Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Spýtali sme sa starostov

Po decembrových komunálnych voľbách obsadili vedúce posty v okolitých obciach noví alebo staronoví starostovia. Prešli už tri mesiace a voličov zaujíma, čo stihli alebo ešte len plánujú v nasledujúcich rokoch uskutočniť.

Milan Filip
starosta obce Vyhne

Starostom obce ste druhé volebné obdobie. Na čo z toho, čo ste v predchádzajúcich rokoch uskutočnili, ste hrdý?
Pravdupovediac, ja som nezamýšľal kandidovať na tento post. Presvedčila ma apatia predchádzajúcich starostov. Vždy tvrdili, že toto sa nedá, na tamto nie sú peniaze. Napríklad dom smútku. Všetky obce ho už mali, len Vyhne nie. Moji predchodcovia boli toho názoru, že pozemky nie je možné odkúpiť. Ja som sa toho chytil a osobne som navštívil majiteľov a jednal som s nimi, kým som ich nepresvedčil. Napokon sme mali pozemky v priebehu pol roka odkúpené, a tento rok sa bude stavať. To by som označil za veľký úspech. Viete, Vodný raj môže byť akokoľvek dobrý projekt, ale obyvatelia to tak nevnímajú. Nie je to pre nich tak podstatné, ako mať konečne nový dom smútku.
Do nového volebného obdobia ste vstupovali s určitým volebným programom. Čoho sa týka?
Prvý bod je venovaný dokončeniu a dofinancovaniu projektu Vodný raj. Ďalším zámerom je uskutočniť plánovanú výstavbu domu smútku. Z menších akcií by som rád skvalitnil, vyzdvihol na vyššiu úroveň, združenie, ktoré sa kedysi volalo Zbor pre občianske záležitosti a všetky aktivity s ním súvisiace. Ďalej sa chystáme na väčší projekt s názvom Medzinárodné centrum detského umenia.
Takže sa snažíte o umelecký a spoločenský rozvoj detí?
My sme už v podstate začali. Máme za sebou dva ročníky. V roku 2003 sa uskutočnilo pár seminárov, na ktoré boli pozvaní aj ľudia z umeleckej „brandže“. Padlo niekoľko návrhov, na čo by sa deti mohli zamerať, a my sme si vybrali animovaný film. V roku 2005 sme vytvorili letnú tvorivú dielňu detského animovaného filmu. O akciu bol u detí vysoký záujem. Tie boli pod dohľadom lektorky, bývalej režisérky večerníčkov, Moniky Trajterovej. Filmy sa premietali aj na festivaloch vo Fínsku, Rakúsku, Česku a v Banskej Bystrici. Teraz sme tvorivé dielne rozšírili o výtvarnú časť, konkrétne o olejomaľby na plátno a na tekvičky, a to pod záštitou umelkyne Zuzany Holúbekovej zo Srbskej Kovačice, dediny známej predovšetkým svojimi insitnými maliarmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Pružina
starosta obce Lutila

