Cieľom podujatia je podľa organizátorov podporiť výtvarnú tvorivosť chlapcov a dievčat s environmentálnym zameraním, čo nadobúda z roka na rok väčší význam v súvislosti so skleníkovým efektom a otepľovaním, ako aj environmentálnu výchovu od najútlejšieho veku. Teší ich preto, že sa podujatie zmenilo z regionálneho na celoslovenské. Medzi prácami z materských, základných, špeciálnych, umeleckých a stredných škôl zo SR boli aj dielka zo zahraničia. Na rozdiel od minulých ročníkov však prišli len z maďarského mesta Šopron.
Ústrednou témou tohtoročného IX. ročníka bol Medzinárodný rok planéty Zem. V prácach prevažujú námety z prírody, rastlinnej a živočíšnej ríše. Pozoruhodná je tematická i formálna pestrosť výtvorov i použité výtvarné techniky od koláže cez asambláž, mozaiku až po výšivku či fotomontáž. Najmladší účastník má 3 roky a najstarší 19 rokov.
„Dielka očarúvajú úprimnosťou výpovede, veľkou fantáziou, optimistickým farebným riešením, nezvyčajným kompozičným prístupom, využívaním odpadových materiálov,” zdôraznila spolukomisárka výstavy Mária Čelková. Najzaujímavejšie sú podľa nej kolekcie z materských škôl v Holiči, Nezábudka v Banskej Štiavnici a Stella z Popradu, od detí a mládeže s mentálnym a iným postihnutím z Bratislavy, Lučenca a Hnúšte.
„Deviaty ročník výstavy prekvapil nielen veľkým počtom zaslaných prác, ale aj ich kvalitou a celoslovenskými reláciami. Dokumentuje, že už dnes môžeme pozorovať výrazné výtvarné talenty s nádejnou umeleckou budúcnosťou,“ doplnila Čelková.