Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Levickí mladíci sa v Čechách nestratili

V českom meste Jaroměř sa v dňoch 22. – 25. marca odohral 6. ročník medzinárodného hokejového turnaja o pohár mesta Jaroměř – Synergy Cup 2007. Vyzbrojení odvahou a chuťou získavať nové skúsenosti cestovali na turnaj starší žiaci ŠHT IV. ZŠ Ul. Pri Podlu

žianke pod vedením trénera Mariána Fliegu. Turnaj sa tešil veľkej pozornosti. Turnaja sa zúčastnilo 12 tímov, najviac v jeho doterajšej histórii, dva zo Slovenska (Levice, Topoľčany), jeden zo Švajčiarska (Langenthal) a ďalšie z ČR – Karlove Vary, Most, Hvězda Praha, Třinec, Moravská Třebová, Metuje, Neratovice, Dvúr Králové/Náchod a Hradec Králové. Štartovali hráči ročníkov 1993 a 1994. Hralo sa v dvoch skupinách. V základnej skupine, ktorá mala 6 mužstiev, odohralo každé družstvo po 5 zápasov a podľa umiestnenia odohrali v ďalších skupinách po dva zápasy. Súpermi Levíc boli Karlove Vary, Neratovice, Jaroměř, Hradec Králové, Langenthal.

Výsledky Levíc:
Levice – Karlove Vary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Úvod zápasu bol vyrovnaný a z obidvoch strán opatrný. Vedenia sa ujali českí hráči. Do druhej tretiny sme nastúpili levickí chlapci plní odhodlania a zatlačili súpera. Vytvorili si viacero gólových príležitostí a na konci 2. tretiny zaslúžene vyrovnali. Aj 3. tretina bola v slovenskej réžii a keď sa hosťom podarilo streliť 2. gól, Levičanom narástli krídla a nepustili súpera pod tlak a víťazstvo si nenechali ujsť.
Levice – Neratovice 3:3 (1:1,
0:0, 2:2)
Levickí chlapci začali vo veľkom štýle a vypracovali jednu šancu za druhou. Z úvodného tlaku však vyťažili „len“ 1 gól, keď nevyužili čisté gólové šance a súper mal len občasný výlet do ich pásma. V druhej tretine sa obraz hry nezmenil a levickí mladíci naďalej tlačili.. Poslednú tretinu sa Levice dostali do vedenia. Keď sa odpútali na rozdiel dvoch gólov, zdalo sa byť rozhodnuté. Neratovice však dvomi smrtiacimi protiútokmi vyrovnali.
Levice – Metuje Jaroměř 4 :1
(2:1, 0:0, 2:0)
V kvalitnom zápase, ktorý bol obojstranne vyrovnaný, sa šance striedali na oboch stranách, aj keď mierne navrch mali levickí hráči a zaslúžene vyhrali 1. tretinu. Po zmene strán sa skóre nemenilo, lebo sa hralo z oboch strán zodpovednejšie v defenzíve a chlieb sa lámal až v poslednej časti hry, keď Levice dvomi gólmi poslali súpera do kolien.
Levice – Langenthal 1:4 (0:2,
0:1,1:1)
Kľúčový zápas na turnaji nezvládli mladí Levičania predovšetkým psychicky. Švajčiarsky súper disponoval rýchlymi a technickými hráčmi. Celý priebeh poznamenalo už prvé striedanie, kedy po faule levického hráča súper premenil trestné strielanie a udal stretnutiu tón. Druhá tretina bola tiež v réžii súpera, kedy nás prečíslovali a vypracovávali si šance a jednu aj premenili. Keď sa nám podarilo v 5. minúte tretej tretiny znížiť na 1:3, začali sme cítiť šancu. Súper bol ale nemilosrdný a z protiútoku nás poslal do kolien a upravil na konečných 1:4.
Levice – Hradec Králové 2:7
(0:3, 0:3, 2:1)
V tomto zápase sa ukázal najväčší rozdiel medzi levickými hráčmi a súperom, ktorý bol v herných činnostiach vyspelejší. Už v prvej tretine získal trojgólový náskok V ďalšom priebehu dokázali Levice iba kozmeticky upraviť skóre na konečných 2:7. Po skončení základnej skupiny sa naše družstvo dostalo do skupiny o 5. – 9. miesto a navyše sme si prenášali do tejto skupiny cenné víťazstvo 2:1 s Karlovými Varmi.
Levice – Dvúr Králové/Náchod
2:2 (0:0, 1:1,1:1)
Tento zápas sa vyznačoval nesmiernou vyrovnanosťou. Boli pasáže, kedy malo navrch jedno, inokedy druhé družstvo. V úvodnej tretine gól nepadol, aj keď šance na to boli, brankári si zastali svoje miesta. Druhá tretina začala levickou prevahou a okorenili ju aj úvodným gólom. Na gól súper odpovedal bleskovo a za minútu bolo vyrovnané. Úvod tretej tretiny patril Leviciam, ale vedenie nakoniec neudržali a stretnutie sa skončilo nerozhodne 2:2.
Levice- Hvězda Praha 3:1 (1:1, 1:0,1:0)
Chlapci potrebovali na 5. miesto vyhrať a tomu aj všetko podriadili. Od začiatku stretnutia hrali aktívny hokej a vytvárali si strelecké príležitosti. V 5. minúte išli do vedenia po peknej kombinačnej akcii celej formácie. Súper sa nevzdával a tiež vytváral na levickú obranu tlak a na konci tretiny vyrovnal. Mladí levickí chlapci však boli správne motivovaní a ani si nepripúšťali pustiť tento zápas. V druhej tretine pridali gól na 2:1 a v závere zápasu pridali pri power play súpera tretí gól a definitívne si poistili 5.miesto.