Starostom ste už piate volebné obdobie? Čím ste si zaslúžili priazeň Lutilčanov?
Neviem, či sa to niečím zasluhuje, ale boli to asi výsledky práce, ktoré ich presvedčili, aby ma opäť volili. Ak začnem od začiatku, môžem spomenúť osamostatnenie obce, jej plynofikácia a vybudovanie kanalizácie. Popri tom sme stavali cesty, miestne komunikácie, rekonštruovali cintorín s novým chodníkom, vybudovali športový areál s tromi tenisovými kurtami a umelou trávou. Jeho súčasťou je všešportové ihrisko.
Čo považujete za najväčší úspech v predchádzajúcom období „starostovania“?
Je ťažko povedať, čo je veľký a čo menší úspech, pretože niekedy aj maličkosť môže byť veľkým prínosom pre ľudí. Na začiatok treba povedať, že sme mali rest týkajúci sa stavby kanalizácie. Pozostávala z dvoch častí, samotnej kanalizácie a chodníka popri hlavnej ceste prieťahom obce. Čerešničkou na torte je zaasfaltovanie prieťahu obce. Je na veľmi dobrej úrovni, aj keď sme dedina.
A čo volebný program?
Najpodstatnejším bodom je plánovaná realizácia priemyselného parku v obci, na ktorý už máme vyčlenené pozemky. Napriek tomu, že nie sú vlastníctvom obce, ale súkromných osôb, považujem to za spôsob, ako sa pohnúť ďalej. Zlepšila by sa zamestnanosť a zvýšili by sa príjmy obce. Chceme tiež pripraviť pozemky pre výstavbu rodinných domov, respektíve dotiahnuť do konca územno-plánovaciu dokumentáciu a nájsť investora. Medzi priority patrí aj rekonštrukcia domu smútku a jeho rozšírenie.
Prevažná časť domov v obci má veľkú hodnotu. Neplánujete projekt v oblasti cestovného ruchu, ktorý by mohol zvýšiť ceny pozemkov?
Myslím si, že športový areál dosť pomáha obci, pretože je široko – ďaleko známy a dovolím si tvrdiť, že v obciach Banskobystrického kraja nemá konkurenciu. Samozrejme, existujú plány. Pod športovým areálom sa nachádza pozemok, ktorý má cca 1,6 ha. Ponechali sme ho ako rezervu do budúcna. Mal by sa využiť na výstavbu objektov so zameraním na oddych. Väčšiu dôležitosť pripisujeme výstavbe rodinných domov ako cestovnému ruchu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimír Baran
starosta obce Ladomerská Vieska

Čo vás viedlo k tomu, aby ste kandidovali na post starostu?
Vrátim sa do rokov 1999 - 2000, kedy ma začalo dianie v obci zaujímať zo širšieho pohľadu. O politiku ako takú sa nezaujímam, aj keď treba povedať, že na poslanca som kandidoval ako sympatizant strany Smer. Neveril som, že sa mi podarí získať stoličku poslanca, na moje prekvapenie, opak bol pravdou. Uvedomil som si, že mi ľudia asi veria, vzhľadom na moje umiestnenie (2. miesto v poradí). Rozhodol som sa teda kandidovať aj na post starostu. Bol som skeptický, ale výsledky volieb hovorili, že Ladomerská Vieska má nového starostu, teda mňa.
S akým volebným programom ste vstupovali do volieb?
Plánujem poslať poslancov do ulíc s dotazníkmi týkajúcimi sa potrieb obyvateľov. „Viešťanskí“ pôjdu do Ladomera a „ladomerskí“ do časti Vieska. Určite sa musí zmeniť komunikácia s nimi. Obec má veľké nedostatky aj v kanalizácii. Je smutné, že ešte stále nie je dokončená, konkrétne v hornej časti Ladomera. Ďalší krok, ktorý plánujem je rekonštrukcia ciest a možno nejakých chodníkov. „Viešťanská“ časť má väčšie predpoklady, keďže má kanalizáciu hotovú. Trápia ma aj autobusové zastávky. Myslím si, že by mali vyzerať kultúrnejšie, mali by byť uzavreté a útulné. Rád by som vybudoval stojiská. Kukanádoby sú umiestnené na jednom mieste, sú zastrešené a ľudia majú od nich kľúče. Určite to vyzerá estetickejšie. Na väčšie aktivity sa nechystáme, potrebovali by sme na to vypracovaný plán. Takým je projekt
Hospodársko - sociálneho rozvoja, ktorý je základným dokumentom pre väčšie zásahy v obci.
Stihli ste za tri mesiace už niečo dosiahnuť?
Nie je toho veľa. Na to by som potreboval viac času. Ale spomeniem futbalový štadión. Napriek tomu, že reprezentuje našu dedinu, nevyzerá najlepšie. Najväčšia hrôza išla zo šatní, spŕch a ostatného zariadenia. Rozhodli sme sa to zmeniť. „Odobrili“ sme 350 tisíc korún pre tenis a futbal. Z toho išlo asi 50 tisíc na tenisové kurty, zvyšok na futbalový štadión. Rekonštrukciu dotuje aj jej dlhodobý sponzor, firma Barbitrans.
Čo mi môžete povedať k novému prírastku v katastri Ladomerskej Viesky – tlačiarni?
Tak z toho sa veľmi teším. Oficiálny názov je síce Tlačiareň a administratívna budova Žiar nad Hronom, ale celý komplex luxemburskej firmy je v našom katastrálnom území, konkrétne v hnedom priemyselnom parku pri ZSNP. Spustená by mala byť prvého mája. Bude to druhá najväčšia tlačiareň v Európe a prvá svojho druhu v strednej Európe.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľubomír Meliš
starosta obce Sklené Teplice

