Len málo obyvateľov nášho regiónu si uvedomuje, koľko geologických úkazov skrývajú Kremnické vrchy. Jedinečné skalné útvary z andezitu vznikli ako produkt sopečnej činnosti, ktorá bola charakteristická výlevom andezitových lávových prúdov. Následkom prudkého a rýchleho ochladzovania tejto lávy v nich vznikali trhliny, na formovaní ktorých sa zúčastňovali ďalší prírodní majstri umelci, ako vietor, dažďová voda a ľad. A tieto živly vytvorili jednu z najväčších geologických rezervácií na Slovensku.
Už cestou na Kremnický štít, keď prichádzame od Kremnice ponad železničnú stanicu, vidíme komplex výrazných brál z andezitu začínajúci Alžbetínskou skalou. Za ňou prechádza do kamenného mora, ktoré vzniklo vplyvom vonkajších geologických činiteľov. Je však, žiaľ, poškodené ťažbou andezitu na hospodárske ciele v časoch 1. Česko-slovenskej republiky. Z tohto kamenného mora sa už dajú pozorovať ojedinelé, ale výrazné bralá Kremnického štítu (1008 metrov nad morom). Predný vrchol Kremnického štítu predstavuje planinu, no na prudko sa zvážajucom západnom svahu, ktorý je vlastne čelom lávového prúdu, sa nachádza spomínaná geologická rezervácia. Je tvorená bohatými skalnými útvarmi, ktoré vystupujú v troch pásmach nad sebou. Vznikli tu najrôznejšie útvary, ktoré dostali aj svoje pomenovanie, sú to v úvode spomínané umelecké diela Sfinga, Ropucha, Hlava starca, Bachráčka, Pyramída, Huba, Kráska, Medvedica, Bašta alebo Klenotnica. Pri troche fantázie by sme niektoré mohli pomenovať aj dnes. Všetky útvary sú poprepájané skalnými moriami.
Lesné porasty sú ovplyvnené živelným zalesnením spred viac ako sto rokov, keď boli pôvodné lesy zničené kvôli výrobe dreveného uhlia. Môžeme tu nájsť lipu, brest, jaseň. Cenné sú rôzne machy a lišajníky na jednotlivých skalách. Zo živočíchov tu žije najmä jašterica živorodá, orešnica, drozd a veľmi zaujímavý medveď hnedý. Machy a lišajníky sú typickým prostredím pre život ekologicky náročných druhov ako pavúkovce, hmyz, rôzne mäkkýše a iné.
Geologická rezervácia bola vyhlásená už v roku 1953. O štyridsať rokov neskôr bola ohraničená plochou 18,77 hektárov. Vymedzená bola aj jej poloha na západnom svahu Kremnického štítu vo výškovom rozpätí 750 - 920 metrov nad morom. Oficiálny názov tejto oblasti je Prírodná rezervácia KremnickýŠtós.