Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Nad opitými deťmi si „umývajú“ ruky

Je piatok večer, blíži sa dvadsiatadruhá hodina. Na dohovorenom mieste čakáme hliadku mestskej polície. Nepríjemný vietor predznamenáva, že najbližšie hodiny nebudú prechádzkou ružovou záhradou.

O krátku chvíľu prichádzajú dvaja uniformovaní policajti. Stručne nás informujú o plánovanej trase obchôdzky. „Kontrolujeme hlavne objekty v menej rušných častiach mesta, kde sú vlámania bežným javom,“ sklamali nás slová jedného z nich. Očakávali sme totiž, že naše kroky budú smerovať do frekventovaných zón, v ktorých sa schádza žiarska mládež. Namiesto toho sme sa dve hodiny pohybovali v temných zákutiach Žiaru. K rutinným činnostiam mestských policajtov patrí hliadkovanie v menej osvetlených lokalitách, ako sú garáže na Ulici dukelských hrdinov alebo okolie chatrčí, ktoré nekontrolovane vyrastajú v časti nazývanej Kortína.

SkryťVypnúť reklamu

Prosím vás, pán policajt
Okolo jednej sme sa konečne dostali do epicentra nočného života. Po oboch stranách Ulice SNP sú roztrúsené krčmy a najrôznejšie pohostinstvá, v ktorých sa okrem iných hostí stretávajú aj mladiství. „Ešte len teraz to bude zaujímavé. Postupne sa začnú objavovať opité decká,“ upozorňujú naši sprievodcovia. „Zvyčajne prevracajú smetné koše alebo zastávky na centrálnej autobusovej stanici,“ pokračujú. Ich slová sa vzápätí potvrdzujú. K nástupišťu prichádzajú dvaja mladíci, jeden z nich sa predkloní cez zábradlie a vracia. Keď sa k nemu priblížia policajti, rýchlo sa pozviecha, čosi zašomre a odchádza za priateľom, ktorý celý výjav sleduje z opodiaľ. Pokračujeme v chôdzi smerom k hlúčikom ľudí postávajúcich pred podnikmi. V tom upúta našu pozornosť trojica mladých. Chalani podopierajú dievča s nekoordinovanými pohybmi, ktoré sa ledva drží na nohách. „A je to tu,“ podotkne policajt zvyknutý na podobné situácie. Mierime priamo ku skupinke, ktorá si nás už všimla. „Mohli by ste nám, prosím, ukázať vaše občianske preukazy?“ kladú jasnú otázku policajti. Oslovení neochotne, ale predsa, siahajú do vreciek po doklady. Jeden z chalanov má osemnásť, druhý dvadsať. Mladistvé je jedine dievča, zjavne pod vplyvom alkoholu. Sedemnástke sa plietol jazyk, no napriek tomu sa snažila uprosiť policajtov, aby ju nechali ísť. „Prosím vás, pán policajt, nepovedzte to nikde. Ja sa takto nezvyknem správať. Pustite ma, budem mať strašný problém, rodičia nevedia, kde som. Už neviem, čo mám robiť. Mám problémy doma, aj v škole,“ prehovorila plačlivo. „Tvoje problémy budú ešte väčšie, keď škole oznámime, že takto piješ,“ nedal sa obmäkčiť príslušník mestskej polície. Jeden z jej spoločníkov nám prezradil, že takto vyvádza každý víkend a jej stav nie je ničím výnimočný. Dievča dookola opakuje to isté. Jej slovám sa dá len ťažko rozumieť. „Práve dnes riaditeľka poslala našim oznámenie, že fajčím. Chcú ma vylúčiť zo školy. Ja už fakt neviem, čo mám robiť. Rodičia ma podozrievali, že som tehotná, lebo v mojej taške našli tehotenský test. Cítim, ako sa o mňa boja. Stále mi hovoria, že nikto z našej rodiny nebol taký ako ja. Pýtajú sa ma, prečo sa takto správam a prečo som taká hnusná. Trápim celú svoju rodinu. Som v puberte, naši ma nechápu a preto zdrhám z domu,“ pokračuje.
„Veď to hrá,“ krúti hlavou jeden z chalanov, no o chvíľu potvrdzuje, že dievča má skutočne problémy v škole. Prichytená nám vysvetľuje, že za jej stav môže kamarátka, ktorá si žije v blahobyte a v krčme platí aj za ňu. „Raz sa ti môže stať, že ťa takúto opitú niekto znásilní. Veď ani nemáš zapnuté nohavice. Vieš ako to vyzerá? Zapni si ich,“ upozorňuje policajt dievčinu, ktorá po jeho výzve túto „chybičku krásy“ odstráni. „Zájdem za tebou do školy a dám si ťa zavolať, keď budeš triezva. Teraz nevnímaš, takže to nebudeme vybavovať,“ uzavrel a vrátil jej občiansky preukaz. Jej spoločníci nám sľúbili, že sa postarajú o jej bezpečný návrat domov a rozlúčili sme sa.

