BASKETBAL EXTRALIGA MUŽI

Z KOŠÍC AJ DRUHÝKRÁT S VÝPRASKOM TÚ KOŠICE – BK LEVICE 106:60 (37:19, 55:32, 76:43)
Košice: Leško 31, Radovič 23 (3), Mišinský 20 (3), Stojanovič 7, Nuber 1 (Jojič 13, Baťka 9, Probala 2)
Levice: Weatherspoon 16, Jurík 16, Krkoš 8, Bratič 5, Lutovský 4 (Jugo 5, Kollár 4, Marián Halmeš 2, Matúš Halmeš 0)
TH: 34/25 – 13/7, TROJKY: 9 – 3. 2000 divákov, rozhodovali: Gabara, Szibilla a Mlynarčík
Levičania nezvládli ani svoj druhý tohtosezónny zápas v Košiciach. Hoci sa im tentokrát podarilo zachytiť úvod stretnutia, keď v 4. minúte po koši Juríka prehrávali 10:7. Domáci však pôsobili na ihrisku oveľa živšie a Radovič svojou neomylnou streľbou začal streleckú parádu Košičanov v prvej štvrtine. Hostia akoby po dlhej ceste nevedeli nájsť zápasové tempo a tak sa na nich valil jeden protiútok za druhým. Keďže rýchlo nazbierali päť faulov, domáci premieňaním trestných hodov svoj náskok stále zvyšovali a prvú štvrtinu vyhrali 37:19. V tej druhej sa rozstrieľal aj domáci Leško a náskok Košičanov stále narastal. Po deväťbodovej šnúre to bolo v 14. minúte 46:21, potom dal dve trojky za sebou Marek Jurík a druhá päťminútovka prvého polčasu bola jediným svetlým okamihom Levičanov v zápase. Dokázali v nej pribrzdiť domácich a do polčasu už Košičania svoj náskok nedokázali zvýšiť. Po dvadsiatich minútach hry tak bol stav 55:32. Úvod druhého polčasu bol podobný ako záver toho prvého. Do 25. minúty sa Levičania ako – tak držali, keď po odvážnych prienikoch pod kôš bodoval Weatherspoon a stav stretnutia bol
63:40. Druhá polovica tretej štvrtiny však opäť patrila domácim, ktorý využívali každú zbytočnú stratu lopty hostí a rýchlymi protiútokmi zvyšovali svoje vedenie. Úvod poslednej štvrtiny patril trojkovej kanonáde Košíc. Ich štyri úspešné pokusy prerušené len jednou trojkou z ruky Juríka znamenali, že domáci viedli v 33. minúte už 88:46. Potom síce ďalšie tri minúty patrili Levičanom, ktorí sériou desiatich bodov v rade, keď košickým divákom ukázal Janavor Wheatherspoon niečo zo svojho basketbalového umenia, znížili na 88:56 a zdalo sa, že uhrajú vzhľadom na priebeh stretnutia celkom prijateľný výsledok. Záver však Levičania absolútne nezvládli a v posledných minútach dovolili domácim spraviť si útočnú exhibíciu na svoj účet. Košičania tak vrátili Levičanom prekvapujúcu prehru z Levíc aj s úrokmi. Nasledujúce tri domáce zápasy budú pre Levičanov v boji o záchranu viac ako kľúčové.
LADISLAV GARAJ

MAJSTER ZDOLANÝ AŽ NA ŠTVRTÝ POKUS
BK LEVICE – E.S.O. LUČENEC 79:73 (15:15, 33:28, 53:54)
Levice: Lutovský 17, Weatherspoon 16, Jurík 13, Bratič 11, Krkoš 10 (Jugo 8, Brliť 4, Kollár 0)
Lučenec: Bičvič 23, Demečko 17, Závodný 11, Filo 7, Tarabus 6 (Sýkora 7, Švidran 2)
TH: 30/20 – 20/14, Trojky: 7 - 7, 950 divákov, rozhodovali: Kuzmiak, Ženiš, Šramko
Hoci Levičania predchádzajúce tri zápasy v tejto sezóne proti exmajstrovi prehrali, tentokrát sa do Lučenca hrajúceho bez Kovačeviča pustili od prvej minúty s obrovským nasadením. Hneď v úvode trafil Lutovský trojku a naštartoval tak svoj strelecký koncert v prvej štvrtine, v ktorej premenil všetkých svojich šesť streleckých pokusov a zaznamenal 12 z 15 bodov Levíc. Základ k dobrému štartu do zápasu však položili Levičania v obrane, preto napriek niekoľkým nepresnostiam v útoku viedli v 6. minúte 10:4. Hosťom sa v útočnej fáze nedarilo presadiť sa proti pozornej domácej obrane a až v poslednej minúte prvej štvrtiny sa im podarilo dotiahnuť sa na Levičanov. Najviac nepríjemností spôsoboval domácej obrane rýchly Demečko, ktorý sa ľahko dostával pod kôš Levičanov a svoje prieniky úspešne zakončoval. Preto viedli hostia v 15. minúte
19:23 a o minútu neskôr ešte 21:24. Potom však prišiel dvojminútový úsek patriaci Levičanom, ktorý zásluhou Brliťa a Weatherspoona desať bodovou šnúrou otočili vývoj zápasu vo svoj prospech. V 19. minúte tak viedli Levičania 31:24. Hosťujúci strelci sa z diaľky nevedeli trafiť a keby Levičania nezahodili v druhej štvrtine päť trestných hodov, mohol byť ich náskok aj vyšší. Lučencu sa predsa len pred koncom polčasu podarilo znížiť rozdiel na päť bodov (33:28). Druhý polčas sľuboval dramatický vývoj a to sa aj na palubovke potvrdilo. Tak ako sa v prvom polčase nedarila obom tímom streľba za tri body, v tretej štvrtine sa strhla doslova trojková prestrelka. Začal ju domáci Jugo, na druhej strane odpovedali Demečko s Bičvičom a vo výbornej atmosfére sa bolo na čo pozerať. V 27. minúte viedli Levičania 47:39, následne však hostia ďalšími dvomi trojkami znížili na rozdiel dvoch bodov a v poslednej minúte tretej štvrtiny dokonca po ďalších dvoch trojkách išli do vedenia 53:54. Hostia dali v tretej štvrtine šesť trojok a zabudli rýchlo na to, ako sa im v prvom polčase v streľbe vôbec nedarilo. Levičania však nestratili koncentráciu a hoci ešte v 32. minúte prehrávali 56:59, trojka z ruky Maria Bratiča začala obrat v prospech Levíc. Dôležité body pridal Janavor Weatherspoon a po troch úspešných trestných hodoch Juríka viedli domáci v 37. minúte už 68:61. Hostia však neskladali zbrane a keď sa Levičanom nepodarilo presne zakončiť následne pár útokov, neomylný Bičvič znížil na začiatku poslednej minúty na 70:68! Potom však zobral zodpovednosť do svojich rúk Marek Jurík a hoci sa mu v zápase streľba za tri body nedarila, v rozhodujúcom okamihu trafil presne a odrazil nápor už, už sa doťahujúceho Lučenca. V nekonečnej poslednej minúte ešte Bičvič dvakrát svojim umením prinútil odpískať rozhodcov fauly pri streľbe za tri body a hoci zo šiestich trestných hodov premenil päť, pevné nervy mal na opačnej strane aj Bratič s Juríkom a Levičania sa mohli tešiť z ťažko vydretého ale zaslúženého víťazstva.
Najbližšiu sobotu privítajú Levičania o 18.30 hodine v ďalšom dôležitom zápase mužstvo Dolného Kubína.