Mladosť a vitalita nespočíva len v peknom vzhľade, ale najmä v stave vnútorných orgánov a fungovaní ľudského tela. V našich podmienkach ľudia zomierajú na choroby. Len 1 percento ľudí zomrie prirodzenou smrťou. Preto predĺženie života znamená predchádzanie chorobám. Na prvom mieste sa musíme starať o zdravé srdce a srdcovocievny systém. Na druhom mieste robiť preventívne opatrenia, aby sme neochoreli na rakovinu. Na treťom mieste musíme dohliadať na bezpečnosť pri práci, doprave, teda predchádzať situáciám, ktoré môžu privodiť úraz. Na štvrtom a piatom mieste sú choroby tráviaceho ústrojenstva a dýchacieho aparátu. Genetické faktory neovplyvníme. Vonkajšie vplyvy ako slnečné žiarenie a životné prostredie, môžeme. Snahou o lepšie a zdravšie životné prostredie a voľbou, kde prežívame väčšinu času svojho života.
Z faktorov, ktoré ovplyvniť môžeme, s dĺžkou života súvisí predovšetkým to, čo konzumujeme, ako odpočívame, aký vzťah máme k životu, či fajčíme, máme nadváhu, nedostatok pohybu či veľa stresu.
Vo výžive vládne chaos. Väčšina ľudí si myslí, že vie čo je zdravé, ale priemerný vek dĺžky života tomu nenasvedčuje. V poznaní sú nedostatky.
Síce v detailoch, ale tie sú dôležité. Iste každý vie, že zelenina a ovocie sú zdravé. V ostatných poznatkoch o výžive sa už ľudia líšia. Ja som si vybral za správne názory tie, ktorých autori sa dožili nad 100 rokov. Nerozhoduje, koľko Nobelových cien získali. Vychádzal som z predpokladu, že ak sa niekto dožil 110, 120, 130 rokov, zrejme vie ako.
Ako odpočívame
Medzi prácou a odpočinkom má byť vyváženosť. Niekto toho zvládne viac, niekto menej. Ľudia musia poznať, kde sú ich hranice. Určite existuje návod na časové zadelenie činností, hovorí sa tomu režim dňa. V tomto režime musí byť aj čas pre odpočinok. Relaxačné metódy skracujú čas nabitia našich batérií, teda obnovy fyzických a duševných síl.
Vzťah k životu
Zdravý a dlhý život vyžaduje disciplínu. Takže aj keď máme poznatky ako ho dosiahnuť, dôležité je to, čo so svojím životom robíme, teda pozitívne myslenie, dobré sociálne vzťahy či životná filozofia. Na otázku fajčenia a nadváhy si odpovie každý sám.
Pohyb
Hovorí sa pohyb je život a život je pohyb. Svaly bez činnosti atrofujú. Takže športové a rekreačné činnosti sú namieste. Za najzdravšie športy sa považujú: beh na lyžiach, turistika (najmä prechádzky v lese), plávanie a cvičenia ázijských krajín.
Na tému stresu uvádzam dotazník doktora Thomasa Holmesa. Tento profesor Washingtonskej univerzity skúmal vplyv životných udalostí na vznik závažných ochorení. K zmenám, ktoré nastanú v priebehu roka, priraďuje bodové hodnotenie. Podľa jeho výskumu ochorie až 80 percent z ľudí, ktorých súčet bodov dosiahol hranicu 300.
Udalosť Body
smrť partnera 100
rozvod 73
rozchod 65
väzenie 63
smrť blízkeho z rodiny 63
vlastné zranenie alebo
ochorenie 53
svadba 50
nezamestnanosť 47
manželské zmierovanie 45
odchod do dôchodku 45
ochorenie člena rodiny 44
tehotenstvo 40
sexuálne problémy 39
prírastok do rodiny 39
zmeny majetkových
pomerov 38
smrť blízkeho priateľa 37
zmena zamestnania 36
hádka s priateľom 35
nesplácanie úveru 30
zmena zodpovednosti
na pracovisku 29
dieľa opustí rodičov 29
problémy s príbuznými
získanými svadbou 29
významné osobné úspechy 28
zmeny zamestnania
partnera 26
začatie alebo ukončenie
školy 26
zmena návykov 24
problémy s nadriadeným 23
presťahovanie do nového
bytu 20
zmena školy 20
prázdniny 13
malý priestupok zákona 1