epšenie svojho zdravotného stavu.
„V začiatkoch sme robili viacero vyšetrení, okrem iného aj pečeňové testy, či meranie hladiny kyseliny močovej,“ hovorí dlhoročná pracovníčka poradne, lekárka Zina Košťanová. „V súčasnosti sme dosť finančne stiesnení, vyšetrovanie sa obmedzilo na štyri základné faktory – cholesterol, triglyceridy, cukor a HDL cholesterol. Okrem toho robíme antropometrické vyšetrenia, sledujeme BMI a centrálny index obezity a zároveň pracujeme s celoslovensky jednotnou verziou programu Test zdravého srdca.“
Základom žiarskej poradne je prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Už samotné slovo prevencia jasne hovorí o tom, že poradňu by mali navštevovať zdraví ľudia. „Väčšinou sem chodia tí, ktorí nenavštevujú lekárov a nepoznajú hodnoty sledovaných faktorov,“ vysvetľuje Košťanová. „Tu sa vlastne ubezpečia, že sú v podstate zdraví. Zhruba u polovice z nich však zisťujeme zvýšené hodnoty. Kým sú len mierne zvýšené, snažíme sa im odborne poradiť, ako sa vrátiť k normálu. Ak však nameriame vyššie hodnoty, klientovi odporučíme návštevu lekára.“ Pri návrate k normálnym hodnotám napomáhajú nadstavbové poradne. „Medzi našimi klientmi sa výborne ujala pohybová aktivita, ktorá je veľmi dôležitá pre udržanie optimálnych hodnôt HDL cholesterolu,“ pokračuje. „Ten sa tvorí jedine dynamickým pohybom, nestačí len zmena napätia svalstva a nedá sa ovplyvniť ani stravou. Cvičiť by sme mali minimálne päťkrát v týždni aspoň po trištvrte hodiny. Vo všeobecnosti však zisťujeme, že ľudia sa málo pohybujú.“ Návštevníci poradne a nielen oni, si môžu plnohodnotne zacvičiť pod dohľadom skúsenej cvičiteľky v telocvični Základnej školy na Ul. M.R.Štefánika. Cvičí sa dvakrát do týždňa, v pondelok a štvrtok od siedmej do ôsmej hodiny večer. „V súčasnosti sa pohybovým aktivitám venuje 63 žien. Spravidla sa začína v septembri, ale nie je problém začať tu s cvičením v hociktorom inom mesiaci,“ informuje s tým, že ďalšiu miestnosť na cvičenie, kde je aj stacionárny bicykel, majú v budove, kde voľakedy sídlili zubári (na Ul. Cyrila a Metoda). „Tam si záujemcovia môžu tiež zmerať svoju kondičnú zdatnosť.“
V poradni sa môžete dozvedieť aj čo-to o krvnom tlaku. Okrem poradenstva sa naučíte, ako správne si merať krvný tlak v domácom prostredí. „Meranie tlaku u lekára býva často skreslené, mnohí pacienti sú vystresovaní z čakania a u viacerých sa prejavuje tzv. syndróm bieleho plášťa. Preto meranie tlaku v domácom prostredí je najobjektívnejšie,“ hovorí Košťanová. „Aby však hodnoty tlaku boli čo najobjektívnejšie, človek by mal byť aspoň 15 minút pred meraním v kľude, minimálne však 5 minút. Pri monitorovaní tlaku je veľmi dôležité, aby bol meraný každý deň v tú istú hodinu. Napríklad, keď si v pondelok zmeriate tlak o siedmej ráno, o tej istej hodine si ho treba merať každý deň, lebo aj tlak podlieha určitým biorytmom.“ Normálny tlak má hodnotu voľakedajšieho ideálneho tlaku 120/80. Každá odchýlka nad normál už poukazuje na možný začiatok hypertenzie. „Ak si nameriame vyššie hodnoty, v prvom rade by sme mali obmedziť konzumáciu slaných tyčiniek, chrumiek, neprisáľať potraviny. Už aj táto drobná zmena vo výžive môže prispieť k návratu do normálnych hodnôt,“ radí Košťanová.
Vyšetrenie v poradni zdravia je bezplatné. Aj keď v súčasnosti sú ešte voľné termíny na prvý polrok, objednať sa treba dopredu. „Vyšetrenia robíme v utorok, stredu a vo štvrtok od pol ôsmej ráno, posledného klienta objednávame na desiatu hodinu,“ vysvetľuje s tým, že do poradne treba prísť na lačno. „Denne takto vyšetríme maximálne sedem klientov, pričom jedno vyšetrenie spolu s odborným poradenstvom trvá pol až trištvrte hodiny.“ Poradňa je vhodná pre všetky vekové kategórie. Najmladším klientom doteraz bolo trojročné dieťa, najstarším osemdesiatnik, ktorý mal však také hodnoty, že by sa pri ňom aj päťdesiatnici mohli hanbiť.