S pomenovaním barista sa Slováci zatiaľ stretávajú zriedka i napriek tomu, že dobrú kávu si s obľubou vychutnáva väčšina z nás.
Barista, ako čašník, ktorý sa zaoberá prípravou kávy a jej podávaním, musí vedieť všetko nielen o jej kvalite a druhoch, ale aj spôsoboch prípravy, praženia a správneho podávania. V Združenej strednej škole obchodu a služieb v Banskej Štiavnici učia študentov všetkým podrobnostiam pri príprave kávy kaviarenským spôsobom. Pravidelne sa zúčastňujú aj baristických súťaží, prehliadok a prezentácií. Okrem tradičných druhov káv musia vedieť študenti vytvoriť aj vlastný recept kávy, ktorý by porotu oslovil. Hodnotí sa chuť kávy, dekorácia, vôňa a celkový vzhľad. K najúspešnejším školským receptom patrí jahodová káva, ktorá mala na prehliadkach veľký ohlas.
Majster odborného výcviku Michal Sekereš hovorí, že nároky konzumentov na kvalitnú kávu z roka na rok narastajú a treba tomu prispôsobiť aj vedomosti študentov. Kým ešte pred niekoľkými rokmi dokázali ponúknuť reštaurácie iba tureckú, či preso kávu, v súčasnosti býva ponuka mimoriadne bohatá. V špeciálnych kaviarňach sú už schopní pripraviť desiatky druhov káv rôznych chutí a ponuka sa bude ešte rozširovať. „Naši študenti by mali zvládať nielen prípravu základných druhov káv, ale poznajú aj špeciálne receptúry a ďalšie by mali skúšať vytvoriť sami,“ hovorí Michal Sekereš. Musia zvládnuť prípravu lacnejších druhov káv, ale aj naozajstných kávových špecialít. Takou je napríklad káva Jamaica Blue Mountain, ktorej kilogram vyjde takmer na päťtisíc korún. „U nás sa najčastejšie používajú drahšie kávy Arabica, alebo lacnejšie Robusty, či ich zmesi,“ dodal Michal Sekereš.
Študenti sa učia správne kávu zomlieť, dávkovať a pripraviť v kávovare. Mali by presne poznať sirupy, ktoré sa do káv pridávajú, rôzne druhy likérov a vhodné destiláty. Špeciálne sirupy do kávy tiež nie sú lacná záležitosť a treba vedieť, do akej kávy sa ktorý zo sirupov hodí. Rovnako je to u destilátov. „Zväčša sú to koňaky, či brandy. Nemali by mať takú výraznú chuť, ktorá by prerazila chuť kávy,“ tvrdí majster. Nie každý študent má dostatok talentu a zručnosti, aby dokázal vytvoriť vlastné druhy kávy. Aj keď rutine pri príprave klasických druhov kávy sa väčšina študentov naučí, niektorým chýba práve fantázia. Podľa Michala Sekereša však majú aj dosť takých žiakov, ktorí dokážu so svojou kávovou fantáziou zabojovať aj v silnej konkurencii.