Starostom ste už piaty rok. Čo pokladáte za svoj najväčší úspech v tomto období?
Nemôžem povedať, že by tu počas prvého volebného obdobia vyrástla nejaká gigantická stavba. To obdobie bolo spojené s prechodom kompetencií zo štátu na obce, a to nám pribrzdilo rozvoj obce. Úspech vidím v tom, že obec si zachovala úroveň služieb obyvateľom na takej úrovni, aká tu existovala predtým. Zachovali sme materskú aj základnú školu, poskytli sme občanom určité sociálne výhody (dôchodcovia odoberajú stravu so zľavou) a možnosti aktivít v oblasti kultúry a športu. Samozrejme sme investovali do rozvoja obce, uskutočnili sme rekonštrukciu striech obecného majetku, či obecnej knižnice.
Aký volebný program ste ponúkli voličom?
Máme štatút kúpeľného mesta. Akýmsi hendikepom je malý počet obyvateľov, konkrétne 435. Podľa platnej legislatívy je budovaná environmentálna infraštruktúra podľa počtu obyvateľov. Znamená to, že tu nemáme kanalizáciu. Je to veľká nevýhoda aj vzhľadom na to, že sú tu ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov vody a podobne. Našou prioritou je vybudovať v obci kanalizáciu. Chceme ju realizovať systémom odtlakovej a nie gravitačnej kanalizácie. Taktiež plánujeme vytvoriť „kvázi“ námestie. Uvažujete o efektívnejšom spôsobe rozvoja kúpeľov?
O ich napredovaní určite. Môžeme tu hovoriť o istom druhu rekreácie. Vybudovať cyklotrasy, postaviť požičovňu bicyklov, v zimnom období vypožičiavanie bežiek.
Nevidíte vo Vodnom raji konkurenciu pre kúpele?
Vodný raj je postavený na inom princípe ako činnosť kúpeľov v Sklených Tepliciach. Naše kúpele slúžia skôr pre odpočinok a relaxáciu. Práve naopak. Uvažovali sme o prepojení obcí Sklené Teplice – Repište – Vyhne.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 4. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 6. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 7. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 8. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 9. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 10. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 30 132
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 27 478
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 198
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 205
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 648
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 194
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 450
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 476
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 263
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Najlepšie miesto na ľadový hokej? Banskoštiavnické tajchy (+FOTO)

Banská Štiavnica a jej okolie ponúka rôzne možnosti.

Hokejisti na tajchu Bakomi.

Mesto v rámci celoplošného testovania otvorí tieto odberové miesta

V Žiari nad Hronom otvoria od piatku nové odberové miesta na testovanie. Systém online registrácie funguje aj napriek prvotnému zlyhaniu.

Ilustračná fotografia.

Polícia pátra po dvoch mužoch (+FOTO)

Vyšetruje prípad krádeže.

Mladík pravdepodobne podcenil stav vozovky, zišiel z cesty (+FOTO)

Poškodil dopravnú značku, telefónny stĺp a oplotenie rodinného domu.

Muž zišiel z cesty.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

Odišiel prvý tréner majstra sveta, lúčil sa s ním aj hokejový reprezentant

Gustáv „Guňo“ Buček nás opustil 7. januára vo veku 77 rokov.

Už ste čítali?