Aj keď je banícka a hutnícka činnosť v našom regióne staršia ako tisíc rokov, nie vždy tejto ťažkej práci zodpovedala lekárska starostlivosť. Preto nie je nič čudné, že v roku 1555 vedec svetového mena Agricola, ktorý bol zároveň aj lekárom, zhodnotil vtedajšiu sociálnu starostlivosť veľmi lakonicky: ... „žijú tam ženy, ktoré boli aj sedemkrát vydaté, lebo muži – baníci umierali mladí.“ Skutočnosťou je, že chorobnosť pri ťažkých baníckych a hutníckych prácach v zlom prostredí neustále narastala, a tak funkcia banského lekára pre Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu a Kremnicu bola zriadená v roku 1612.
V roku 1648 bola vybudovaná a zriadená prvá nemocnica v súčasných Štiavnických Baniach (predtým Piarg). Banská nemocnica slúžila pre banskoštiavnickú banskú oblasť. Pôvodná budova, pravdepodobne s mnohými prestavbami, sa nachádza neďaleko odbočky z cesty od Počúvadla. Odbočiť treba pred kostolom.
Nemocnica mala na začiatku len osem postelí a slúžila pre slobodných baníkov. Ženatí sa museli liečiť doma. Koncom 18. storočia rozšírili nemocnicu na 12 postelí a začali v nej podávať aj stravu. V tom čase mala tri oddelenia. Jedno pre telesne postihnutých, jedno pre duševne chorých a jedno pre chirurgické zákroky.
V roku 1876 sa nemocnica presťahovala do Banskej Štiavnice. Aj táto baroková budova pod kalváriou stojí do dnešných čias. RICHARD KAFKA