Skupina T.R.I.P. vznikla pred troma rokmi zlúčením hudobnej formácie Backled a Dr. Funkenstein. Prvá z nich prespevovala hlavne skladby Led Zepelin a Revival. Druhá sa sústredila predovšetkým na Red Hot Chili Peppers.
„Spojovacím prvkom týchto dvoch skupín som bol ja, pretože v oboch som súčasne hral na basgitaru,“ hovorí Peter Rozenberg. V Backlede pôsobili viacerí terajší členovia kapely. Jeho súčasťou okrem Petra Rozenberga bol aj Peter Albert.
Backled sa zrodil náhodne. Chalani sa síce poznali od detstva, no vznik skupiny podnietil „Arsclub“. Akcia, ktorú dodnes uskutočňuje Pohronské osvetové stredisko.
„Počas existencie kapely sme absolvovali viacero koncertov, ktoré sa konali v kluboch nielen v Žiari nad Hronom, ale aj v Prievidzi a Banskej Bystrici,“ hovorí Peťo Albert. V tejto dobe skúšali najmä v mestskom kultúrnom stredisku. Miestnosť mali sprístupnenú zadarmo v určitom čase. Protihodnotou boli vystúpenia počas letných akcií, ktoré organizovalo mesto.
Skupina T.R.I.P. existuje už tri roky, no ešte stále neabsolvovala žiadny koncert. „Počas obdobia dospievania stúpli naše nároky na hudbu. Prestali sme sa orientovať na jeden štýl. Našou hlavnou prioritou je byť originálny. Chceli by sme priniesť niečo nové a nechceme, aby si nás ľudia zaškatuľkovali v jednom žánri,“ zhodujú sa všetci.
Peter Golebiowski hrá na bicie, Peter Albert na gitaru, Peter Rozenberg je basgitarista a Michal Skladan obsluhuje bicie spolu s perkusiami. Dodnes nenašli vyhovujúceho speváka. Želajú si, aby aj on bol osobnosťou s vlastnými názormi na hudbu a prenikavým hlasom.
Na verejnosti chcú vystúpiť až po nahratí dema, ktoré bude obsahovať 12 skladieb. V súčasnosti ich majú nahratých päť.
„Najväčším problémom každej kapely je nájsť si priestor na skúšanie. Je veľmi dôležité, aby táto miestnosť nebola časovo obmedzená, pretože práve to ruší skupinu vo vývoji. My sa ideme už piaty raz sťahovať. Počas našej existencie sme boli takmer rok bez skúšobne a aj preto máme nahratých len päť skladieb,“ dodáva Peťo Golebiowski.
Demo by chceli dokončiť do konca roka. Potom ho sprístupnia verejnosti a ak sa ich hudba bude spoločnosti páčiť, plánujú uskutočniť koncerty nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
„ V našej hudbe sa môžu nájsť mladší aj starší poslucháči. Neobsahuje len tvrdé prvky. Nachádzajú sa v nej takisto aj jemnejšie melódie. V podstate je to druh experimentu. Inšpiráciu hľadáme v prírode, v meste a v bežných medziľudských vzťahoch.“
Hudobným vzorom skupiny je americká undergroundová scéna. Počúvajú najmä Rage against the machine a Waking vision trio.
Mladým začínajúcim formá-
ciám odporúčajú, aby veľa cvičili, počúvali kvalitnú hudbu a boli vytrvalí. „Naše mesto len veľmi málo podporuje umenie. Dalo by sa skôr povedať, že ho takmer vôbec nezaujíma. Ako sme už spomínali, hlavným problémom každej skupiny je nájsť priestor na skúšanie. V tomto smere sme mali dosť veľké šťastie, ktoré však ostatní mať nemusia. Aj toto je dôvod, prečo mladí ľudia trávia väčšinu času v pohostinstvách. Svoje skúšobne potom nachádzajú v parku alebo na autobusovej stanici,“ zhodujú sa všetci na záver.
KATARÍNA PRUŽINOVÁ