V škole sa za tie roky vystriedali desiatky učiteľov a stovky žiakov. Navštevovali ju nielen Lehoťania, ale aj obyvatelia Kosorína, Slaskej a Lovčice - Trubína. O jej dobrom mene v regióne svedčí aj fakt, že sa do nej vracajú deti bývalých absolventov. To poukazuje na spokojnosť verejnosti s kvalitou vyučovania a môže tešiť niekdajších i súčasných pedagógov.
Riaditeľka Mária Simonidesová považuje úspechy, ktorými sa môže škola pochváliť, za výsledok neustálej snahy byť dobrou školou. „Snažíme sa kráčať s dobou a pripraviť žiakov na plnohodnotný život modernej spoločnosti, v ktorej sa mladí ľudia nezaobídu bez znalosti svetových jazykov, počítačovej gramotnosti a vlastnosti chrániť a zveľaďovať všetko živé pre budúce generácie,“ vymenúva priority, ktoré si vyžaduje súčasnosť. Základným cieľom je všestranný rozvoj osobností detí s dôrazom na ich prirodzené schopnosti. V tomto zmysle sa všetci pracovníci školy snažia vytvoriť pre ne tvorivú atmosféru a priestor, v ktorom by sa cítili príjemne a slobodne.
Ciele súvisiace s výchovno-vzdelávacím procesom detí, uskutočňujú okrem iného aj prostredníctvom rôznych projektov zameraných na ich intelektové, ale i manuálne zručnosti. V škole sa realizujú projekty: Otvorená škola Infovek, Fantázie s drôtom (grant Hodina deťom), Aj bez peňazí sa chceme vzdelávať (grant Lepšie šance s knihami), Digitálni Štúrovci: Šanca pre vidiek a environmentálny projekt Spoznávame svoje okolie. Zámery, ktoré si zamestnanci školy trúfajú realizovať, sú však omnoho širšie. Ich snahou je využívať materiálno-technický potenciál školy na jej prezentáciu ako inštitúcie otvorenej pre miestnu komunitu. Zviditeľňujú ju nielen v obci, ale v celom mikroregióne ako centrum ďalšieho vzdelávania. Pomáhajú zabezpečovať počítačovú gramotnosť vidieckeho obyvateľstva, najmä nezamestnaných, seniorov či mládeže zo sociálne znevýhodneného prostredia. Zlepšujú medzigeneračné vzťahy a šíria myšlienky informatizácie spoločnosti vo všetkých smeroch.
Škola svojim žiakom neponúka len možnosť získavať nové poznatky v priateľskom a neohrozujúcom prostredí. Zabezpečuje aj bohatú záujmovú činnosť v krúžkoch a umožňuje im tráviť voľný čas v školskom klube s pravidelným pobytom vonku. Majú k dispozícii počítačovú učebňu s 13 počítačmi pripojenými na internet. Na pôde školy sa vyučujú tri svetové jazyky – nemecký od 5. ročníka, anglický už od1. a ruský vo forme krúžku. Športové vyžitie umožňujú telocvičňa, volejbalové a futbalové ihrisko a nové fitnescentrum, ktoré bolo pre žiakov a zamestnancov akýmsi darčekom pri príležitosti 40. výročia.
Riaditeľka školy by chcela touto cestou poďakovať pedagógom a ostatným prevádzkovým zamestnancom za prácu, ktorú vykonali pre rozvoj tejto inštitúcie. No i žiakom, ktorí sa s úspechmi podieľajú na jej reprezentácii.
„Želám k jubileu školy, aby stále platili slová Jána Ámosa Komenského: Škola má byť dielňou ľudskosti, miestom, kde sa potvrdzuje hodnota každého človeka, kde sa zakladajú predpoklady na jeho harmonický, fyzický a duševný rozvoj, kde sa mu vštepuje pracovitosť, láska a najušľachtilejšie ľudské ideály.“
Mária Simonidesová, riaditeľka školy
•••
„Čo zaželať našej jubilantke do ďalších rokov? Snáď len to, aby z jej lavíc ešte ďalších 40 rokov odchádzalo čo najviac úspešných žiakov, ktorí na pobyt v nej budú hrdo a radi spomínať.“
Božena Kováčová, starostka obce
•••
„Prajem tejto škole, aby sa i naďalej rozvíjala, mala veľa schopných žiakov, ktorí z nej budú odchádzať vzdelaní a našli úspešné uplatnenie v živote.“
Miroslav Kúdela, podnikateľ, bývalý žiak školy