Nie všetky dni v jej činnosti boli len priaznivé, ale aj napriek tým menej príjemným externým vplyvom má dnes vďaka kvalitným knižnično-informačným službám, zaujímavým podujatiam a aktivitám stabilné čitateľské zázemie.
Nie je cieľom môjho malého príspevku chvála našej inštitúcie, ale nemožno nespomenúť aspoň niektoré – z viacerých hľadísk pozitívne vyznievajúce výsledky, ku ktorým sme sa dopracovali vďaka interným, ale aj externým priaznivým podmienkam a danostiam.
V prvom rade by som chcela spomenúť nemalý podiel zamestnancov – zanietencov, ktorí svoju činnosť nevykonávajú len ako nevyhnutnú činnosť pre obživu, ale venujú jej všetok svoj intelektuálny a časový potenciál, čo možno dokumentovať dosahovanými výsledkami v základných ukazovateľoch činnosti. Nezanedbateľný je záujem zriaďovateľa o dobre fungujúcu modernú inštitúciu, čo sa prejavuje najmä v neustálom hľadaní možností na zlepšenie jej finančnej kondície. Spolupráca s rôznymi kultúrnymi, výchovnými, vzdelávacími organizáciami a záujmovými združeniami pri organizovaní kultúrnych a výchovno-vzdelávacích podujatí nasvedčuje tomu, že sa knižnica postupne stáva akýmsi komunitným centrom v mieste svojho pôsobenia.
Z významných aktivít knižnice treba spomenúť najmä podujatia, ktoré sa už sedem rokov konajú počas Týždňa slovenských knižníc (marec - apríl) a oslovujú najmä svojou atraktívnosťou, keďže na nich prezentujú svoju tvorbu či už regionálni, ale aj ostatní autori. V minulom roku to bola napríklad regionálna autorka Mária Petrová z Banskej Štiavnice a autorka detských kníh Sisa Záhadná, ktorá zároveň predstavila i detský časopis Fľak.
Zo strany škôl zaznamenávame veľký záujem o hodiny knihovnícko-informačnej prípravy, ktoré sú spojené s exkurziou po knižnici.
Medzi aktivity s dobrou odozvou patria tiež literárne podujatia, ktoré knižnica organizuje pre seniorov na pôde Klubu dôchodcov a Domova dôchodcov.
Od roku 1994 venuje knižnica systematickú pozornosť oblasti automatizácie a internetizácie.
Najdôležitejšie medzníky:
• v roku 1994 sme zakúpili prvé dva PC a začali sme s retrospektívnym spracovávaním vlastnej databázy
• v roku 1999 bolo ukončené spracovávanie, celý knižničný fond je spracovaný v elektronickej podobe
• v roku 2000 boli všetky výpožičné miesta pokryté PC, vytvorená lokálna sieť, do prevádzky uvedený automatizovaný knižnično-informačný systém
• v roku 2001 vytvorená 1 pracovná stanica pre internet – pre služobné účely
• v roku 2004 boli vytvorené v čitárni knižnice 2 internetové miesta pre čitateľov knižnice
• v roku 2006 sprístupnený on line katalóg na webovej stránke knižnice.
Na čo sa knižnica zameria v najbližšom období v oblasti automatizácie a internetizácie?
Pôjde o realizáciu národného projektu „Informatizácia knižníc“ na podmienky vlastnej knižnice, čo predstavuje vytvorenie 8 internetových miest a internetové služby budú v rámci tohto projektu pre čitateľov knižnice bezplatné.
Z ďalších aktivít spomeniem ešte prípravu na elektronickú ochranu knižničných fondov, ktorú v rámci úspešnosti predloženého projektu na získanie grantu plánujeme realizovať ešte v tomto roku.
Záverom niekoľko čísel a pozvánka na virtuálnu prechádzku Knižnicou Jána Kollára:
• v roku 2006 knižnica zaregistrovala 2 011 používateľov, z toho 613 detí do 15 rokov
• navštívilo ju 28 159 návštevníkov
• platené internetové služby využilo 1 436 používateľov
• vypožičali sme 137 597 knižničných jednotiek
• ročný prírastok knižničného fondu predstavoval 1 676 dokumentov
• knižničný fond predstavuje 60 288 dokumentov
• boli spracované a vydané 3 regionálne personálne bibliografie, 1 bibliografická ročenka
• poskytnutých bolo 8 361 regionálnych bibliografických a faktografických informácií
• uskutočnili sme 95 kultúrnych a výchovno-vzdelávacích podujatí, na ktorých bolo 2 211 účastníkov.