Možné riešenie týchto otázok prezentovali vo štvrtok partneri projektu Budovanie vedomostného trojuholníka v podmienkach mesta Žiar nad Hronom. Ide o spojenie verejného a súkromného sektoru. Prvý zastupujú mesto Žiar nad Hronom, Banskobystrický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach, druhý niektoré podnikateľské subjekty priemyselného parku. Základným cieľom projektu je vybudovať v Žiari Centrum odborného vzdelávania v oblasti hutníctva, spracovania a recyklácie ľahkých kovov, ktoré by malo vychovávať kvalifikovaných pracovníkov. Tak, aby spĺňali požiadavky výrobnej praxe. Následne by sa uspokojoval dopyt miestnych a regionálnych spoločností. „Centrum bude charakterizovať určitá exkluzivita v poskytovaní takéhoto vzdelávania minimálne v rámci BBSK,“ uviedol žiarsky viceprimátor Roman Zaťko. Pre firmy je absolvent, ktorý sa čo najviac približuje želanému profilu, hlavne kvalitným produktom. Preto sa chcú na realizácii projektu podieľať aj finančne. Ďalšími predpokladanými zdrojmi sú granty, eurofondy či štátna pomoc. Keďže projekt je zatiaľ iba vo fáze príprav, konkrétnejšie údaje nie sú známe.
Zámer podporujú aj rôzne výchovno-vzdelávacie aktivity mesta. Jednou z nich je program ProTech, ktorý je zameraný na spopularizovanie prírodných vied a vytváranie protechnickej orientácie mládeže už od predškolského veku. Výsledným efektom by mal byť nárast počtu a kvality uchádzačov o technické vzdelávanie. To je ale v súčasnosti, ako potvrdila riaditeľka žiarskeho Gymnázia Beata Tóthová, na okraji záujmu absolventov škôl podobného typu. „Ovplyvniť učebné osnovy stredných škôl však môže ich zriaďovateľ, v tomto prípade BBSK. Okrem toho budeme hľadať aj iné spôsoby motivácie študentov, či už v spolupráci so spoločnosťami priemyselného parku alebo univerzitami technického zamerania,“ informoval primátor mesta Ivan Černaj.
Veľkorysý projekt ráta aj s vytvorením podmienok pre realizovanie aplikovaného výskumu či inovačného centra. Preto je dôležité aj prepojenie s vedeckými inštitúciami ako je Technická univerzita v Košiciach. Prorektor pre vedecké činnosti a zahraničné styky Karol Flórián nevylúčil ani možnosť vzniku nových študijných odborov v závislosti od konkrétnych požiadaviek priemyselných spoločností.
Predprojektová a projektová dokumentácia dostane výslednú podobu do konca tohto roka. Dovtedy by malo byť úplne jasné, čo od tohto zámeru očakávajú zúčastnení partneri a zrejme aj to, akou konkrétnou formou sa na jeho realizovaní budú podieľať.
(iva)