Od 1. mája tohto roku môžu študenti Gymnázia A. Kmeťa v Banskej Štiavnici a ich pedagógovia využívať pri výučbe cudzích jazykov novú učebňu, vybavenú 16 osobnými počítačmi, interaktívnou tabuľou a bezdrôtovým pripojením k internetu. O akú modernizáciu vyučovacieho procesu ide, netreba učiteľom cudzích jazykov vysvetľovať. Vyučovanie prostredníctvom počítačových programov umožňuje študentovi zvoliť si vlastné tempo a spôsob, ako sa zmocniť nového materiálu a precvičiť ho. Tvorba gramatických cvičení, testovanie vedomostí, nácvik komunikačných zručností vytváraním vlastných dialógov a ich nácvik s „počítačovým partnerom“, či možnosť prepojenia na užitočné webové stránky – to je len niekoľko príkladov, ako počítač dokáže urobiť z učiteľa manažéra a žiaka zmeniť z objektu na subjekt výučby.
Kompletné vybavenie tohto jazykového laboratória v celkovej hodnote 555 tisíc korún Gymnázium A. Kmeťa dostalo ako dar od vlády Taiwanskej republiky, zastúpenej Taipejskou reprezentačnou kanceláriou v Bratislave.
Posledný aprílový deň bola na pôde školy slávnostne podpísaná darovacia zmluva medzi Gymnáziom A. Kmeťa, zastúpeným jej riaditeľom Milanom Klauzom a Taiwanskou vládou, zastúpenou vedúcim Taipejskej reprezentačnej kancelárie Waynom Wu. Nasledovalo slávnostné prestrihnutie pásky, pokrstenie novej učebne šampanským a krátka ukážka hodiny anglického jazyka za pomoci počítačovej techniky. Prítomní boli nielen študenti a učitelia gymnázia, ale aj zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, Rady školy a Rodičovského združenia.
Slávnostného odovzdávania daru sa zúčastnili aj Miroslav Číž, podpredseda NR SR, historik a spisovateľ Milan Augustín a bývalý primátor Banskej Štiavnice Marián Lichner, ktorí spolu s riaditeľom gymnázia Milanom Klauzom stáli pri zrode tohto projektu ešte v septembri minulého roku. V mesiacoch december 2006 až marec 2007 nasledovali niekoľkonásobné rokovania vedenia gymnázia s Taipejskou reprezentačnou kanceláriou o možnostiach budúcej spolupráce, s cieľom možnej obnovy tradície intenzívneho vyučovania cudzích jazykov a čínskeho jazyka na pôde banskoštiavnického gymnázia.
Ako vo svojom prejave zdôraznil vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie Wayn-Wu, otvorenie jazykového laboratória je len prvým krokom tejto spolupráce, ktorá bude pokračovať dvojtýždňovým intenzívnym kurzom anglického a čínskeho jazyka v júli tohto roku na pôde školy. Počas prázdninových dní budú mať štiavnickí školáci vo veku od 11 do 15 rokov možnosť využiť novú techniku pri štúdiu angličtiny a zoznamovaní sa s čínštinou. Erudovanú lektorku čínskeho/mandarínskeho jazyka a potrebný učebný materiál poskytne škole taipejská strana. Od septembra budú žiaci pokračovať vo výučbe za pomoci internetu, formou e-learningu. Naučený materiál budú dvakrát do mesiaca konzultovať na stretnutiach s lektorkou.
Realizáciou projektu výučby základov čínskeho jazyka na strednej škole obe zainteresované strany sledujú niekoľko spoločných záujmov – zbližovanie dvoch odlišných kultúr, výchovu mládeže v duchu rasovej a národnodnostnej tolerancie a v neposlednej miere aj naplnenie snahy vyučovať na baskoštiavnickom gymnáziu čínsky jazyk s celoslovenskoupôsobnosťou.