Kronika znovuobjaveného času - významné archeologické objavy na brehoch riek Nitra, Žitava, Hron a Ipeľ je názov knihy, ktorá sa v týchto dňoch dostáva do tlače. Pod prvú publikáciu svojho druhu sa autorsky podpísal Miroslav Pius, spisovateľ, básnik a publicista. S podporou Mesta Tlmače, Mestského kultúrneho strediska a Miestnemu odboru Matice slovenskej v Tlmačoch zakrátko vyjde prvá archeologická encyklopédia dávnej minulosti bývalej Tekovskej župy.
Autor do nej zaradil 68 pohronských, 51 požitavských, 48 ponitrianskych a 38 poipeľských obcí. „V publikácii má svoje miesto každá tekovská obec, v ktorej sa uskutočnili archeologické vykopávky alebo bol robený archeologický výskum a jeho výsledky boli publikované v odbornej, vedeckej alebo populárnej tlači,“ uviedol M. Pius. Takto sú postupne predstavené jednotlivé obce, ich minulosť v dobe kamennej, bronzovej, železnej až po zánik Veľkej Moravy.
Podľa jeho slov je publikácia určená predovšetkým pre primátorov a starostov miest a obcí, regionálne múzeá. Podporiť by mala aj oživovanie cestovného ruchu na Pohroní, Požitaví a Poiplí. Čo je najdôležitejšie, kniha bude učebnou pomôckou pri oboznamovaní sa žiakov základných a stredných škôl s regionálnymi dejinami. Bude bohato ilustrovaná fotografiami archeologických nálezov, pričom niektoré budú zverejnené prvý raz. „V premiére bude predstavený starý historický Tekov a jeho najstaršie dejiny. Aj preto by nemala chýbať v žiadnej verejnej, ale ani súkromnej knižnici,“ dodáva
M. Pius. - tnp-