SkryťVypnúť reklamu

Vymaž tú fotku, kým ti pekne hovorím
O kúsok ďalej postáva skupina mladíkov. Jeden z nich rozbije fľašu, čo upúta pozornosť policajtov. Mladý výtržník je síce plnoletý, nakoniec však musí zaplatiť pokutu. Predchádza tomu niekoľkominútová diskusia s príslušníkmi mestskej polície. „Aký je to priestupok, keď rozj...m fľašu?“ pýta sa provokatívne. Po chvíli na požiadanie odstráni hrdlo rozbitej fľaše a väčšie črepy. Nikoho netrápi, že fotíme. Odchádzame a v pozadí počuť pár nelichotivých poznámok na adresu policajtov, nikto však nie je agresívny. Lúčime sa s našimi sprievodcami a vyrážame medzi baviacich sa.
Pokračujeme hlavným ťahom k ďalšiemu podniku na Ulici SNP, kde postáva asi dvadsať ľudí. Pýtame sa jedného mladíka, koľko má rokov. Pohotovo odpovedá, že devätnásť. Tvári sa neutrálne, keď rozpráva o tom, ako pätnásťročné deti vymetajú podobné zariadenia a barmani im bežne nalievajú alkohol. Zrazu sa neďaleko nás strhne bitka. Pre istotu odstúpime o pár metrov ďalej, aby sa nám neušla nejaká rana. Z bezpečnej vzdialenosti sledujeme celý incident. Neodoláme nutkaniu a fotíme nemysliac na to, že blesk nás prezradí. Pristúpia k nám dvaja mladí muži. „Vymaž tú fotku, kým ti pekne hovorím. Nič ti neurobím, ale vymaž to!“ dôrazne povie jeden z nich. Pod nátlakom ju vymazávame. Spokojní „svalnatí mládenci“ sa priznávajú, že v podniku s diskotékou pracujú ako vyhadzovači. „Len sa staráme, aby opití neobťažovali babenky,“ hovoria alibisticky. Všetky ich slová pôsobia presvedčivo, hlavne ak sa celý čas pozeráte na ich bicepsy. V mase sa opäť rozprúdi roztržka. Okolo prechádza auto „zelených“. Pribrzdí, policajt otvorí dvere a naznačí, že vystupuje. Na chodníku okamžite zavládne pokoj. Muž zákona zavrie dvere a auto pomaly odchádza.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr im nalejú, potom ich vyhodia
Vnútri v bare stretávame opitú dievčinu z nástupišťa. Už neplače, zviera pohárik a usmieva sa od ucha k uchu. Neprekvapuje nás to, v tomto podniku jej predsa naliali aj predtým. Ona nás nevidí, je zaneprázdnená rozhovorom s dvoma mladými mužmi. Trochu sa tacká, ale očividne sa cíti lepšie ako pred polhodinou. Stretávame kamarátku a chvíľu s ňou sedíme pri stole. „Keď som sa počas Vianoc vrátila zo zahraničia, stretla som tu svojho šestnásťročného brata, ako si to luftuje s vodkou krížom cez podnik. Bola som z toho vydesená. O chvíľu vyhadzovač chytil pod krk chalana s ázijskými črtami. Najskôr im nalejú a potom ich vyhodia na ulicu,“ rozpráva o svojom nepríjemnom zážitku.

