Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Naši cyklisti na českom pohári

Posledný májový víkend sa vybraní kadeti Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom predstavili na pretekoch Českého pohára mládeže v cestnej cyklistike, ktorého organizátorom bol Cyklistickým klub Junior Hradec Králové.

V sobotu 26. mája bola na programe časovka jednotlivcov, ktorá sa ťahala zo Svinar do Bělečka a späť, merala 16 km, viedla členitým terénom a bola sprevádzaná silným nárazovým bočným vetrom. Z našich pretekárov podal najlepší výkon Filip Filipčík, ktorý obsadil časom 23:20,97 min. štvrté miesto. Peter Bališ bol klasifikovaný časom 23:56,97 na 16. mieste, Maroš Beňo časom 25:08,51 min. na 43. mieste, Boris Vencel časom 25:17,95 min. na 47. mieste a Oliver Ritter časom 26:12,83 min. skončil na 60. mieste.
V nedeľu 27. júna bola na programe časovka družstiev, disciplína, ktorá patrí medzi najnáročnejšie v cestnej cyklistike. Trať časovky kadetov merala 40 km, jazdilo sa na trati časovky jednotlivcov s dvoma obrátkami a na štarte sa prezentovalo 14 tímov.
Víťazstvo si odnieslo družstvo Favoritu Brno, ktoré dosiahlo výsledný čas 0:54:09,79 hod. Naši kadeti v zložení Filipčík, Bališ, Beňo a Vencel obsadilo časom 0:57:06,26 hod. siedme miesto.
Už v nedeľu 3. júna sa cyklisti MŠK Žiar nad Hronom predstavili na pretekoch Kriterijnej ligy SR v Prievidzi. Organizátorom preteku bol Cyklistický klub Stejskal team Prievidza a pretek sa išiel ako memoriál Ing. Igora Mitterpacha.
Pretekalo sa na rovinatom okruhu okolo hotela Magura, dlhom 1300 metrov. Priebeh podujatia poznačilo daždivé počasie, ktoré sprevádzalo pretekárov počas ich zápolenia. Mladší žiaci absolvovali 3 okruhy hladkej jazdy a prvenstvo na páske si vybojoval pretekár CyS Žilina Martin Dubeň. Náš Samuel Šmondrk obsadil v záverečnom špurte štvrté miesto. Na bodovaných miestach prišli do cieľa Matej Truban na ôsmom mieste a Dominik Mihalčík na deviatom.
Suverénnym víťazstvom žiarskeho pretekára Lukáša Vaša sa skončil pretek starších žiakov, ktorí absolvovali 12 okruhov bodovacej jazdy. Vaš od štartu unikol svojím súperom a sólovou jazdou bezpečne zvíťazil pred svojim klubovým kolegom Dominikom Zaťkom. Obaja starší žiaci si za predvedený výkon zaslúžia pochvalu a uznanie.
Kadeti absolvovali 15 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo si v záverečnom špurte odniesol pretekár Športovej školy v Trenčíne Tomáš Ažaltovič, ktorý porazil nášho Filipa Filipčíka. Výborný výkon v tomto preteku podal Maroš Beňo, ktorý sa po kolízii opäť prepracoval na čelo preteku a obsadil bodované piate miesto. Peter Bališ obsadil ôsme, Oliver Ritter desiate a Boris Vencel jedenáste miesto. Naši najúspešnejší kadeti opäť získali body do dlhodobej súťaže Slovenského pohára, čo Bališovi len upevnilo vedúce postavenie a Filipčík sa po preteku v Prievidzi posunul hneď za svojho klubového spolujazdca. Na základe podkladov od Slovenského olympijského výboru budú traja najlepší kadeti Slovenska štartovať na olympiáde EZOF v Srbskom Beograde v dňoch 22. júla až 27. júla. Svojimi doposiaľ podávanými výkonmi sú Bališ a Filipčík najhorúcejšími kandidátmi a my im v tom držíme palce.
V preteku juniorov, ktorí štartovali na 25 okruhov bodovacej jazdy sa predstavil z našich Michal Procner, ktorý obsadil desiate miesto. Víťazstvo si odniesol pretekár CyS Žilina Peter Sagan. Ihneď po tomto podujatí Procner odcestoval s reprezentáciou Slovenska na etapové preteky zaradené do Svetového pohára juniorov Trofeo Karlsberg do Nemecka.