Zostava Levíc: P. Vozár, S. Tužinský – A. Záhorský, J. Litva, P. Stankovič, J. Boldiš, M. Danáč, I. Štarke, J. Bošanský, P. Bačkor, M. Laurinc, J. Vrťo, M. Adámik, A. Zimmermann, B. Holzer, A. Klonga, J. Mosnák, M. Bránik, A. Prandorfy, L. Klonga.
Levičania sa nestratili ani v súťažiach hokejových zručností. V súťaži brankárov v prvej polovici sa umiestnil brankár Vozár a rovnako v hornej polovici sa umiestnil aj Vrťo v nájazdoch a v stíhacích pretekoch Boldiš, Litva, Klonga, Záhorský, Zimmermann. Najlepšími hráčmi turnaja za Levice sa stali Záhorský, Litva, Prandorfy. Potešila aj mimoriadna cena organizátora pre najlepší Fan Club, ktorú získali práve Levice.
Záverečné hodnotenie trénera:
Tento kvalitný, výborne zorganizovaný turnaj bol pre chlapcov výbornou školou a obrovskou hokejovou skúsenosťou. Mali možnosť konfrontácie s českou a švajčiarskou hokejovou školou a ukázať, že aj v Leviciach môžu vyrásť hráči, ktorí sa im môžu hokejovo vyrovnať. Chlapci videli, ako sa hrá hokej a koľko treba na sebe pracovať, hlavne po korčuliarskej stránke a v práci s pukom. Ďalší veľký rozdiel medzi českými družstvami a našim družstvom bol v organizácii hry, či už pri založení útoku, v prechode stredným pásmom, alebo aj v pohybe celého herného tvaru v útočnej tretine, či dôrazom hráčov pred bránkou súpera. Chcem sa všetkým chlapcom poďakovať a zároveň im zagratulovať k úspechu, lebo 5. miesto v takej konkurencii úspechom určite je. Poďakovať chcem aj všetkým rodičom, ktorí vytvorili neopísateľnú atmosféru, za čo si vyslúžili špeciálnu cenu pre najlepší fan klub na turnaji, ale aj za to, že sme sa mohli vôbec takéhoto turnaja zúčastniť. Toľko hodnotenie trénera, ktorý má veľkú zásluhu na tom, že sa chlapci na turnaj rozhodli cestovať a získali tak cenné skúsenosti do ďalšieho hokejového rastu.
Obrovským zážitkom pre Levičanov bolo záverečné vyhlasovanie výsledkov za účasti starostu mesta, popredných predstaviteľov hokejového zväzu, sponzorov a novinárov. Prekrásne poháre, vecné ceny, medaile a diplomy, slávnostná atmosféra ako veľký hold turnaju v duchu fair play, to všetko sa určite hlboko vrylo do pamäti účastníkov dobre zorganizovaného turnaja. Verme, že takýchto príležitostí budú mať Levičania aj viac. - vap-
Celkové poradie: 1. Třinec, 2. Hradec Králové, 3. Topoľčany, 4. Langenthal, 5. Levice, 6. Dvúr Králové, 7. K. Vary, 8. Hvězda Praha, 9. Metuje – Jaroměř, 10. Neratovice, 11. Most, 12. Moravská Třebová.