ali vybudovať práve v katastroch ich obcí. „V mojej skupine boli zastúpené všetky tri generácie, od najmladšej po najstaršiu,“ informoval starosta Slaskej Daniel Gelien, ktorý tým chcel docieliť čo najobjektívnejší názor na výstavbu veterných turbín pri obci. Ak sa predtým obávali devastovania životného prostredia, pohľad na krásne polia so spevnenými cestami všetky obavy rozptýlil. Nepotvrdila sa ani hlučnosť. „Stáli sme priamo pri turbíne, počuli sme len svišťanie vrtule,“ vysvetľuje starosta s tým, že návštevu absolvovali za zlého počasia, kedy turbíny išli na plný výkon. „Pri rozhovoroch s domácimi sme sa dozvedeli, že jediné výhrady malo pár ľudí a aj to len voči vzhľadu turbín. Ak Európska únia dáva podmienku na výrobu alternatívnej energie v určitom percente v každom štáte, tak si myslím, že veterné elektrárne sú viac prínosné ako jadrové.“
Ak by pri Slaskej vznikol veterný park, takto získaná elektrická energia by putovala do sietí energetických spoločností, ktoré by ju distribuovali k spotrebiteľom. Celú výstavbu by zabezpečoval investor, od obce sa očakáva len súhlasné stanovisko s výstavbou a spolupráca pri uzatváraní kúpnych a nájomných zmlúv na pozemky, na ktorých by sa dielo budovalo. „Na druhej strane investor ponúka všetky vybudované spevnené plochy previesť do vlastníctva obce,“ pokračuje Gelien. „Servisnú skupinu by mali tvoriť domáci občania a domáci by mali na starosti aj zimnú i letnú údržbu ciest, ktoré musia byť v každom počasí schodné. Výhodou pre obec je aj skutočnosť, že za každý nainštalovaný veterný mlyn dostane do obecnej pokladnice jednorazový príspevok. Ďalšie finančné príspevky by mali do nej prúdiť každý rok za každý jeden inštalovaný megawatt.“ Ak by investor za jeden megawatt ponúkol dvadsaťpäťtisíc korún, do obecnej pokladnice by len z jednej turbíny každoročne prišlo päťdesiattisíc korún. Aby sa investorovi oplatilo investovať do veterného parku, malo by v ňom stáť minimálne päť turbín...
Návšteva v Rakúsku splnila svoj cieľ. Občania sa presvedčili, že veterné elektrárne môžu byť pre obec len prínosom. Nevideli žiadne negatívne vplyvy a ani v rozhovoroch s domácimi odborníkmi, ale i laikmi, sa nedozvedeli o žiadnych problémoch.
Merania potrvajú rok, no už po polroku sa vyhodnotia prvé výsledky. Ak budú uspokojivé, môže sa vopred spustiť celá mašinéria legislatívnych procesov a povolení. „Samotný proces výstavby je potom už veľmi rýchly. Po vybudovaní základov je investor schopný za jeden deň zmontovať celú veternú elektráreň,“ dodal starosta s tým, že v obci by sa už v marci mohol namontovať merací stožiar na silu vetra.