne efektná dóza. Všade, kde sme sa obzreli, boli ukážky najrozmanitejších ručných prác. Boli také krásne, že sa nám až nechcelo veriť, že ich autormi sú telesne postihnuté deti.
Z praktickej školy sme sa presunuli späť do spoločenskej miestnosti, kde sa ďalšia pomiešaná skupinka detí hrala zaujímavé hry. Všetci boli usadení do kruhu, niektorí mali oči previazané červenými šatkami. Ich úlohou bolo identifikovať podľa chute, vône a hmatu rôzne potraviny a predmety. Kúsok kapustného listu zostal takmer v hanbe, keď ho viacerí nedokázali identifikovať. Zato čokoládový keksík bol rozpoznaný ihneď. Aj ďalšie hry boli zamerané na zmyslové vnímanie a žiaci z oboch škôl sa pri nich výborne pobavili. Živo bolo aj v telocvični, kde sa odohrávali urputné zápasy vo florbale. Zahrali si chlapci, ale aj dievčatá. Každej aktivite sa skupiny venovali jednu vyučovaciu hodinu, aby sa navzájom vystriedali. Všetci absolvovali aj exkurziu po zariadení, kde na vlastné oči videli, ako sa učia tunajší žiaci.
„Pre mňa, ako špeciálneho pedagóga, má obrovský zmysel takéto stretávanie sa, spoločné podujatia i práce v tvorivých dielňach. My žiakom dáme odborné vzdelanie, ale takýmto spôsobom ich naučíme spoločensky žiť,“ povedala nám pri rozlúčke riaditeľka školy Margita Štrbová, ktorú v súčasnosti navštevuje 126 detí vo veku od 6 do 23 rokov.