„Každý prevádzkovateľ kúpaliska je povinný denne kontrolovať kvalitu vody na kúpanie, a to teplotu vody, reakciu vody, faktor Ph, teplotu ovzdušia a hodnotu voľného chlóru. Okrem toho mu zo zákona vyplýva povinnosť poskytnúť dvakrát do mesiaca vzorku vody z bazénu na rozbor certifikovanému laboratórnemu stredisku, “ uviedla Erika Jakubíková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach. Práve tento úrad dohliada na kontrolu kvality vody či už sledovaním záznamov jednotlivých kúpalísk, ktoré prevádzkovatelia zástupcom hygieny zasielajú, alebo hodnými kontrolami pracovníkov úradu, vykonávanými v celom Levickom okrese. Podľa informácií Eriky Jakubíkovej kontroly prebiehajú pravidelne na kúpalisku Margita-Ilona a v Kúpeli Margita v Kalinčiakove, vo Wellness v Santovke,
v Hokovciach a celoročne v krytých plavárňach v Tlmačoch a v Leviciach. „Z vodných plôch v rámci štátneho dozoru odoberáme vzorky vody iba z bátovskej priehrady Lipovina. Ide o rekreačnú lokalitu s neorganizovanou rekreáciou bez prevádzkovateľa. Napriek zákazu kúpania sa jej ľudia nevyhýbajú, ale kúpať sa môžu iba na vlastné riziko. Voda je totiž na kúpanie nevyhovujúca,“ potvrdzuje fakty vedúca oddelenia hygieny životného prostredia. Vzorky vody putujú v sklenených fľašiach do laboratória Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre. Okresné laboratóriá boli totiž zrušené k 1. januáru 2005, preto musia levickí hygienici na rozbor využívať služby krajského laboratória. Odtiaľ dostávajú výsledky rozborov v priebehu týždňa od dátumu odoslania vzorky. V prípade, že sa vo vode vyskytne niečo nežiadúce, dozvedia sa to v predstihu telefonicky.
V tejto sezóne otvorili prevádzku zatiaľ iba kúpaliská Margita-Ilona v Kalinčiakove a Welness v Santovke. Obe kúpaliská získali v minulom roku najlepšie ocenenia v rámci inšpekcie kúpalísk. Tohto roku sa nesprevádzkuje kúpalisko v Želiezovciach a Areál zdravia – prírodná plocha v Šahách.
Napriek existencii ďalších vodných plôch v okrese, lákajúcich rekreantov i domácich svojou blízkosťou od bydliska alebo ľahkou dostupnosťou, by si mali návštevníci kúpalísk predsa len vyberať obozretnejšie. „Lokality s neorganizovanou rekreáciou do tisíc návštevníkov na deň nie sú pod štátnym dozorom, pri kúpaní v nich teda hrozia riziká nákazy prenosnými chorobami ako hnačka, leptospiróza, hnisanie rán, vírusová žltačka, parazity, huby či sinice,“ vystríha Erika Jakubíková. Ako ubezpečuje, najlepšie je vyhľadať prevádzkované kúpaliská a vodné plochy, ktoré sú predovšetkým v hlavnej turistickej sezóne hodne kontrolované i počas víkendov. Ostatné, nevyhovujúce vodné plochy, by mali byť označené tabuľkou so zákazom kúpania. K dokonalej istote však neprispieva ich každoročné nerešpektovanie.
K. KOPCSÁNYIOVÁ