Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Psychiatria má bližšie k umeniu ako k vede

Ľudstvo odjakživa trápili rôzne ochorenia, či už telesné, alebo duševné. V súčasnej dobe sa môže zdať, že práve tých duševných stále pribúda. Často sa dozvedáme o ľuďoch, ktorí skončili s ťažkými depresiami v psychiatrickej nemocnici. Čo asi prežíva člove

Aby sme spoznali odpovede na niektoré otázky, stretli sme sa s doktorom Jindřichom Cupákom, lekárom Psychiatrickej nemocnice doktora Matulaya v Kremnici. Vyšiel nám v ústrety a dokonca kvôli nám urobil sedenie so skupinkou pacientov, na ktorom sme sa mohli zúčastniť. Kým sa v miestnosti určenej na tento cieľ začali schádzať ľudia rôznych vekových kategórií, my sme si vypočuli názory skúseného psychiatra. „Táto nemocnica sa od iných líši tým, že sa ako jediná na Slovensku stará o všetky vekové kategórie od troch rokov do neobmedzeného veku. Pravdepodobne aj preto u nás vznikol zvláštny psychoterapeutický program, kde pracujeme v skupine s tromi generáciami. Každý prvý utorok v mesiaci k nám prichádzajú niektorí vyliečení pacienti, ktorí majú o stretnutie záujem. Stretnú sa tu s aktuálne liečenými dospelými a so skupinou detí,“ hovorí Cupák a zároveň dodáva, že duševnými proruchami je ohrozovaný každý jedinec.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Liečba perspektívou
Človek sa môže ocitnúť v situácii, ktorá ho vyvedie z rovnováhy a v takom prípade potrebuje pomoc. Na psychiku vplývajú aj telesné ochorenia. Medzi pacientmi na psychiatrii sú ľudia postihnutí onkologickými chorobami, boreliózou, poruchami štítnej žľazy... „Keď má pacient skúsenosť, že mu niekde pomohli, má tendenciu vracať sa. Niekedy len zo zotrvačnosti, alebo keď sa necíti dobre a má pocit, že jeho stav sa zhoršuje. Sú ľudia, ktorí na tieto stretnutia chodia roky. Žijú vlastne v domácom prostredí a sem prídu raz za mesiac,“ pokračuje lekár. Debatujú o tom, s čím kto príde. Prvé slovo majú ľudia, ktorí prídu z vonkajšieho prostredia, pretože museli prekonať rôzne prekážky a jednou z nich je vysvetliť ľuďom vo svojom okolí, že idú na psychiatriu. „Ich príbehy sú vždy povzbudením pre hospitalizovaných pacientov. Umožňujú im vidieť perspektívu, že niekto sa z ťažkej choroby dostane a môže mu byť aj dobre. Je to súčasne aj liečba perspektívou,“ vysvetľuje Cupák.

SkryťVypnúť reklamu

Odstrašujúce elektrošoky
Skupina na psychosomatickom oddelení, s ktorou sme sa sedenia zúčastnili, bola pôvodne vytvorená pre ľahšie formy duševných ochorení. Vtedy je psychoterapia jedna z prvých metód liečenia. Ostatné dva roky však pracujú aj s pacientmi, ktorí sa dostali z tých najhorších prejavov ochorenia. „Pri najťažších stavoch, keď pacienti strácajú chuť do života, ide o afektívne ochorenie, čiže o poruchy cítenia. Je to emočná porucha, v minulosti nazývaná aj melanchólia. Vtedy dochádza k zmenám v metabolizme a vo fungovaní mozgu,“ opisuje vznik ťažkých depresií. Ako ďalej vysvetľuje, sme riadení tromi systémami, ktoré sa podieľajú na našom fungovaní – nervovou sústavou, hormonálnou a imunitným systémom. Ak sa jeden z nich naruší, je pravdepodobná možnosť, že sa s tým ešte dá niečo robiť. Keď sa pokazia dva, tá možnosť je horšia a keď zlyhávajú všetky tri, lekári sú bezmocní. Pri ťažkých depresiách je nenahraditeľnou elektrokonvulzívna liečba, ktorú laici nazývajú elektrošoky. „Nerád počujem slovo šoky, už len sám názov je odstrašujúci a keď to človek počuje, tak mu asi nie je dobre. Jednoducho to pôsobí odstrašujúco. Radšej hovoríme o elektrospánku, keďže sa podáva v spánku,“ komentuje citlivú tému Cupák. Človek vtedy dostane anestetikum a keď je podrobený zásahu elektrickým prúdom, spí. K tejto forme liečby sa pristupuje až keď človeka už nič nebaví a chce skončiť so životom. „V takom prípade je so súhlasom pacienta alebo príbuzných zvolená liečba za pomoci elektrického prúdu s minimálnym zaťažením organizmu a krátkodobými poruchami pamäti. Tie sa v priebehu pár dní upravia s veľmi rýchlym zlepšovaním stavu,“ prezrádza lekár. Podľa neho druhý dôvod na použitie elektrokonvulzívnej liečby je indikácia, keď si človek ohrozuje v dôsledku svojho stavu život a hrozí mu riziko smrti. Stáva sa to napríklad v dôsledku ochorenia, ktoré sa volá Štauderova katatónia. Je to druh schizofrénie a nedá sa liečiť inak, ako opakovanými elektrokonvulziami. „Takáto liečba je v niektorých prípadoch nenahraditeľná a je škoda, že je spájaná so strachom. A ja sa snažím vyhýbať všetkému, čo vyvoláva z psychiatrie strach,“ podotkne Cupák. Podľa neho, v mnohých prípadoch ochorení, pre ktoré majú presné názvy a diagnózy, lekári nevedia, o čo ide. Niektoré sa však dajú vyliečiť navždy a týka sa to aj veľmi závažných ochorení ako sú niektoré typy schizofrénie. Niekedy stačí jedno liečenie a pacient má pokoj na celý život, iné sa zvyknú vrátiť. U niektorých pacientov je priebeh choroby veľmi nepriaznivý, so zhoršujúcou sa tendenciou.

SkryťVypnúť reklamu

Človek je premenlivý tvor
Čo sa týka detských pacientov, ocitajú sa v psychiatrickej nemocnici najmä kvôli neurotickým prejavom, ako je pomočovanie. U väčších detí sú zase časté poruchy správania. „Sú tam aj počínajúce závažné duševné ochorenia charakteristické pre detský vek, ale s odchylnými prejavmi môžu človeka sprevádzať celý život,“ podotkne psychiater. Podľa neho sa ochorenia u jedného človeka menia. Pri opakovaných životných záťažiach to môže byť raz prejav poruchy osobnosti, inokedy neurotická alebo psychotická porucha. „Je to pestré. Človek je tak premenlivý tvor, že niekedy má psychiatria bližšie k umeniu ako k vede,“ zdôrazní Cupák. Ľudia si často mýlia psychiatriu so psychológiou a nevedia, v čom sa vlastne tieto dve profesie odlišujú. „Rozdiel je, že psychiater má kompletné medicínske vzdelanie a po šiestich rokoch štúdia sa zameria na špecializáciu psychiatrie. Študuje fungovanie psychiky v chorobe, teda chorobné duševné prejavy a zaoberá sa narušenou psychikou. K tomu, samozrejme, potrebuje aj psychológiu. Psychológ je človek, ktorý vychádza z úplne iného filozofického základu. Čiže študuje psychológiu a fungovanie zdravej psychiky na filozofickej fakulte. Keďže jeden vychádza zo zdravého fungovania psychiky a druhý z chorého, niekde sa potom stretávajú a hľadajú možnosti, ako pomôcť človeku, ktorý sa necíti dobre,“ dodáva psychiater.

Vedia sa pochopiť
Po všetkých tých zaujímavých informáciách sa sedenie mohlo začať. Na úvod sa všetci predstavili a účastníci celej skupiny sa rozhovorili. Atmosféra bola pohodová, takmer nikto nemal problém s komunikáciou. Bolo vidieť, že všetci zúčastnení majú so svojím lekárom priateľský vzťah a sú pri ňom uvoľnení. Tvrdili, že sa v nemocnici cítia dobre a navzájom sa vedia pochopiť. Ľudia vonku vraj na nich reagujú rôzne a najhoršie znášajú, keď ich považujú za bláznov. Vtedy je najlepšie takéto reakcie ignorovať, ale to sa ľahko hovorí. Nie každý sa vie opancierovať nevšímavosťou. K slovu sa dostala aj mladá dievčina, ktorá nám opísala svoje pocity spred niekoľkých týždňov, kedy ju doviezli na príjem. Je to oddelenie, kam sa dostávajú najakútnejšie a najrozrušenejšie stavy, ktoré sa výrazne odlišujú od druhých. „Všetkého som sa bála, nevedela som, čo so mnou bude a bola som v šoku. Cítila som strašný stres, bála som sa, že zostanem medzi ľuďmi, čo sú na prijímacom oddelení a zavrú ma do klietky. Brala som to tak, že rodičia ma sem dali za trest, ktorý si musím odpykať,“ rozhovorila sa mladá pacientka. Zrazu ju lekár vyzval, aby nahlas povedala, kde hľadala pomoc predtým. V jej očiach bolo vidieť neistotu a nevedela, na čo naráža. Jedna spolupacientka jej pomohla a potichu povedala, že u veštici. „Áno, predtým, ako som prišla sem, išla som k veštici. Ľahla som si do nejakého tunela, ona na mňa naukladala kamienky a niečo pri tom odriekala. Vôbec mi to nepomohlo, práve naopak,“ spomína si na tie chvíle. Momentálne sa cíti byť uvoľnená, pokojná, vyrovnaná a verí, že jej stav sa bude stále zlepšovať. Aj keď priznáva, že hlavou jej ešte sem tam preblesknú pochmúrne myšlienky. Snaží sa však na to zabudnúť a odpútať pozornosť modlitbou, spevom, alebo čítaním. Je presvedčená, že je na dobrej ceste. Ako správne podotkol jeden z pacientov, keby sa ľudia nehanbili vyhľadať psychiatrickú pomoc včas, tomu najhoršiemu by mohli predísť. „Ja som sa sem prihlásil sám. Cítil som potrebu liečiť sa a myslím si, že práve to mi pomohlo vyhnúť sa ťažšej forme duševnej choroby,“ hovorí a je rád, že sa rozhodol správne. Počas debaty nás jedna pacientka poprosila, či by sme v našich novinách uverejnili jej prosbu. Veľmi by sa potešila, keby sa jej ozvali Michaela Jergová a Pavol Kuzma, s ktorými sa spoznala práve v nemocnici. Už dlhšiu dobu ich nevidela a rada by vedela, ako sa majú a či sú v poriadku. Takže týmto ich vyzývame, aby sa ozvali Márii Horniakovej, ktorá s nimi už dva roky nie je v kontakte a chcela by ich morálne podporiť.
Na záver všetci pacienti vyjadrili svoje pocity zo spoločného sedenia, na ktorom sa podľa ich slov cítili dobre a uvoľnene.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 2. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 5. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 6. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 7. Na bezpečnom internete záleží
 8. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 852
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 027
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 367
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 258
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 835
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 709
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 685
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 349

Blogy SME

 1. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 2. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 7. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 8. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 035
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 515
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 473
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 858
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 374
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 524
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 381
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Miernemu svahu sa tešia hlavne rodiny s deťmi a začínajúci lyžiari.

Problémom naďalej zostáva prístupová cesta.


6. feb
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


4. feb
Ilustračné foto.

TOP 30 prináša ďalšie výnimočné príbehy.


31. jan
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


31. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 2. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Jozef Stasík: EU a roboty
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 7. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 8. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 035
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 515
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 473
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 858
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 374
 7. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 524
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 381
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu