Nariadenie o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách schválila slovenská vláda v septembri minulého roka. Na trhu je množstvo autosedačiek od rôznych výrobcov, v širokých cenových reláciách a kvalite. Podľa zákona však všetky autosedačky musia byť označené homologizačnou známkou, čo znamená, že prešli testom kvality a spĺňajú európske bezpečnostné predpisy.
„Autosedačky už predávame jedenásty rok. Mierny nárast sme v minulosti zaznamenávali
pred letnou turistickou sezónou, pretože do susedného Rakúska vás bez nej ani nevpustili. Postupne boli povinné aj v Maďarsku a asi rok a pol sú už aj v Čechách,“ vysvetľuje Ivan Miko, majiteľ predajne s detským sortimentom na pešej zóne v Leviciach. Ako ďalej hovorí, zákazníci si vyberajú podľa váhovej kategórie dieťaťa, ale rozhodujúcim faktorom býva často cena kupovanej sedačky. „Rozdiel je v kvalite, použitých materiáloch, značke výrobcu, ale všetky musia byť homologizované, mať testy bezpečnosti,“ charakterizuje ponuku predávaných autosedačiek. V ostatnom období, s blížiacim sa termínom vstupu zákonnej úpravy do platnosti, zaznamenali v tejto predajni mierny nárast záujmu. Podľa slov I. Mika si ale asi šesťdesiat percent zákazníkov autosedačky kúpi bez toho, či zákon platí, alebo nie. „Nie je to o povinnosti, ale o bezpečnosti,“ dodáva.
K jeho slovám sa pridáva Branislava Mihálková z Levíc, mamička dvoch dievčat v predškolskom veku. „Keď sme pred tri a pol rokom kupovali auto, dala som manželovi podmienku: auto jedine vtedy, ak v ňom budú dve autosedačky. To kvôli bezpečnosti detí. Odvtedy sa naša Terezka a Hanka vozia v autosedačkách na výlety, na dedinu k rodičom a každý deň do škôlky. Dokonca raz, keď sme museli ísť iným autom, nasadli do neho až vtedy, keď sme do neho preložili ich autosedačky.“
Podľa nariadenia vlády
č. 554 z roku 2006, ktoré hovorí o autosedačkách, musia byť nimi vybavené vozidlá pri preprave detí mladších ako 12 rokov a nižších ako 150 centimetrov. Detské zadržiavacie zariadenia musia byť zabudované do sedadla systémom najrôznejších popruhov, poistných praciek a ohybných pruhov. Nezabudované autosedačky sa na sedadlo pripevňujú bezpečnostným pásom alebo cez oká medzi sedákom a operadlom sedadla. Ak sa autosedačka používa na prednom sedadle vedľa vodiča, treba vypnúť airbag a otočiť sedačku proti smeru jazdy.
Rodičia a zároveň vodiči majú už len pár dní na to, aby si
do svojho auta kúpili autosedačku
na prepravu detí. Podľa slov Miloša Fábryho, krajského policajného hovorcu, sa vodič nepoužívaním autosedačky dopúšťa priestupku, za čo mu hrozí pokuta až
do výšky dvetisíc korún. Kontrolu používania autosedačiek bude vykonávať dopravná polícia, ale podľa M. Fábryho by v prvom rade malo samotným vodičom záležať na tom, aby počas jazdy boli ich deti v bezpečí.
JANA NÉMETHOVÁ