Keď v roku 2000 začala pôvodná spoločnosť ZSNP Zdravotnícke služby (dnes ProCare) realizovať pre zamestnancov závodu tzv. onkologický program, zaradila do balíka vyšetrení aj ultrazvukové vyšetrenie prsníkov žien. To odhalilo prekvapivo vysoký počet pozitívnych nálezov, ktoré si vyžadovali ďalšie vyšetrenie na mamografe. Keďže v našom regióne žiadne zdravotnícke zariadenie mamograf nemalo, museli ženy s pozitívnym nálezom objednávať do Bystrice, Zvolena a ďalších miest v okolí. Čakacia doba sa pohybovala od štyroch do šiestich mesiacov. Len tieto ženy by vedeli povedať, aké strastiplné dni, týždne a mesiace prežívali, kým sa dočkali mamografického vyšetrenia. V nejednom prípade sa za ten čas ochorenie prehuplo do ďalšieho štádia, čo významne zhoršilo podmienky na vyliečenie. „Doslova sme trpeli s nimi a zároveň sme hľadali spôsob, ako do nášho regiónu, ktorý je mamograficky ťažko zanedbaný, rőntgen dostať,“ vracia sa o pár rokov späť Miroslav Slávik. Ako ďalej uviedol, v prvom roku onkoprogramu zistili nález u každej štvrtej ženy, u každej desiatej sa potvrdila rakovina prsníka. Nelichotivá štatistika bola dostatočným dôvodom, aby spoločnosť nakoniec v roku 2003 mamograf kúpila z vlastných zdrojov. „Dnes, po tisícoch urobených mamografií, je zdravotný stav žien podstatne odlišný,“ vysvetľuje Slávik. „Zhruba osemdesiat percent nálezov je úplne negatívnych, prípadne ide len o benígne cysty. Zvyšných dvadsať percent nálezov je závažnejších, z nich asi len v troch percentách ide o onkologické ochorenie.“
Na mamografe robia 1700 vyšetrení ročne, čo je dnes už nepostačujúce. „Na preventívne mamografie sa už aj u nás čaká šesť až osem týždňov,“ potvrdzuje Miroslav Slávik. „Na druhej strane, diagnostické mamografie robíme okamžite.“ Čakacie doby vznikli jednak z dôvodu nedostatočného personálneho obsadenia, keď sa mamografickým vyšetreniam venuje len jedna lekárka. Druhá prichádza len raz do týždňa z Banskej Bystrice. Pri zvýšenom počte lekárov by mohli robiť štyristo vyšetrení mesačne, čo by optimálne pokrylo región bez čakacích lehôt. „Súčasný počet vyšetrení by sme vedeli zvýšiť, ale tu nastupuje druhý problém, a to sú zdravotné poisťovne,“ poukazuje na celoslovenský problém limitovania výkonov v zdravotníctve. „Niektoré z nich si mesačne objednávajú určitý objem výkonov. Ak ho prekročíme, tak nám ho nemusia preplatiť,“ dodáva s tým, že doteraz im, našťastie, prekročený počet vyšetrení uhradili, ale len na základe ročného kolísania výkonov. Ak by každý mesiac urobili toľko vyšetrení, koľko si poisťovne objednali, nevytvorili by si žiadnu rezervu a za zvýšený počet vyšetrení by nedostali ani korunu. Možnosť priamej platby od pacientky riaditeľ nepripúšťa minimálne z etického hľadiska.
Na mamografické vyšetrenie má nárok každá žena, ktorá dovŕšila 40 rokov veku. Predtým by mala navštíviť svojho gynekológa, ktorý jej dá odporučenie na vyšetrenie. Nie je to však podmienkou. V ProCare je žena vyšetrená mamografickým prístrojom a následne aj ultrazvukom, výsledok sa dozvie okamžite. „Každá žena po štyridsiatke by mala využiť túto možnosť a dať sa preventívne mamograficky vyšetriť,“ odporúča lekár. „Netreba to podceňovať, lebo len pri včasnom diagnostikovaní ochorenia je šanca na úplné vyliečenie.“
Už v blízkej budúcnosti čakajú ProCare významné zmeny. Pôjde o rozsiahlu modernizáciu nielen priestorov, ale i prístrojového zariadenia. Celá rekonštrukcia a modernizácia sa bude realizovať za plného chodu tak, aby to pacienti výrazne nepocítili. S ukončením prác rátajú v treťom štvrťroku tohto roka a ich súčasťou bude aj vybudovanie samostatného vchodu do zdravotníckeho zariadenia priamo od autobusového nástupištia.