Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Spýtali sme sa starostov

Po decembrových komunálnych voľbách obsadili vedúce posty v okolitých obciach noví alebo staronoví starostovia. Prešli už tri mesiace a voličov zaujíma, čo stihli alebo ešte len plánujú v nasledujúcich rokoch uskutočniť.

Milan Filip
starosta obce Vyhne

Starostom obce ste druhé volebné obdobie. Na čo z toho, čo ste v predchádzajúcich rokoch uskutočnili, ste hrdý?
Pravdupovediac, ja som nezamýšľal kandidovať na tento post. Presvedčila ma apatia predchádzajúcich starostov. Vždy tvrdili, že toto sa nedá, na tamto nie sú peniaze. Napríklad dom smútku. Všetky obce ho už mali, len Vyhne nie. Moji predchodcovia boli toho názoru, že pozemky nie je možné odkúpiť. Ja som sa toho chytil a osobne som navštívil majiteľov a jednal som s nimi, kým som ich nepresvedčil. Napokon sme mali pozemky v priebehu pol roka odkúpené, a tento rok sa bude stavať. To by som označil za veľký úspech. Viete, Vodný raj môže byť akokoľvek dobrý projekt, ale obyvatelia to tak nevnímajú. Nie je to pre nich tak podstatné, ako mať konečne nový dom smútku.
Do nového volebného obdobia ste vstupovali s určitým volebným programom. Čoho sa týka?
Prvý bod je venovaný dokončeniu a dofinancovaniu projektu Vodný raj. Ďalším zámerom je uskutočniť plánovanú výstavbu domu smútku. Z menších akcií by som rád skvalitnil, vyzdvihol na vyššiu úroveň, združenie, ktoré sa kedysi volalo Zbor pre občianske záležitosti a všetky aktivity s ním súvisiace. Ďalej sa chystáme na väčší projekt s názvom Medzinárodné centrum detského umenia.
Takže sa snažíte o umelecký a spoločenský rozvoj detí?
My sme už v podstate začali. Máme za sebou dva ročníky. V roku 2003 sa uskutočnilo pár seminárov, na ktoré boli pozvaní aj ľudia z umeleckej „brandže“. Padlo niekoľko návrhov, na čo by sa deti mohli zamerať, a my sme si vybrali animovaný film. V roku 2005 sme vytvorili letnú tvorivú dielňu detského animovaného filmu. O akciu bol u detí vysoký záujem. Tie boli pod dohľadom lektorky, bývalej režisérky večerníčkov, Moniky Trajterovej. Filmy sa premietali aj na festivaloch vo Fínsku, Rakúsku, Česku a v Banskej Bystrici. Teraz sme tvorivé dielne rozšírili o výtvarnú časť, konkrétne o olejomaľby na plátno a na tekvičky, a to pod záštitou umelkyne Zuzany Holúbekovej zo Srbskej Kovačice, dediny známej predovšetkým svojimi insitnými maliarmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Pružina
starosta obce Lutila

Starostom ste už piate volebné obdobie? Čím ste si zaslúžili priazeň Lutilčanov?
Neviem, či sa to niečím zasluhuje, ale boli to asi výsledky práce, ktoré ich presvedčili, aby ma opäť volili. Ak začnem od začiatku, môžem spomenúť osamostatnenie obce, jej plynofikácia a vybudovanie kanalizácie. Popri tom sme stavali cesty, miestne komunikácie, rekonštruovali cintorín s novým chodníkom, vybudovali športový areál s tromi tenisovými kurtami a umelou trávou. Jeho súčasťou je všešportové ihrisko.
Čo považujete za najväčší úspech v predchádzajúcom období „starostovania“?
Je ťažko povedať, čo je veľký a čo menší úspech, pretože niekedy aj maličkosť môže byť veľkým prínosom pre ľudí. Na začiatok treba povedať, že sme mali rest týkajúci sa stavby kanalizácie. Pozostávala z dvoch častí, samotnej kanalizácie a chodníka popri hlavnej ceste prieťahom obce. Čerešničkou na torte je zaasfaltovanie prieťahu obce. Je na veľmi dobrej úrovni, aj keď sme dedina.
A čo volebný program?
Najpodstatnejším bodom je plánovaná realizácia priemyselného parku v obci, na ktorý už máme vyčlenené pozemky. Napriek tomu, že nie sú vlastníctvom obce, ale súkromných osôb, považujem to za spôsob, ako sa pohnúť ďalej. Zlepšila by sa zamestnanosť a zvýšili by sa príjmy obce. Chceme tiež pripraviť pozemky pre výstavbu rodinných domov, respektíve dotiahnuť do konca územno-plánovaciu dokumentáciu a nájsť investora. Medzi priority patrí aj rekonštrukcia domu smútku a jeho rozšírenie.
Prevažná časť domov v obci má veľkú hodnotu. Neplánujete projekt v oblasti cestovného ruchu, ktorý by mohol zvýšiť ceny pozemkov?
Myslím si, že športový areál dosť pomáha obci, pretože je široko – ďaleko známy a dovolím si tvrdiť, že v obciach Banskobystrického kraja nemá konkurenciu. Samozrejme, existujú plány. Pod športovým areálom sa nachádza pozemok, ktorý má cca 1,6 ha. Ponechali sme ho ako rezervu do budúcna. Mal by sa využiť na výstavbu objektov so zameraním na oddych. Väčšiu dôležitosť pripisujeme výstavbe rodinných domov ako cestovnému ruchu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimír Baran
starosta obce Ladomerská Vieska

