„Zmluva nám končila vlani v decembri, lenže to bolo v predvolebnom období, tak som oslovila mesto, aby sa na nás náhodou nezabudlo. To nám zmluvu predĺžilo do konca januára s tým, že potom sa uvidí,“ hovorí predsedníčka spolku Alica Jasenáková. „V januári mi bolo povedané, že s budovou má majiteľ iné zámery. Ponúkli nám náhradné priestory, tie však nespĺňali naše predstavy, ani podmienky pre výkon našich činností. Išlo najmä o sociálne služby ako donáška obedov pre imobilných občanov a dôchodcov, opatrovanie v domácnosti a pranie bielizne pre dôchodcov.“
Mesto im ponúklo priestory v „bielom dome“. Ale len pre administratívu. Varenie obedov mali prenechať niektorej zo školských jedální. „V takom prípade by som musela jednak prepustiť zamestnancov, a čo je horšie, zariadenie kuchyne v hodnote šesťstotisíc korún, ktoré sme kúpili za sponzorský príspevok, sme podľa zmluvy nemohli darovať, ani predať,“ pokračuje Jasenáková. „Bolo mi ju ľúto zavrieť, denne sme len pre dôchodcov varili 90 obedov. Kuchyňa nám slúžila aj počas školení.“ A tak sa rozhodli sami si hľadať náhradné priestory. Tie našli v budove riaditeľstva Technických služieb na Ulici Alexandra Dubčeka, kde budú mať kancelárie. Tu sa budú venovať zdravotnej službe a školeniam. „V ústrety nám vyšla obec Slaská, ktorá nám poskytla priestory v bývalej škôlke. Tam sme premiestnili celú kuchyňu, takže obedy budeme naďalej bez navýšenia cien zabezpečovať sami. Prakticky budeme pokračovať vo všetkých činnostiach, okrem prania bielizne pre dôchodcov.“ Ako pripúšťa, rozdelenie im trošku komplikuje život. „Spočiatku som aj uvažovala nad tým, že by sa spolok kompletne presťahoval do Slaskej, ale to by sme úplne stratili kontakt s mestom. Na druhej strane robíme školenia pre učiteľov, žiakov, venujeme sa všetkým vekovým kategóriám a to spojenie do Slaskej je predsa len komplikovanejšie. A to nehovorím o celoslovenských školeniach. Neviem si predstaviť, že by sa do Slaskej prišli školiť z Bardejova,“ odôvodňuje rozdelenie spolku na dve samostatné časti.
Pôvodnú budovu mal spolok v bezplatnom nájme, prispieval len na režijné náklady. Podľa hovorcu mesta Martina Baláža, rokovania o návrhu novej zmluvy sa realizovali takmer celý rok. Spolok mestu navrhoval zmluvu o nájme na dobu určitú od 1. decembra 2006. Za takmer 370 m2 ponúkol platbu 19 779 Sk/rok, pričom by platil aj za vodu 24 tis. Sk/rok a odvoz smetí 6 tis. Sk/rok. Skutočné náklady sú však niekoľkonásobne vyššie. „Keďže návrh územného spolku bol pre mesto veľmi nevýhodný, mesto sa rozhodlo na podpísanie novej zmluvy nepristúpiť a organizácii poskytnúť náhradné priestory,“ vysvetľuje hovorca s tým, že niektoré činnosti by dokázalo zabezpečovať aj samo.
V budove, kde bol umiestnený územný spolok, sídli aj zariadenie opatrovateľskej služby, ktorého zriaďovateľom je mesto. Podľa hovorcu by sa uvoľnené priestory mali využívať na ďalšie sociálne služby. „Uvažuje sa o niekoľkých možnostiach. Do úvahy prichádza penzión alebo malometrážne byty pre dôchodcov, prípadne iné varianty sociálnych služieb. Rozhodnutie bude závisieť od možností tejto budovy. Isté je, že celé zariadenie bude mať čisto sociálny charakter. O prípadnom odpredaji mesto vôbec neuvažuje,“ zdôraznil Baláž.
ALENA BARTÓKOVÁ