V utorok sa tak žiaci mohli zúčastniť prijímačiek do gymnázií v Novej Bani a v Žiari nad Hronom. Novobanské gymnázium Františka Švantnera eviduje 26 prihlášok a môže prijať 28 uchádzačov. Najväčší záujem je už tradične o štúdium v žiarskej osemročke. Ako nás informovala zástupkyňa riaditeľky Mária Fabová, tento rok sa prihlásilo 57 detí, čo je približne dvakrát toľko, ako je možné prijať. „Otvárame triedu pre tridsiatich žiakov, ktorí zvládnu skúšky najlepšie. Podmienkou je úspešné absolvovanie vedomostných testov z matematiky, slovenského jazyka a literatúry. Okrem toho museli podstúpiť psychodiagnostické testy, ktoré realizuje Krajská pedagogicko-psychologická poradňa v Banskej Bystrici. Tie skúmajú ich rozumové schopnosti a odolnosť voči psychickej záťaži,“ upresnila kritériá prijímania.
Cieľom osemročného štúdia je podľa nej pripraviť absolventov, ktorí sa uplatnia na vysokej škole a následne aj na európskom trhu práce. V kurze sú vlastnosti ako tvorivosť, komunikatívnosť a flexibilita. (iva)
Ako ste zvládli dnešné prijímacie skúšky? Prečo chcete byť gymnazistom? Spýtali sme sa nádejných primanov.
Lenka Hanusková - „Myslím, že neboli náročné. Najťažšia bola predposledná slohová úloha zo slovenského jazyka. Museli sme napísať opis kamaráta. Na to som potrebovala najviac času. Prečo sa chcem dostať na gymnázium? Páči sa mi tu. Ešte neviem, čo budem robiť ako dospelá, ale asi pôjdem na vysokú.“
Denis Kúdela - „Podľa mňa boli ľahké. Matika ešte o niečo jednoduchšia ako slovenčina. Aj psychotesty boli v pohode, bol som deviaty. Myslím, že som skúšky urobil. Zajtra idem ešte na prijímačky do matematickej triedy. Potom sa rozhodnem, ktorú školu si vyberiem. Na osemročnom gymnáziu sa mi páči, že je to o rok menej učenia. Môj brat je už tercián. A po strednej chcem ísť určite na vysokú školu.“
Mária Tabernausová - „Slovenčina bola ľahučká a matika trochu ťažšia. S jedným príkladom som sa potrápila, ale nakoniec som ho vyriešila. S psychotestami to bolo trochu horšie, tam išlo viac – menej o čas. Boli to príklady, aké som zatiaľ nepočítala. Chcem ísť na gymnázium, pretože som čistá jednotkárka. A neskôr už nebudem musieť robiť prijímačky na strednú školu. Mám tu aj sestru, takže budeme spolu. A pomôže mi to dostať sa na vysokú školu. V budúcnosti by som chcela študovať právo a potom byť poslankyňou.“
Pohľad rodičov
mama Márie - „Asi sme dcéru pri rozhodovaní ovplyvnili aj my. A keď už tu študuje jedna, tak prečo nie aj druhá. Dôležitú úlohu pri výbere zohral cudzí jazyk. Na základnej škole sa nájdu aj štvorkári a náročnosť sa prispôsobuje všetkým deťom. Tu je kvalita a efektivita výučby určite vyššia.“
otec Márie - „Čo si budeme nahovárať. V dnešnom svete je znalosť cudzích jazykov podstatná. Boli by sme najradšej, keby dcéra mohla študovať španielčinu, ale keď sa nedá, tak sa nedá. Angličtina a nemčina sú nepochybne svetovými jazykmi. Gymnázium je tiež dobrým štartom pre budúce štúdium na univerzite.“
(iva)