Čo vás viedlo k tomu, aby ste kandidovali na post starostu?
Vrátim sa do rokov 1999 - 2000, kedy ma začalo dianie v obci zaujímať zo širšieho pohľadu. O politiku ako takú sa nezaujímam, aj keď treba povedať, že na poslanca som kandidoval ako sympatizant strany Smer. Neveril som, že sa mi podarí získať stoličku poslanca, na moje prekvapenie, opak bol pravdou. Uvedomil som si, že mi ľudia asi veria, vzhľadom na moje umiestnenie (2. miesto v poradí). Rozhodol som sa teda kandidovať aj na post starostu. Bol som skeptický, ale výsledky volieb hovorili, že Ladomerská Vieska má nového starostu, teda mňa.
S akým volebným programom ste vstupovali do volieb?
Plánujem poslať poslancov do ulíc s dotazníkmi týkajúcimi sa potrieb obyvateľov. „Viešťanskí“ pôjdu do Ladomera a „ladomerskí“ do časti Vieska. Určite sa musí zmeniť komunikácia s nimi. Obec má veľké nedostatky aj v kanalizácii. Je smutné, že ešte stále nie je dokončená, konkrétne v hornej časti Ladomera. Ďalší krok, ktorý plánujem je rekonštrukcia ciest a možno nejakých chodníkov. „Viešťanská“ časť má väčšie predpoklady, keďže má kanalizáciu hotovú. Trápia ma aj autobusové zastávky. Myslím si, že by mali vyzerať kultúrnejšie, mali by byť uzavreté a útulné. Rád by som vybudoval stojiská. Kukanádoby sú umiestnené na jednom mieste, sú zastrešené a ľudia majú od nich kľúče. Určite to vyzerá estetickejšie. Na väčšie aktivity sa nechystáme, potrebovali by sme na to vypracovaný plán. Takým je projekt
Hospodársko - sociálneho rozvoja, ktorý je základným dokumentom pre väčšie zásahy v obci.
Stihli ste za tri mesiace už niečo dosiahnuť?
Nie je toho veľa. Na to by som potreboval viac času. Ale spomeniem futbalový štadión. Napriek tomu, že reprezentuje našu dedinu, nevyzerá najlepšie. Najväčšia hrôza išla zo šatní, spŕch a ostatného zariadenia. Rozhodli sme sa to zmeniť. „Odobrili“ sme 350 tisíc korún pre tenis a futbal. Z toho išlo asi 50 tisíc na tenisové kurty, zvyšok na futbalový štadión. Rekonštrukciu dotuje aj jej dlhodobý sponzor, firma Barbitrans.
Čo mi môžete povedať k novému prírastku v katastri Ladomerskej Viesky – tlačiarni?
Tak z toho sa veľmi teším. Oficiálny názov je síce Tlačiareň a administratívna budova Žiar nad Hronom, ale celý komplex luxemburskej firmy je v našom katastrálnom území, konkrétne v hnedom priemyselnom parku pri ZSNP. Spustená by mala byť prvého mája. Bude to druhá najväčšia tlačiareň v Európe a prvá svojho druhu v strednej Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľubomír Meliš
starosta obce Sklené Teplice

Starostom ste už piaty rok. Čo pokladáte za svoj najväčší úspech v tomto období?
Nemôžem povedať, že by tu počas prvého volebného obdobia vyrástla nejaká gigantická stavba. To obdobie bolo spojené s prechodom kompetencií zo štátu na obce, a to nám pribrzdilo rozvoj obce. Úspech vidím v tom, že obec si zachovala úroveň služieb obyvateľom na takej úrovni, aká tu existovala predtým. Zachovali sme materskú aj základnú školu, poskytli sme občanom určité sociálne výhody (dôchodcovia odoberajú stravu so zľavou) a možnosti aktivít v oblasti kultúry a športu. Samozrejme sme investovali do rozvoja obce, uskutočnili sme rekonštrukciu striech obecného majetku, či obecnej knižnice.
Aký volebný program ste ponúkli voličom?
Máme štatút kúpeľného mesta. Akýmsi hendikepom je malý počet obyvateľov, konkrétne 435. Podľa platnej legislatívy je budovaná environmentálna infraštruktúra podľa počtu obyvateľov. Znamená to, že tu nemáme kanalizáciu. Je to veľká nevýhoda aj vzhľadom na to, že sú tu ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov vody a podobne. Našou prioritou je vybudovať v obci kanalizáciu. Chceme ju realizovať systémom odtlakovej a nie gravitačnej kanalizácie. Taktiež plánujeme vytvoriť „kvázi“ námestie. Uvažujete o efektívnejšom spôsobe rozvoja kúpeľov?
O ich napredovaní určite. Môžeme tu hovoriť o istom druhu rekreácie. Vybudovať cyklotrasy, postaviť požičovňu bicyklov, v zimnom období vypožičiavanie bežiek.
Nevidíte vo Vodnom raji konkurenciu pre kúpele?
Vodný raj je postavený na inom princípe ako činnosť kúpeľov v Sklených Tepliciach. Naše kúpele slúžia skôr pre odpočinok a relaxáciu. Práve naopak. Uvažovali sme o prepojení obcí Sklené Teplice – Repište – Vyhne.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 2. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 5. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 2. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 3. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 10. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 18 254
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 8 888
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 998
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 267
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 636
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 982
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 639
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 428
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 418
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 064

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 972
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 10 252
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 800
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 328
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 081
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 586
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 178
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


14 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


24. sep
Ilustračné foto.

Výdavky zvýšili o 623-tisíc eur.


SITA 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 972
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 10 252
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 800
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 328
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 081
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 586
 8. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju! 4 178
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu