Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Vytvorme prostredie bez tabakového dymu

Svetová zdravotnícka organizácia každý rok pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku 31. mája, venuje pozornosť zdravotným, sociálnym a ekonomickým dopadom užívania tabaku na obyvateľov. Tento rok sa Svetový deň bez tabaku nesie pod heslom: „Prostredie be

Fajčenie a choroby
O škodlivosti fajčenia dnes už hádam nikto nepochybuje. Mnoho medicínskych výskumov a štúdií nezvratne dokázalo súvislosť medzi fajčením a vznikom viacerých chorôb. Najčastejšie je to chronický zápal priedušiek – bronchitída, chronická obštrukcia pľúc, pľúcna rakovina, rakovina hltana, pažeráka, perí a pod. Fajčenie sa podieľa vo veľkej miere na vzniku chorôb krvného obehu a srdca. Mimoriadne škodlivé je fajčenie pre nastávajúce matky. Všeobecne je známy fakt, že v cigaretovom dyme bolo izolovaných okolo 4000 chemických látok, ktoré vznikajú v procese fajčenia. Viaceré z nich produkujú tzv. voľné radikály, ktoré svojou agresivitou, poškodzujú obaly buniek ľudského organizmu, dokonca sú schopné preniknúť až k jadru bunky a poškodiť „genetický kód“. To znamená, že poškodzujú zárodok nového života, ľudské embryo. Výsledkom fajčenia nastávajúcej matky potom môže byť predčasné ukončenie tehotenstva potratom alebo predčasný pôrod. Vysoké je percento narodených detí matiek fajčiarok s chorobami dýchacích ciest, alergickými chorobami a poruchami imunitného systému. Oproti novorodencom nefajčiarok majú tieto deti aj nižšiu pôrodnú váhu. Najviditeľnejší je dôsledok fajčenia na pokožke fajčiarov, na ich zuboch, prstoch, vlasoch.
Pasívne fajčenie
Fajčiar však neohrozuje fajčením len seba, ale i svoje okolie. Vdychovaniu tabakového dymu nefajčiarmi hovoríme pasívne fajčenie. Dnes už vieme, že aj pasívne fajčenie je príčinou srdcových a pľúcnych chorôb, vrátane rakoviny pľúc aj u inak zdravých nefajčiarov. Dym unikajúci z voľne položenej cigarety a dym vydychovaný aktívnym fajčiarom, tvoria spolu tzv. ETS (Environmental tobbaco smoke), teda prostredie tabakového dymu. Zatiaľ čo aktívny fajčiar inhaluje primárny prúd tabakového dymu, ktorý vzniká spaľovaním tabaku a cigaretového papiera pri vysokej teplote, asi 900°C, pasívny fajčiar je nútený vdychovať vedľajší prúd tabakového dymu, ktorý vzniká už pri oveľa menšej teplote (asi 500°C). Tieto teplotné rozdiely sú príčinou toho, že podiel niektorých toxických a karcinogénnych látok v dyme je oveľa vyšší. V uzavretom priestore, napr. v aute, samozrejme, koncentrácia stúpa počtom vyfajčených cigariet.
Tridsaťtri kubíkov
Na vyvetranie splodín z jednej cigarety je potrebných 33m3 čistého vzduchu. Ventilácia zafajčených priestorov je teda značne náročná. Žiadna ventilácia alebo filtrácia nedokáže redukovať tabakový dym do akejsi bezpečnej koncentrácie. Iba úplne čistý vzduch, bez tabakového dymu, poskytuje efektívnu ochranu.
Bezohľadnosť k najslabším
Zarážajúci je fakt, že účinkom fajčenia bezohľadne vystavujeme tých najslabších, ktorí sa ešte nevedia brániť – deti. Sú to najčastejší pasívni fajčiari v každej spoločnosti, v každom kúte sveta. Deti „musia“ pasívne fajčiť v domácnostiach, vo verejných priestoroch i na voľných priestranstvách. Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala, že viac ako 700 mil. detí (čo je takmer polovica svetovej detskej populácie), dýcha vzduch zamorený tabakovým dymom najmä v domácnostiach. Prieskum, ktorý vykonala Global Youth Tobacco v rokoch 1999 až 2005 v 132 krajinách sveta, uvádza, že deti vo veku 13 – 15 rokov sú vystavované pasívnemu fajčeniu:
43,9 % – v domácom prostredí
55,8 % - vo verejných priestoroch
76,1 % - na verejných miestach
Dôsledky pasívneho fajčenia
Medzinárodná organizácia práce (ILO) zaznamenala, že každý deň umiera na následky pasívneho fajčenia 200 000 pracovníkov na celom svete.
V 25 štátoch Európy v roku 2002 umrelo na následky pasívneho fajčenia okolo 80 000 ľudí.
Americký úrad na ochranu prostredia (USEPA) uvádza, že v USA je pasívne fajčenie zodpovedné za 3000 prípadov rakoviny pľúc u nefajčiarov a 1 miliónu detí sa vystupňovali príznaky astmy, ako dôsledok pasívneho fajčenia.
Pasívne fajčenie detí ale i dospelých môže byť príčinou častých bolestí hlavy, neodôvodneného vracania, závratov, infekcií ucha u malých detí, zápalu očných spojoviek, zápalu priedušiek, pľúc, vzniku alergií, je spúšťačom astmatického záchvatu. Dokonca vplyv tabakového dymu zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia detí.
Z uvedeného teda vyplýva, že fajčenie či už aktívne alebo pasívne rozhodne nepatrí k zdravému životnému štýlu. Zdravie je predovšetkým vecou každého človeka a fajčenie je jeho slobodnou voľbou . Ale možnosť slobodnej voľby by aktívni fajčiari mali určite nechať i nefajčiarom, a tým, ktorí sa ešte nemôžu a nevedia rozhodovať samostatne, by sme všetci mali zabezpečiť čistý, nezadymený vzduch a zdravé detstvo bez hrozby získania zbytočných nebezpečných ochorení.
Legislatívna ochrana
Že si svet čoraz intenzívnejšie uvedomuje potrebu adekvátnej ochrany zdravia od zničujúcich dôsledkov fajčenia aktívneho i pasívneho svedčí i rad zákonných opatrení, ktoré sú v podstate zamerané na ochranu nefajčiarov a nie na diskrimináciu fajčiarov. Vznikli zákony, ktoré požadujú, aby všetky vnútorné priestory pracovné i verejné boli nefajčiarske. V marci 2004 sa Írsko stalo prvou krajinou, kde zákon zakazuje fajčenie na pracoviskách, verejných miestach vrátane reštaurácií, barov, kaviarní a pod. O tri mesiace ho nasledovalo Nórsko, potom Nový Zéland, Taliansko, Uruguaj a ďalšie. Niektoré krajiny v Európe zaviedli zákony čiastočne obmedzujúce fajčenie na pracoviskách v zdravotníctve, školstve, verejných kultúrnych inštitúciách a pod.
Predchodcom vzniku legislatívnych opatrení je Rámcový dohovor o kontrole tabaku. Je to celosvetová zdravotnícka dohoda, ktorej cieľom je zníženie chorobnosti a úmrtnosti spôsobovanej konzumáciou tabakových výrobkov. Vznikla v roku 2003 a bola to najrýchlejšie prijatá zmluva OSN. V priebehu dvoch rokov ju prijalo viac ako 100 štátov, do konca roka 2006 ich počet stúpol na 142 členských krajín.
Zaujímavé je, v krajinách kde platí zákaz fajčenia na všetkých verejných miestach a priestoroch, ho obyvatelia prijali dobre a rešpektujú ho. Nenasledovali žiadne protesty či vzbury. Fajčiari akceptujú aj práva nefajčiarov, a tým určite začínajú pomáhať aj sebe a svojmu zdraviu.
Zákony na Slovensku
Aj u nás na Slovensku bol prijatý Zákon na ochranu nefajčiarov č. 377/2004 Z.z. V novembri 2005 bol novelizovaný a ďalšia novelizácia je momentálne vo fáze prípravy a mala by nadobudnúť účinnosť od 1.1.2008.
Tento zákon zakazuje fajčenie napr. vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, v školách, študentských domovoch stredných i vysokých škôl, stanovuje zákaz kusového predaja cigariet, zákaz predaja cigariet v bufetoch škôl a internátov, zakazuje fajčenie na autobusových zastávkach, železničných či autobusových staniciach, v reštauráciách kde sa podáva jedlo, zakazuje fajčenie v spoločenských priestoroch verejných ustanovizní kultúry, ako sú kiná, divadlá atď. Okrem toho stanovuje kritéria reklamy, varovné nápisy na cigaretových škatuľkách, stanovuje pokuty pre tých, ktorí ho porušia. Sankcie sa týkajú nielen jednotlivcov a súkromných osôb, ale aj výrobcov a predajcov cigariet, prevádzkovateľov a majiteľov zariadení, ktorých sa týka.
Príďte sa poradiť
K snahám o redukciu fajčenia medzi obyvateľmi prispievajú mnohé organizácie a pracoviská s preventívne –zdravotníckym zameraním, ku ktorým patria aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva s oddelením podpory zdravia a všetkými terénnymi oddeleniami.
RÚVZ v Žiari nad Hronom má okrem toho zriadenú Poradňu zdravia a Poradňu pre odvykanie od fajčenia, v ktorých vám pracovníci ochotne poradia v rozličných otázkach zdravia a poskytnú poradenstvo, ak sa rozhodnete skoncovať s fajčiarskou závislosťou.
Podrobnejšie informácie môžete získať na telefónnom čísle 6723750, kl. 19, 20 a 6723279.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


RÚVZ Žiar nad Hronom
OPZ Elena Búryová

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 326
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 783
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 2 920
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 194
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 884
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 545
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 307
 8. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 241

Blogy SME

 1. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 2. Helena Michlíková: Dúha
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 4. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 5. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 6. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 484
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 169
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 113
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 007
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 247
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 778
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 484
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


27. jan
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


27. jan
Dominik Hronec

Scandi každý rok zdôrazňuje témy, ktoré sú súčasťou trendov v severskej kinematografii a hlavne spoločnosti.


25. jan
Študenti z umeleckej školy v Kremnici predsa len zmaturujú v riadnom termíne.

Terajší štvrtáci budú zrejme poslední maturanti.


25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľudia boli k žene ľahostajní.


25. jan

Za túto nezvyčajnosť vďačí dedina svojej lokalite v blízkosti okresného mesta.


27. jan

Opustená budova pod vysielačom stojí na medzinárodnej diaľkovej trase, ktorá vedie od Atlantiku až k Čiernemu moru.


20 h

Autá blokovali chodník.


27. jan

Blogy SME

 1. Katarína Cerchlanová: Ana Fuck(t) nato občas kašle.
 2. Helena Michlíková: Dúha
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (48) - Strekov (I)
 4. Ctirad Klimčík: Od Havla do Pavla
 5. Tupou Ceruzou: Prezident Pavel
 6. Anna Miľanová: Konvencie a jednotlivec...
 7. Ján Škerko: Čo je hlavnou chybou Progresívneho Slovenska?
 8. Ján Šeďo: On to tak nemyslel, to médiá nepochopili...no nazdar.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 484
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 169
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 113
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 7 007
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 247
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 778
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 715
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 484
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu