Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Vytvorme prostredie bez tabakového dymu

Svetová zdravotnícka organizácia každý rok pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku 31. mája, venuje pozornosť zdravotným, sociálnym a ekonomickým dopadom užívania tabaku na obyvateľov. Tento rok sa Svetový deň bez tabaku nesie pod heslom: „Prostredie be

Fajčenie a choroby
O škodlivosti fajčenia dnes už hádam nikto nepochybuje. Mnoho medicínskych výskumov a štúdií nezvratne dokázalo súvislosť medzi fajčením a vznikom viacerých chorôb. Najčastejšie je to chronický zápal priedušiek – bronchitída, chronická obštrukcia pľúc, pľúcna rakovina, rakovina hltana, pažeráka, perí a pod. Fajčenie sa podieľa vo veľkej miere na vzniku chorôb krvného obehu a srdca. Mimoriadne škodlivé je fajčenie pre nastávajúce matky. Všeobecne je známy fakt, že v cigaretovom dyme bolo izolovaných okolo 4000 chemických látok, ktoré vznikajú v procese fajčenia. Viaceré z nich produkujú tzv. voľné radikály, ktoré svojou agresivitou, poškodzujú obaly buniek ľudského organizmu, dokonca sú schopné preniknúť až k jadru bunky a poškodiť „genetický kód“. To znamená, že poškodzujú zárodok nového života, ľudské embryo. Výsledkom fajčenia nastávajúcej matky potom môže byť predčasné ukončenie tehotenstva potratom alebo predčasný pôrod. Vysoké je percento narodených detí matiek fajčiarok s chorobami dýchacích ciest, alergickými chorobami a poruchami imunitného systému. Oproti novorodencom nefajčiarok majú tieto deti aj nižšiu pôrodnú váhu. Najviditeľnejší je dôsledok fajčenia na pokožke fajčiarov, na ich zuboch, prstoch, vlasoch.
Pasívne fajčenie
Fajčiar však neohrozuje fajčením len seba, ale i svoje okolie. Vdychovaniu tabakového dymu nefajčiarmi hovoríme pasívne fajčenie. Dnes už vieme, že aj pasívne fajčenie je príčinou srdcových a pľúcnych chorôb, vrátane rakoviny pľúc aj u inak zdravých nefajčiarov. Dym unikajúci z voľne položenej cigarety a dym vydychovaný aktívnym fajčiarom, tvoria spolu tzv. ETS (Environmental tobbaco smoke), teda prostredie tabakového dymu. Zatiaľ čo aktívny fajčiar inhaluje primárny prúd tabakového dymu, ktorý vzniká spaľovaním tabaku a cigaretového papiera pri vysokej teplote, asi 900°C, pasívny fajčiar je nútený vdychovať vedľajší prúd tabakového dymu, ktorý vzniká už pri oveľa menšej teplote (asi 500°C). Tieto teplotné rozdiely sú príčinou toho, že podiel niektorých toxických a karcinogénnych látok v dyme je oveľa vyšší. V uzavretom priestore, napr. v aute, samozrejme, koncentrácia stúpa počtom vyfajčených cigariet.
Tridsaťtri kubíkov
Na vyvetranie splodín z jednej cigarety je potrebných 33m3 čistého vzduchu. Ventilácia zafajčených priestorov je teda značne náročná. Žiadna ventilácia alebo filtrácia nedokáže redukovať tabakový dym do akejsi bezpečnej koncentrácie. Iba úplne čistý vzduch, bez tabakového dymu, poskytuje efektívnu ochranu.
Bezohľadnosť k najslabším
Zarážajúci je fakt, že účinkom fajčenia bezohľadne vystavujeme tých najslabších, ktorí sa ešte nevedia brániť – deti. Sú to najčastejší pasívni fajčiari v každej spoločnosti, v každom kúte sveta. Deti „musia“ pasívne fajčiť v domácnostiach, vo verejných priestoroch i na voľných priestranstvách. Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala, že viac ako 700 mil. detí (čo je takmer polovica svetovej detskej populácie), dýcha vzduch zamorený tabakovým dymom najmä v domácnostiach. Prieskum, ktorý vykonala Global Youth Tobacco v rokoch 1999 až 2005 v 132 krajinách sveta, uvádza, že deti vo veku 13 – 15 rokov sú vystavované pasívnemu fajčeniu:
43,9 % – v domácom prostredí
55,8 % - vo verejných priestoroch
76,1 % - na verejných miestach
Dôsledky pasívneho fajčenia
Medzinárodná organizácia práce (ILO) zaznamenala, že každý deň umiera na následky pasívneho fajčenia 200 000 pracovníkov na celom svete.
V 25 štátoch Európy v roku 2002 umrelo na následky pasívneho fajčenia okolo 80 000 ľudí.
Americký úrad na ochranu prostredia (USEPA) uvádza, že v USA je pasívne fajčenie zodpovedné za 3000 prípadov rakoviny pľúc u nefajčiarov a 1 miliónu detí sa vystupňovali príznaky astmy, ako dôsledok pasívneho fajčenia.
Pasívne fajčenie detí ale i dospelých môže byť príčinou častých bolestí hlavy, neodôvodneného vracania, závratov, infekcií ucha u malých detí, zápalu očných spojoviek, zápalu priedušiek, pľúc, vzniku alergií, je spúšťačom astmatického záchvatu. Dokonca vplyv tabakového dymu zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia detí.
Z uvedeného teda vyplýva, že fajčenie či už aktívne alebo pasívne rozhodne nepatrí k zdravému životnému štýlu. Zdravie je predovšetkým vecou každého človeka a fajčenie je jeho slobodnou voľbou . Ale možnosť slobodnej voľby by aktívni fajčiari mali určite nechať i nefajčiarom, a tým, ktorí sa ešte nemôžu a nevedia rozhodovať samostatne, by sme všetci mali zabezpečiť čistý, nezadymený vzduch a zdravé detstvo bez hrozby získania zbytočných nebezpečných ochorení.
Legislatívna ochrana
Že si svet čoraz intenzívnejšie uvedomuje potrebu adekvátnej ochrany zdravia od zničujúcich dôsledkov fajčenia aktívneho i pasívneho svedčí i rad zákonných opatrení, ktoré sú v podstate zamerané na ochranu nefajčiarov a nie na diskrimináciu fajčiarov. Vznikli zákony, ktoré požadujú, aby všetky vnútorné priestory pracovné i verejné boli nefajčiarske. V marci 2004 sa Írsko stalo prvou krajinou, kde zákon zakazuje fajčenie na pracoviskách, verejných miestach vrátane reštaurácií, barov, kaviarní a pod. O tri mesiace ho nasledovalo Nórsko, potom Nový Zéland, Taliansko, Uruguaj a ďalšie. Niektoré krajiny v Európe zaviedli zákony čiastočne obmedzujúce fajčenie na pracoviskách v zdravotníctve, školstve, verejných kultúrnych inštitúciách a pod.
Predchodcom vzniku legislatívnych opatrení je Rámcový dohovor o kontrole tabaku. Je to celosvetová zdravotnícka dohoda, ktorej cieľom je zníženie chorobnosti a úmrtnosti spôsobovanej konzumáciou tabakových výrobkov. Vznikla v roku 2003 a bola to najrýchlejšie prijatá zmluva OSN. V priebehu dvoch rokov ju prijalo viac ako 100 štátov, do konca roka 2006 ich počet stúpol na 142 členských krajín.
Zaujímavé je, v krajinách kde platí zákaz fajčenia na všetkých verejných miestach a priestoroch, ho obyvatelia prijali dobre a rešpektujú ho. Nenasledovali žiadne protesty či vzbury. Fajčiari akceptujú aj práva nefajčiarov, a tým určite začínajú pomáhať aj sebe a svojmu zdraviu.
Zákony na Slovensku
Aj u nás na Slovensku bol prijatý Zákon na ochranu nefajčiarov č. 377/2004 Z.z. V novembri 2005 bol novelizovaný a ďalšia novelizácia je momentálne vo fáze prípravy a mala by nadobudnúť účinnosť od 1.1.2008.
Tento zákon zakazuje fajčenie napr. vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, v školách, študentských domovoch stredných i vysokých škôl, stanovuje zákaz kusového predaja cigariet, zákaz predaja cigariet v bufetoch škôl a internátov, zakazuje fajčenie na autobusových zastávkach, železničných či autobusových staniciach, v reštauráciách kde sa podáva jedlo, zakazuje fajčenie v spoločenských priestoroch verejných ustanovizní kultúry, ako sú kiná, divadlá atď. Okrem toho stanovuje kritéria reklamy, varovné nápisy na cigaretových škatuľkách, stanovuje pokuty pre tých, ktorí ho porušia. Sankcie sa týkajú nielen jednotlivcov a súkromných osôb, ale aj výrobcov a predajcov cigariet, prevádzkovateľov a majiteľov zariadení, ktorých sa týka.
Príďte sa poradiť
K snahám o redukciu fajčenia medzi obyvateľmi prispievajú mnohé organizácie a pracoviská s preventívne –zdravotníckym zameraním, ku ktorým patria aj Regionálne úrady verejného zdravotníctva s oddelením podpory zdravia a všetkými terénnymi oddeleniami.
RÚVZ v Žiari nad Hronom má okrem toho zriadenú Poradňu zdravia a Poradňu pre odvykanie od fajčenia, v ktorých vám pracovníci ochotne poradia v rozličných otázkach zdravia a poskytnú poradenstvo, ak sa rozhodnete skoncovať s fajčiarskou závislosťou.
Podrobnejšie informácie môžete získať na telefónnom čísle 6723750, kl. 19, 20 a 6723279.

Skryť Vypnúť reklamu


RÚVZ Žiar nad Hronom
OPZ Elena Búryová

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 2. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 7. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 1. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 2. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 3. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 8. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 9. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 10. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 18 417
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 8 923
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 998
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 267
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 651
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 983
 7. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 639
 8. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 473
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 418
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 094

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 992
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 10 254
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 805
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 329
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 082
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 586
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 040
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Pozrieme sa aj na našu hádzanársku reprezentáciu a ak by ste zaspali a prebrali sa na zimnom štadióne v Nitre o pár rokov, s nami sa dozviete aké prekvapenie by na vás čakalo.


14 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep

Keď sa v zime cítite na začiatku behu z pohľadu teploty pohodlne, budete mať problém! Konštatoval v našom podcaste odborník na behanie Rastislav Magna z Intersportu.


24. sep
Ilustračné foto.

Výdavky zvýšili o 623-tisíc eur.


SITA 23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Marian Baran: Električka číslo štyri
 2. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 3. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 4. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 5. Miriam Studeničová: Prečo mnohí nedokážu vnímať duchovno?
 6. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 7. Martina Paulenová: Odchádzame na prechádzku
 8. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 14 992
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 10 254
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 805
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 329
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 670
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 082
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 586
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 040
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu