rimár oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny vo Všeobecnej nemocnici v Žiari nad Hronom Ladislav Kukolík, ktorý je zároveň aj poslancom vyššieho územného celku? „Problematiku pozorne sledujem a musím povedať, že sú v nej nejasnosti. Minister zdravotníctva odmieta, že by sľúbil zvýšenie platov o 30 percent v tomto roku. On hovorí, že jedna z variant, ktoré pripravujú, umožní ísť až na hranicu 30 percent, čo je podstatný rozdiel,“ vysvetľuje. Ako ďalej uviedol, premiér Róbert Fico jednoznačne prisľúbil, že hneď, ako sa dostanú k moci, budú riešiť zvýšenie platov zdravotníkov, ale nepovedal konkrétnu sumu. „Je dôležité si uvedomiť, ako funguje zdravotníctvo,“ pokračuje ďalej. „Máme štátne zariadenia, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva. To sú v podstate všetky fakultné nemocnice. V nich, podľa mojich informácií, došlo v minulom roku dvakrát k zvyšovaniu platov o 10 percent. To sa však vybojovalo ešte za minulej vlády, počas štrajkov,“ dodáva.
Toto zvýšenie platov o 20 percent sa netýkalo nemocníc, ktorých zriaďovateľom sú VÚC, mestá, neziskové organizácie. „Tieto nemocnice musia zo zákona hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom na rozdiel od štátnych a VÚC nemocníc, ktoré sa naďalej zadlžujú aj preto, že sa v nich nezrealizovali významnejšie reštrukturalizačné opatrenia (optimalizácia počtu zamestnancov, racionalizačné opatrenia v prevádzke, v liekovej politike, ale aj znižovanie platov s cieľom ekonomickej stabilizácie týchto nemocníc),“ vysvetľuje lekár. „Zvyšovanie platov je v plnej kompetencii managmentov a, samozrejme, závisí od ekonomických možností. Som presvedčený, že v prvom rade je potrebné vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých účastníkov v systéme, čo toho času určite nie sú a ústavna starostlivosť ťahá jednoznačne za kratší koniec. Tak isto ale je nevyhnutné prijať opatrenia na efektívne fungovanie celého systému zdravotníctva (optimalizácia lôžok ústavnej starostlivosti, lieková politika, optimalizácia počtu pracovníkov a pod.).Všetky tieto kroky je potrebné robiť s cieľom zvyšovania kvality a dostupnosti zdravotníckej starostlivosti.“
Platy v zdravotníctve sa dlhodobo neriešili. V súčasnosti sú v tabuľke priemerných mesačných miezd v národnom hospodárstve na treťom mieste od konca. Pod nimi sú už len lesníci a poľnohospodári. „Osobne si myslím, že súčasnej vláde treba dať čas, veď nastúpila len pred ôsmimi mesiacmi. Mám reálny pohľad na vec a keby zdravotníkom v tomto roku zvýšili plat o 10 až 15 percent, považoval by som to za veľký úspech. Samozrejme s tým, že v ďalších rokoch by sa mzdy ešte upravovali,“ dodal Kukolík.