Historický exkurz
Obec Jastrabá sa nachádza12 km juhovýchodne od Kremnice. Radí sa k najstarším lokalitám severného Tekova. V súčasnosti oslavuje 520. výročie prvej písomnej zmienky. K historickým pamiatkam patrí opevnený ranogotický jednoloďový rímsko-katolícky kostol svätého Michala, ktorý má na severozápadnom nároží sakristie sekundárne vsadené torzo renesančného kamenného náhrobku z 2. polovice 16. storočia, s motívom presýpacích hodín.V hornej časti obce spomenieme prícestný stĺp, na dolnom konci neobarokovú prícestnú kaplnku.Významnou turistickou atrakciou je Jastrabská skala nad obcou, prírodná pamiatka chránená od roku 1975 o výmere 8,46 ha.
Vojtech Sklenár je starostom Jastrabej už druhé volebné obdobie. Za uplynulé roky získal množstvo skúseností a snažil sa riešiť problémy, ktoré obyvateľov obce trápili už dlhší čas. V prvých rokoch bolo nutné začať s plynofikáciou obce. „Projekty boli v roku 2002 už vypracované, no nezahŕňali všetky časti Jastrabej. S cieľom získať ďalšie zdroje na dofinancovanie týchto aktivít, som rokoval priamo s vtedajším ministrom financií Ivanom Miklošom. Podarilo sa mi získať milión korún a po roku a pol bol projekt dokončený,“ vysvetľuje starosta. Neskôr sa začali realizovať povrchové úpravy prístupových ciest k farskému úradu a niektorým rodinným domom. V obci vznikli dve úplne nové miestne komunikácie. „Ich budovanie obecný úrad zabezpečil svojpomocne, či už po technickej stránke alebo z hľadiska ľudských zdrojov. Na rekonštrukcii existujúcich a stavbe nových ciest a chodníkov sa podieľali občania v rámci aktivačných prác,“ upresňuje. Významným je projekt vykurovania miestnej základnej a materskej školy. Aby sa znížila spotreba energií, a tým aj prevádzkové náklady, kúpil obecný úrad štiepkovací stroj, ktorý vyrába vykurovaciu štiepku. „Takéto vykurovanie školy je ekonomickejšie. Dochádza k nemalej úspore finančných prostriedkov oproti predchádzajúcim rokom,“ zdôrazňuje výhody tejto metódy. Obec vlastní UKT – traktor, ktorý sa využíva nielen ako pohon štiepkovacieho stroja, ale aj pri letnej a zimnej údržbe obce. „Usporia sa tak peniaze, ktoré by sme museli zaplatiť iným organizáciám za objednané služby,“ pokračuje. Na definitívne schválenie projektu, ktorý obci umožní čerpať peniaze z eurofondov, sa však stále ešte čaká. „Ak sa to podarí doviesť do úspešného konca, mali by sme ich použiť na nákup technológie vykurovacieho zariadenia, presnejšie kotlov na spaľovanie biomasy – štiepky,“ predpokladá Sklenár. Už počas minulého volebného obdobia sa snažil vysporiadať majetkovo-právne vzťahy obce tak, aby v budúcnosti nedochádzalo k zbytočným komplikáciám. Za zmienku stoja aj niektoré práce súvisiace s údržbou školských budov, napríklad rekonštrukcia kotolne. Obecný úrad zabezpečuje aj likvidáciu komunálneho odpadu, čím obyvateľom usporí finančné prostriedky na jeho odvoz a likvidáciu. Občania uvítali celkovú opravu verejného osvetlenia. „Staré, nevyhovujúce svietidlá boli nahradené novými, úspornými, s lepšou svietivosťou,“ dopĺňa. Vybudoval sa aj záchytný prameň za mlynom, Minerál, ktorý slúži občanom obce a okoloidúcim ako zdroj pitnej vody.
V tomto volebnom období je základným cieľom starostu získať finančnú podporu z európskych štrukturálnych fondov a zrealizovať projekt vykurovania ZŠ a MŠ prostredníctvom biomasy, s vylúčením iných zdrojov energie. Rovnako by chcel úplne zavŕšiť majetkovo-právne vysporiadanie obecného majetku.
Podľa starostu dnes medzi najväčšie problémy obyvateľov Jastrabej patrí nezamestnanosť. „Snažíme sa pomôcť týmto občanom aspoň formou aktivačných prác pre obec,“ uviedol. Jeho predstavy o budúcnosti Jastrabej sú jasné. „Chceli by sme samostatne a bez zbytočných finančných nákladov zabezpečovať plynulý chod obce. Pritom však nezvyšovať daňové zaťaženie občanov do extrémnych výšok,“ vymenúva.
Na zreteli má neustále aj mladých ľudí. Obec vytvára podmienky pre svoj kultúrny rozvoj, na ktorom sa výraznou mierou podieľa práve mládež. V Jastrabej existuje divadelný súbor Pod skalou, detský spevokol či hudobná skupina Zvonec. Pôsobia tu skauti, ale i spoločenstvo kresťanskej mládeže eR-ko. Želaním starostu je, aby sa mladí uplatnili v rôznych oblastiach a v aktívne sa zúčastňovali aj na vedení obce.