Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Psychiatria má bližšie k umeniu ako k vede

Ľudstvo odjakživa trápili rôzne ochorenia, či už telesné, alebo duševné. V súčasnej dobe sa môže zdať, že práve tých duševných stále pribúda. Často sa dozvedáme o ľuďoch, ktorí skončili s ťažkými depresiami v psychiatrickej nemocnici. Čo asi prežíva člove

Aby sme spoznali odpovede na niektoré otázky, stretli sme sa s doktorom Jindřichom Cupákom, lekárom Psychiatrickej nemocnice doktora Matulaya v Kremnici. Vyšiel nám v ústrety a dokonca kvôli nám urobil sedenie so skupinkou pacientov, na ktorom sme sa mohli zúčastniť. Kým sa v miestnosti určenej na tento cieľ začali schádzať ľudia rôznych vekových kategórií, my sme si vypočuli názory skúseného psychiatra. „Táto nemocnica sa od iných líši tým, že sa ako jediná na Slovensku stará o všetky vekové kategórie od troch rokov do neobmedzeného veku. Pravdepodobne aj preto u nás vznikol zvláštny psychoterapeutický program, kde pracujeme v skupine s tromi generáciami. Každý prvý utorok v mesiaci k nám prichádzajú niektorí vyliečení pacienti, ktorí majú o stretnutie záujem. Stretnú sa tu s aktuálne liečenými dospelými a so skupinou detí,“ hovorí Cupák a zároveň dodáva, že duševnými proruchami je ohrozovaný každý jedinec.

Skryť Vypnúť reklamu

Liečba perspektívou
Človek sa môže ocitnúť v situácii, ktorá ho vyvedie z rovnováhy a v takom prípade potrebuje pomoc. Na psychiku vplývajú aj telesné ochorenia. Medzi pacientmi na psychiatrii sú ľudia postihnutí onkologickými chorobami, boreliózou, poruchami štítnej žľazy... „Keď má pacient skúsenosť, že mu niekde pomohli, má tendenciu vracať sa. Niekedy len zo zotrvačnosti, alebo keď sa necíti dobre a má pocit, že jeho stav sa zhoršuje. Sú ľudia, ktorí na tieto stretnutia chodia roky. Žijú vlastne v domácom prostredí a sem prídu raz za mesiac,“ pokračuje lekár. Debatujú o tom, s čím kto príde. Prvé slovo majú ľudia, ktorí prídu z vonkajšieho prostredia, pretože museli prekonať rôzne prekážky a jednou z nich je vysvetliť ľuďom vo svojom okolí, že idú na psychiatriu. „Ich príbehy sú vždy povzbudením pre hospitalizovaných pacientov. Umožňujú im vidieť perspektívu, že niekto sa z ťažkej choroby dostane a môže mu byť aj dobre. Je to súčasne aj liečba perspektívou,“ vysvetľuje Cupák.

Skryť Vypnúť reklamu

Odstrašujúce elektrošoky
Skupina na psychosomatickom oddelení, s ktorou sme sa sedenia zúčastnili, bola pôvodne vytvorená pre ľahšie formy duševných ochorení. Vtedy je psychoterapia jedna z prvých metód liečenia. Ostatné dva roky však pracujú aj s pacientmi, ktorí sa dostali z tých najhorších prejavov ochorenia. „Pri najťažších stavoch, keď pacienti strácajú chuť do života, ide o afektívne ochorenie, čiže o poruchy cítenia. Je to emočná porucha, v minulosti nazývaná aj melanchólia. Vtedy dochádza k zmenám v metabolizme a vo fungovaní mozgu,“ opisuje vznik ťažkých depresií. Ako ďalej vysvetľuje, sme riadení tromi systémami, ktoré sa podieľajú na našom fungovaní – nervovou sústavou, hormonálnou a imunitným systémom. Ak sa jeden z nich naruší, je pravdepodobná možnosť, že sa s tým ešte dá niečo robiť. Keď sa pokazia dva, tá možnosť je horšia a keď zlyhávajú všetky tri, lekári sú bezmocní. Pri ťažkých depresiách je nenahraditeľnou elektrokonvulzívna liečba, ktorú laici nazývajú elektrošoky. „Nerád počujem slovo šoky, už len sám názov je odstrašujúci a keď to človek počuje, tak mu asi nie je dobre. Jednoducho to pôsobí odstrašujúco. Radšej hovoríme o elektrospánku, keďže sa podáva v spánku,“ komentuje citlivú tému Cupák. Človek vtedy dostane anestetikum a keď je podrobený zásahu elektrickým prúdom, spí. K tejto forme liečby sa pristupuje až keď človeka už nič nebaví a chce skončiť so životom. „V takom prípade je so súhlasom pacienta alebo príbuzných zvolená liečba za pomoci elektrického prúdu s minimálnym zaťažením organizmu a krátkodobými poruchami pamäti. Tie sa v priebehu pár dní upravia s veľmi rýchlym zlepšovaním stavu,“ prezrádza lekár. Podľa neho druhý dôvod na použitie elektrokonvulzívnej liečby je indikácia, keď si človek ohrozuje v dôsledku svojho stavu život a hrozí mu riziko smrti. Stáva sa to napríklad v dôsledku ochorenia, ktoré sa volá Štauderova katatónia. Je to druh schizofrénie a nedá sa liečiť inak, ako opakovanými elektrokonvulziami. „Takáto liečba je v niektorých prípadoch nenahraditeľná a je škoda, že je spájaná so strachom. A ja sa snažím vyhýbať všetkému, čo vyvoláva z psychiatrie strach,“ podotkne Cupák. Podľa neho, v mnohých prípadoch ochorení, pre ktoré majú presné názvy a diagnózy, lekári nevedia, o čo ide. Niektoré sa však dajú vyliečiť navždy a týka sa to aj veľmi závažných ochorení ako sú niektoré typy schizofrénie. Niekedy stačí jedno liečenie a pacient má pokoj na celý život, iné sa zvyknú vrátiť. U niektorých pacientov je priebeh choroby veľmi nepriaznivý, so zhoršujúcou sa tendenciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek je premenlivý tvor
Čo sa týka detských pacientov, ocitajú sa v psychiatrickej nemocnici najmä kvôli neurotickým prejavom, ako je pomočovanie. U väčších detí sú zase časté poruchy správania. „Sú tam aj počínajúce závažné duševné ochorenia charakteristické pre detský vek, ale s odchylnými prejavmi môžu človeka sprevádzať celý život,“ podotkne psychiater. Podľa neho sa ochorenia u jedného človeka menia. Pri opakovaných životných záťažiach to môže byť raz prejav poruchy osobnosti, inokedy neurotická alebo psychotická porucha. „Je to pestré. Človek je tak premenlivý tvor, že niekedy má psychiatria bližšie k umeniu ako k vede,“ zdôrazní Cupák. Ľudia si často mýlia psychiatriu so psychológiou a nevedia, v čom sa vlastne tieto dve profesie odlišujú. „Rozdiel je, že psychiater má kompletné medicínske vzdelanie a po šiestich rokoch štúdia sa zameria na špecializáciu psychiatrie. Študuje fungovanie psychiky v chorobe, teda chorobné duševné prejavy a zaoberá sa narušenou psychikou. K tomu, samozrejme, potrebuje aj psychológiu. Psychológ je človek, ktorý vychádza z úplne iného filozofického základu. Čiže študuje psychológiu a fungovanie zdravej psychiky na filozofickej fakulte. Keďže jeden vychádza zo zdravého fungovania psychiky a druhý z chorého, niekde sa potom stretávajú a hľadajú možnosti, ako pomôcť človeku, ktorý sa necíti dobre,“ dodáva psychiater.

Vedia sa pochopiť
Po všetkých tých zaujímavých informáciách sa sedenie mohlo začať. Na úvod sa všetci predstavili a účastníci celej skupiny sa rozhovorili. Atmosféra bola pohodová, takmer nikto nemal problém s komunikáciou. Bolo vidieť, že všetci zúčastnení majú so svojím lekárom priateľský vzťah a sú pri ňom uvoľnení. Tvrdili, že sa v nemocnici cítia dobre a navzájom sa vedia pochopiť. Ľudia vonku vraj na nich reagujú rôzne a najhoršie znášajú, keď ich považujú za bláznov. Vtedy je najlepšie takéto reakcie ignorovať, ale to sa ľahko hovorí. Nie každý sa vie opancierovať nevšímavosťou. K slovu sa dostala aj mladá dievčina, ktorá nám opísala svoje pocity spred niekoľkých týždňov, kedy ju doviezli na príjem. Je to oddelenie, kam sa dostávajú najakútnejšie a najrozrušenejšie stavy, ktoré sa výrazne odlišujú od druhých. „Všetkého som sa bála, nevedela som, čo so mnou bude a bola som v šoku. Cítila som strašný stres, bála som sa, že zostanem medzi ľuďmi, čo sú na prijímacom oddelení a zavrú ma do klietky. Brala som to tak, že rodičia ma sem dali za trest, ktorý si musím odpykať,“ rozhovorila sa mladá pacientka. Zrazu ju lekár vyzval, aby nahlas povedala, kde hľadala pomoc predtým. V jej očiach bolo vidieť neistotu a nevedela, na čo naráža. Jedna spolupacientka jej pomohla a potichu povedala, že u veštici. „Áno, predtým, ako som prišla sem, išla som k veštici. Ľahla som si do nejakého tunela, ona na mňa naukladala kamienky a niečo pri tom odriekala. Vôbec mi to nepomohlo, práve naopak,“ spomína si na tie chvíle. Momentálne sa cíti byť uvoľnená, pokojná, vyrovnaná a verí, že jej stav sa bude stále zlepšovať. Aj keď priznáva, že hlavou jej ešte sem tam preblesknú pochmúrne myšlienky. Snaží sa však na to zabudnúť a odpútať pozornosť modlitbou, spevom, alebo čítaním. Je presvedčená, že je na dobrej ceste. Ako správne podotkol jeden z pacientov, keby sa ľudia nehanbili vyhľadať psychiatrickú pomoc včas, tomu najhoršiemu by mohli predísť. „Ja som sa sem prihlásil sám. Cítil som potrebu liečiť sa a myslím si, že práve to mi pomohlo vyhnúť sa ťažšej forme duševnej choroby,“ hovorí a je rád, že sa rozhodol správne. Počas debaty nás jedna pacientka poprosila, či by sme v našich novinách uverejnili jej prosbu. Veľmi by sa potešila, keby sa jej ozvali Michaela Jergová a Pavol Kuzma, s ktorými sa spoznala práve v nemocnici. Už dlhšiu dobu ich nevidela a rada by vedela, ako sa majú a či sú v poriadku. Takže týmto ich vyzývame, aby sa ozvali Márii Horniakovej, ktorá s nimi už dva roky nie je v kontakte a chcela by ich morálne podporiť.
Na záver všetci pacienti vyjadrili svoje pocity zo spoločného sedenia, na ktorom sa podľa ich slov cítili dobre a uvoľnene.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Nová certifikovaná káva na vašich obľúbených čerpacích staniciac
 4. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 5. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 6. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 10. Znalec slovenského brandy
 1. Spravte si zásoby zdravia
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Nevedomosť poslancov opäť zhorší podmienky pre zamestnancov
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Na ropnej plošine sa len pracuje a spí
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 10. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 195
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 4 889
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 4 544
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 633
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 562
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 134
 7. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 789
 8. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 553
 9. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 2 325
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 283

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 2. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 3. Marian Baran: Pekná stopárka
 4. Tupou Ceruzou: Don Fico
 5. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 6. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 7. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 980
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 131
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 970
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 097
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 772
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 3 780
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 770
 8. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 765
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Výdavky zvýšili o 623-tisíc eur.


SITA 5m
Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Udalosť neevidujú ako útok, ale incident.


TASR 12m

Fyzická odolnosť, zdatnosť a celkovo fyzické zdravie sa postupne vyvíjajú už od útleho veku, preto je dôležité včasné podchytenie nesprávnych návykov a nastavenie správnej terapie, ktorá ich odstráni.


10 h

Erik prezradil aj to, ako si neoficiálne musel zabezpečiť účasť na olympiáde.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nad Horehroním sa už Nízke Tatry belejú.


22. sep

Situácia sa zhoršuje, v nemocnici sú zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


22. sep

Vodiči musia počítať so zdržaním.


13 h

Ľudia odchádzali zo stretnutia so Svätým Otcom šťastní.


16 h

Blogy SME

 1. Jozef Javurek: Hrad Strečno
 2. Matúš Lazúr: Pán Delta vyhlásil, že jeho lotéria sa práve rozbieha
 3. Marian Baran: Pekná stopárka
 4. Tupou Ceruzou: Don Fico
 5. Lubo Repka: Zakladajúce štáty USA – Massachusetts
 6. Miriam Studeničová: Marazmus je výsledkom spoliehania na nižší druh inteligencie
 7. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 8. Alžbeta Szomolaiová: Hrad Divín
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 25 980
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 131
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 970
 4. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 097
 5. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 772
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 3 780
 7. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 770
 8. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 3 765
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu