„Podobný podnet sme dostali už dávnejšie aj my,“ povedal nám v úvode prednosta Obvodného úradu životného prostredia (ObÚ ŽP) v Banskej Štiavnici Vladimír Valent, keď sme zisťovali skutočný stav. „Podľa našich zistení sa stavba realizovala v rozpore s vodoprávnym povolením, vydaným špeciálnym stavebným úradom ObÚ ŽP, pracovisko v Žiari nad Hronom, ktorý jazierka a mlynský náhon označuje ako vodohospodárske stavby. Práce na takýchto stavbách môže vykonávať len organizácia, ktorá má povolenie na realizáciu vodohospodárskych diel. Práce však vykonávali Technické služby, ktoré túto spôsobilosť nemajú,“ poukazuje na porušenie zákona Valent.
Tiež sa pozastavil nad skutočnosťou, že zrekonštruované dielo už bolo dané do užívania bez predchádzajúcej kolaudácie. „V rámci vodoprávneho povolenia bolo povedané, že investor musí doložiť ku kulaudácii, ako naložil s prebytočným nánosom z rybníkov. Či ide o nebezpečný odpad, mal ukázať rozbor, ktorý však mesto nedalo urobiť. Bez neho sa nános nemal vyviezť na lúku pri kúpalisku. O kolaudáciu mesto požiadalo len v týchto dňoch, pričom k žiadosti nedoložilo žiadne potrebné dokumenty, aby sa kolaudácia mohla zrealizovať,“ hovorí o ďalšom probléme Valent.
Je pravda aj to, že ako podložie bola použitá kontaminovaná zemina? „Aj na to sme boli upozornení, preto budeme požadovať rozbor vody, či nedochádza k jej kontaminácii. Bez rozboru sa k tejto otázke nemôžem vyjadriť,“ dodal Valent. Ak by to však bola pravda, jazierka by sa museli vypustiť, opätovne vyčistiť, čo by znamenalo, že celá doterajšia práca bola zbytočná.
Podľa Valenta došlo k porušeniu zákona minimálne v tom, že práce zrealizovala nespôsobilá firma, za čo môže mesto dostať pokutu až do sumy päť miliónov korún.
Inak to vidí vedenie mesta, ktoré celý prípad považuje za hrubú diskreditáciu mesta a jeho pracovníkov. „Údržba a čistenie jazierok v Parku Štefana Moysesa bola súčasťou projektu IV. etapy rekonštrukcie parku. Nešlo o žiadnu výstavbu, žiadne výkopové práce alebo vytvorenie nového vodohospodárskeho diela. Technické služby, s.r.o., len vyčistili 2 malé jazierka, ktoré nie sú využívané ani ako zdroj pitnej vody, ani ako miesto na verejné kúpanie a pod. Čiže si nemyslíme, že by išlo o vodohospodárske dielo,“ vysvetľuje hovorca mesta Martin Baláž. „Výberové konanie na dodávateľa bolo zrušené v súlade s Metodickým usmernením Úradu pre verejné obstarávanie zo dňa 17. 2. 2006, ktoré hovorí, že obstarávateľ nemusí bezpodmienečne postupovať podľa komunitárnych smerníc pre oblasť verejného obstarávania, ak objednávku zadáva spoločnosti, v ktorej má 100 - percentnú majetkovú účasť. A mesto je 100 percentným vlastníkom TS, s.r.o. Na druhej strane, je na tom niečo zlé, ak peniaze, ktoré do rozpočtu získame, udržíme takýmto spôsobom v meste a dávame prácu Žiarčanom?
Počas čistiacich prác bola v priestore jazierok ako podložie pre mechanizmy použitá stavebná drť kúpená od spoločnosti STO, na čo majú TS, s.r.o., aj doklad. Čiže v žiadnom prípade nejde o údajnú kontaminovanú zeminu. Táto drť bola po ukončení čistenia z jazierok odstránená. Stavebné povolenie vydané obvodným úradom ŽP starý nános z jazierok ako nebezpečný neoznačuje, čiže jeho vyvezením na lúky neďaleko parku TS nič neporušili. Do 30. 6. bude nános z jazierok odstránený aj z týchto lúk. Podľa spomínaného stavebného povolenia, ktoré vydal obvodný úrad ŽP má mesto uložený termín na ukončenie prác do 31. 3. 2008, čiže do tohto termínu môže požiadať o kolaudáciu a požiadalo o ňu už teraz. Prostriedky na IV. etapu rekonštrukcie Parku Štefana Moysesa mesto nečerpalo zo žiadnych eurofondov. Ako vidno, zaručené informácie, ktoré poskytol neznámy, sú síce presné, ale nepravdivé. Park rekonštruujeme, aby sme ho zatraktívnili pre ľudí a uchovali historickú pamiatku pre budúce generácie. Ako orgán samosprávy nepoužívame postupy, ktoré by vybočovali z rámcov legislatívy SR. Uvedený prípad opäť považujeme za hrubú diskreditáciu mesta a jeho pracovníkov, ktorej jediným cieľom je znehodnocovať prácu, ktorá je určená pre rozvoj Žiaru a kvality života v meste,“ dodal hovorca.