Stela Šeševičková – poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom za volebný obvod číslo 2
Vek: 42 rokov
Stav: vydatá, 2 synovia
Povolanie: živnostníčka
Záľuby: rodina, prechádzky s rodinnými miláčikmi (dvoma psami)
Od roku 1996 pôsobila v mestskej televízii, vďaka čomu často prichádzala do kontaktu s vtedajšími poslancami a predstaviteľmi mesta. „Vtedy som začala mať pocit, že moje predstavy o chode mesta sa odlišujú. Tak som si povedala, prečo to neskúsiť?“ hovorí o svojom rozhodnutí podieľať sa výraznejším spôsobom na dianí v Žiari. Ako človek, ktorý pôsobil a pôsobí v oblasti médií, mala vždy dostatok informácií, ktoré jej pomáhali zaujať stanovisko. Napriek tomu sa jej vnímanie niektorých otázok a tém zmenilo. „Kým som sa nestala poslankyňou, vždy som sa na jednotlivé problémy pozerala len mojím osobným pohľadom. Teraz neuvažujem len o občanoch, ktorí so mnou súhlasia. Musím mať na zreteli aj druhú stranu, teda tých, o ktorých viem, že majú iný názor,“ vysvetľuje. Dnes sa už zasadnutí nezúčastňuje len sama za seba. Pred hlasovaním o zásadných bodoch, sa snaží urobiť si akýsi prieskum verejnej mienky. Rozpráva sa s ľuďmi a zisťuje, čo si o danom probléme a jeho riešení myslia. Takýto postup využila napríklad pri hlasovaní o znovuodkúpení plážového kúpaliska či zrušení tretej základnej školy. „S odstupom času sa možno ľahšie hodnotí, či išlo o zlé či dobré rozhodnutia, no v tom čase to boli diskutované témy,“ konštatuje s nadhľadom.
V tomto volebnom období čaká zastupiteľstvo aj rozhodnutie o predaji jedného zo stánkov žiarskej kultúry. Podľa poslankyne sa v tomto prípade nemožno rozhodovať len na základe súčasnej situácie a podmienok a musí sa myslieť aj na budúcnosť. „Skôr než predáme jednu z budov, by sme mali mať úplne jasno v tom, kam sa bude kultúra v meste uberať a aké priestory sme pre tieto zámery ochotní vyčleniť,“ hodnotí situáciu. Uprednostňuje však využitie oboch objektov pre mesto a o predaji uvažuje ako o poslednej alternatíve. Všetko je ale o uhle pohľadu, to, čo sa jednému zdá produktívne, môže iný považovať za nevhodné riešenie, a pritom môžu byť oba postoje podporené silnými argumentmi.
„Ľudia sa často nedokážu zhodnúť ani na tom, či sa pred ich domom majú alebo nemajú umiestniť lavičky. Jedni si chcú posedieť, no ďalším prekáža hluk pod oknami,“ vyberá z problémov, s ktorými ju často oslovujú obyvatelia obvodu. Zdanlivá banalita, no jej riešenie môže byť komplikované. Žiarčanov v centre trápi predovšetkým nedostatok detských ihrísk, skateboardisti na námestí, sprejeri, ktorí ničia nové fasády domov, a podobné každodenné starosti. „Z času na čas mi niekto zavolá kvôli sporu so susedom. Keď si nedokáže sám poradiť,“ pokračuje. Napriek všetkému však rada komunikuje s obyvateľmi Žiaru. Mnohých pozná osobne vďaka pôsobeniu v zbore pre občianske záležitosti. Uvítania detí do života či pohreby sú súčasťou jej pracovnej náplne. Vidieť ľudí prežívať radosť, no aj nesmierny smútok pri pohreboch, ju naučilo vnímať svet okolo seba s dávkou tolerancie.
Stretnutia s občanmi, kde môžu prezentovať svoje predstavy a požiadavky, sú súčasťou poslaneckej práce. Ako živnostníčka má predstavu o možnej spolupráci medzi podnikateľmi a mestom. „Možno je to nereálne, ale ja verím v solidaritu medzi ľuďmi a niečo podobné by malo existovať aj medzi mestom a podnikateľskými subjektami na jeho pôde,“ opisuje ideálny stav Šeševičková. Ako poslankyňa ale čaká aj iniciatívu od bežných občanov. Nedávno ju prekvapil list od jednej Žiarčanky, ku ktorému bol priložený návrh konkrétnej úpravy Námestia Matice slovenskej.
Momentálne pripravuje v spolupráci s mestom projekt, ktoré by mal priniesť zvýšenie životného štandardu väčšiny Žiarčanov. Zatiaľ však nechce svoje zámery konkretizovať.
Za pomerne veľký problém považuje nedostatočné možnosti bývania pre mladé rodiny. Malo by ho podľa nej riešiť mesto v kooperácii so súkromným sektorom.
Za svoju „srdcovku“ považuje aj psí útulok, ktorého brány by mali byť otvorené už v letných mesiacoch.
(iva)