Veď pivo pijú aj päťroční
Ako je to s nalievaním mladistvým v tomto zariadení, sme sa spýtali priamo barmanky. „Dnes som si občiansky pýtala asi desaťkrát, ale vek ľudí aj tak neodhadnete. A keď im nenalejeme my, pôjdu si kúpiť fľašu do večierky. Alebo pošlú niekoho staršieho, kto objedná pitie aj pre nich,“ komentuje realitu. Predierame sa k východu a na schodoch opäť míňame starú známu z nástupišťa. Rozhodne nie je vo forme. Poslednou zastávkou na našej ceste po stopách žiarskej mládeže je krčma neďaleko centrálnej autobusovej stanice. Dve barmanky nám ochotne rozprávajú o svojich skúsenostiach. „Nechodia sem úplné decká, ale tak šestnásť – sedemnásťroční. Viackrát sa mi stalo, že niekto vyzeral na pätnásť, chcela som vidieť doklady, a bol to dvadsiatnik. Dnes som si občiansky pýtala štyrikrát. Za mladších často kupuje alkohol niekto plnoletý. My to neovplyvníme. Proste je to tak,“ konštatuje skepticky jedna z nich. Druhá súhlasne prikyvuje a hovorí o policajných raziách. „Pred pár týždňami som bola svedkom podobnej akcie. Zúčastnili sa jej obvoďáci spolu s mestskou políciou a psovodmi. U nás ale ešte nikoho nechytili. Zväčša začínajú inde, a kým sa dostanú sem, je to tu vyľudnené. Raz tu bol chlapík, čo mal pri sebe dosť veľa trávy, ale pes ju nenašiel,“ spomína. Ani jedna by nenaliala dieťaťu. „Minule tu bolo niekoľko deciek a chceli načapovať. Vraj, teta, veď pivo pijú aj päťroční. Tak to ma vzalo. Mám päťročnú dcéru a nezdá sa mi normálne, že by mala piť alkohol,“ rozhorčuje sa barmanka. V čase, keď bola sama mladistvá, by jej určite nikde nenaliali, porovnáva súčasnú situáciu s minulými desaťročiami. „Predtým som pracovala na terase na námestí. Keď je človek sledovaný kamerou, predsa len si dá väčší pozor, komu nalieva,“ zhodnotila kolegyňa. Ťažko povedať, kto je za opitých mladistvých v podnikoch, parkoch a uliciach zodpovedný. Zdá sa, že všetci okolo si „umývajú“ ruky. Faktom je, že „mladí“ sa budú vracať tam, kde im už v minulosti naliali.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Appka, ktorá hľadá predražené platby, je už v slovenskej verzii
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 182
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 095
 3. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 7 253
 4. Nechcete prísť o vozidlo do pár sekúnd? Vyhnite sa tejto chybe. 4 998
 5. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 782
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 4 214
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 4 175
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 685

Blogy SME

 1. Zuzana Foltýnová: Lucidné sny a Harry Potter
 2. Post Bellum SK: Najhoršia bola klietka, v ktorej musel niekoľko dní stáť
 3. Daniela Kováčová: Krajina odsúdená na neúspech
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: hotel a vysielač s vrcholom hory Ještěd
 5. Robert Škerko: Cesta do Lučenca
 6. Ján Valchár: 4 mesiace štvordňovej vojny
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.6.1922)
 8. Michal Pavlík: Bláznovstvo či unikát? Zbierame peniaze na kúpu pozemku pre materskú školu na Kramároch
 1. Ján Valchár: Severodoneck, trpiaca spolupráca so Západom a príliš veľa estrogénu v politike 2 192
 2. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 2 026
 3. Post Bellum SK: Za 10 minút padlo na Bratislavu 370 ton bômb. Najviac obetí bolo v Apollke, až 74 1 731
 4. Milan Buno: 7 knižných tipov: Porozprávam ti príbehy, ktoré ma naučili žiť 1 673
 5. Oskar Kaman: Veľká hra o základné školy 1 649
 6. Elena Antalová: Prípad Kuciak, dokument na ČT 2 dnes a zajtra 1 461
 7. Nikoleta Čáková: Zo života policajtky do života nezamestnanej 1 419
 8. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou? 1 365
 1. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 2. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Model je dominantou novej galérie, ktorá vznikla v tesnom susedstve betlehemu.


TASR 22. jún

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


17. jún
Obnovená panoráma na náučnom chodníku Milana Kapustu.

Obnovu stihli ešte pred sezónou.


21. jún

Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


17. jún

Blogy SME

 1. Zuzana Foltýnová: Lucidné sny a Harry Potter
 2. Post Bellum SK: Najhoršia bola klietka, v ktorej musel niekoľko dní stáť
 3. Daniela Kováčová: Krajina odsúdená na neúspech
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: hotel a vysielač s vrcholom hory Ještěd
 5. Robert Škerko: Cesta do Lučenca
 6. Ján Valchár: 4 mesiace štvordňovej vojny
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.6.1922)
 8. Michal Pavlík: Bláznovstvo či unikát? Zbierame peniaze na kúpu pozemku pre materskú školu na Kramároch
 1. Ján Valchár: Severodoneck, trpiaca spolupráca so Západom a príliš veľa estrogénu v politike 2 192
 2. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 2 026
 3. Post Bellum SK: Za 10 minút padlo na Bratislavu 370 ton bômb. Najviac obetí bolo v Apollke, až 74 1 731
 4. Milan Buno: 7 knižných tipov: Porozprávam ti príbehy, ktoré ma naučili žiť 1 673
 5. Oskar Kaman: Veľká hra o základné školy 1 649
 6. Elena Antalová: Prípad Kuciak, dokument na ČT 2 dnes a zajtra 1 461
 7. Nikoleta Čáková: Zo života policajtky do života nezamestnanej 1 419
 8. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou? 1 365
 1. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 2. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu