Podzemné chodby boli objavené v čase, keď v Bátovciach budovali obecný vodovod. V apríli 1959 našli robotníci pri kopaní na námestí v hĺbke takmer dva metre podzemné dutiny. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o jednu z troch vetví, ktoré smerovali do Pečeníc, Jalakšovej a do miestnej kúrie zo 17. storočia. Tá slúžila ako krčma s možnosťou tancovať, hrať kolky. Dvorné budovy boli využívané ako zájazdový hostinec a v pivnici bola obecná väznica.
„Už ako chlapci sme chodili skúmať chodby. Viedli až štyristo metrov za kúriu. Neskôr boli vstupné otvory do nich zamurované,“ spomína Jaroslav Kurej, starosta Bátoviec. Obyvatelia o podzemných chodbách vedia toľko, že existujú a pochádzajú z tureckých čias. Nikto však netuší, aké sú dlhé, kam až siahajú, a aký bol presný účel ich využitia. „V niektorých podzemných chodbách boli nájdené hlinené črepy nádob, maľby na kamenných klenbách, ale aj niekoľkostoročný preš na hrozno a dokonca aj drevený dereš,“ vyratúva nezvyčajné nálezy starosta.
V ostatných rokoch boli vchody do katakomb zamurované. Nedávno sa na ne sústredila pozornosť vedenia obce, ale aj archeológov. „Začali sme s rekonštrukciu časti námestia, pod ktorým sa chodby ťahajú. Aby nedošlo k jeho prevaleniu, zavolali sme archeológov na prieskum,“ hovorí
J. Kurej. V rámci rekonštrukcie námestia vzniká aj nový polyfunkčný objekt. Podľa projektu bude mať tvar písmena U a tvoriť ho budú budova požiarnej zbrojnice, pristavaná vnútorná tržnica a starý objekt, ktorý obec odkúpila na podnet pamiatkárov. Aj v tomto starom dome bol v pivnici nájdený prístup k podzemnej chodbe.
„V strede tohto remeselníckeho domu bude amfiteáter, kde budeme organizovať rôzne podujatia. Ako prvé tam budú tohtoročné oslavy 970. výročia prvej písomnej zmienky o Bátovciach, ktoré sú naplánované na september. Rekonštrukciu, na ktorú obec získala peniaze z Európskej únie, však musíme ukončiť do konca júla,“ načrtáva termíny starosta Bátoviec.
Druhý raz prišli archeológovia do Bátoviec na jeseň minulého roka. Opäť sa zaoberali podzemnými chodbami. „Postupne chceme zrekonštruovať aj druhú časť námestia, pod ktorou pravdepodobne vedú chodby. Pri trojičnom stĺpe sa totiž prepadá zem. Vypracovať chceme ďalší projekt, zameraný na výskum a štúdiu podzemných chodieb,
na ktorý chceme požiadať o pätnásť miliónov z Nórskych fondov. Do budúcnosti totiž uvažujeme, že by sme katakomby sprístupnili verejnosti. Neďaleko sú Dudince a kúpeľní hostia by v Bátovciach mohli mať zastávku. Pozreli by si katakomby, posedeli v štýlovej vinárni v remeselníckom dome. Do Bátoviec by sa tak opäť vrátil turistický ruch,“ dodáva J. Kurej.
JANA NÉMETHOVÁ