V nedeľu 25. marca sa z druhej na tretiu hodinu mení zimný čas na letný. Opäť budeme posúvať ručičky na hodinách o jednu hodinu dopredu.
Každý odklon od stereotypu je pre náš organizmus stresujúci a má vážnejší vplyv na zdravie človeka. Tento vplyv sa síce nedokázal, no lekári a psychológovia zhodne tvrdia, že ľudský organizmus je minimálne jeden týždeň dezorientovaný. Najčastejšie sa stretávame s poruchami spánku, zníženou koncentráciou a výkonnosťou, únavou, bolesťou hlavy, výkyvmi nálady a malátnosťou. S týmito príznakmi sú spojené rôzne telesné a psychické problémy. Komplikácie tiež môžu nastať s malými ratolesťami, ktoré síce túto zmenu znášajú lepšie ako dospelí, no v prvých dňoch ťažšie vstávajú a večer sa im nechce ísť spať.
Letný čas na území Slovenska platil od roku 1916 do roku 1918 a aj v rokoch 1940 až 1949. Po tridsiaťročnej prestávke je od roku 1979 letný čas opäť zavedený každoročne. Jedným z dôvodov tohto opatrenia je úspora elektrickej energie. Štatistiky však úsporu na elektrickej energii nedokazujú a ak aj áno, tak len minimálnu, preto nerozumieme významu zmeny času. Mnohí z nás by radšej hodiny nechali po starom a vyhli sa tak nepríjemnostiam, ktoré so sebou časový posun prináša.