„Táto divoká skládka sa tu vytvárala dlhé roky. Časť z nej pri ceste sme nedávno dali odpratať. Odpad sme naložili do kontajnerov a odviezli na riadenú skládku do Zlatých Moraviec. Priestranstvo sme podľa možností vyčistili, takže tam vznikol hlboký jarok. Keď som tam poslal ľudí osadiť tabuľu, jarok bol zase zaplnený,“ spomína na udalosti zo 7. júna starosta Kozároviec Jozef Majer.
Nezvyčajný nález nahlásili na obvodný úrad životného prostredia, ktorého pracovníci prišli dvakrát na kontrolu.
„Pri obhliadke sme zistili opodstatnenosť podnetu. Postupovali sme v zmysle zákona, dali sme podnet na obvodné oddelenie policajného zboru, aby zistili pôvodcu uloženého odpadu,“ hovorí Eva Červenáková z Obvodného úradu životného prostredia v Leviciach. Do tridsiatich kalendárnych dní sa má polícia vyjadriť. V prípade zistenia pôvodcu ho tento bude musieť odviezť na riadenú skládku a nevyhne sa pokute. Podľa E. Červenákovej sú volaní k rôznym divokým skládkam, ale s uložením potravinárskeho odpadu sa ešte nestretli.
Pretože ide o pozemok miestnej urbárskej spoločnosti, zisťovali, či jej členovia nevydali súhlas na vývoz a uskladnenie prebytočných potravín. Ako však starosta hovorí, zo strany urbariátu takýto súhlas nebol daný. Napriek tomu sa pekárenské výrobky, veľké obaly zo surovín na ich výrobu, ako je olej, cukor, ale aj odpad zo stavebných prác ocitli v jarku. Podľa odhadov
J. Majera ho bolo toľko, že by sa zmestil na nákladné auto.
V obci pôsobia dve pekárne. Podľa Miloša Kabáta, majiteľa jednej z nich, starší chlieb predávajú so zľavou. Prebytočné pekárenské výrobky od nich berú na kŕmenie poľovníci, rybári, chovatelia koní a hospodárskych zvierat. Takže nemajú dôvod a ani čo takýmto spôsobom likvidovať.
Zarážajúce na celej veci je, prečo majiteľ nepotrebné pečivo zlikvidoval takto a neponúkol ho napríklad chovateľom hospodárskych zvierat v obci na kŕmenie. Po pár dňoch si síce sami z kopy niečo odniesli, nevyužiteľný zvyšok však v jarku plesnivie a láka hlavne hlodavcov. Tých sa obávajú obyvatelia aj starosta: „Počas ostatných dvoch týždňov sme museli dvakrát vykonať deratizáciu v obci od hlodavcov. Chlieb a pečivo na čiernej skládke ich budú zase lákať.“ Znepokojuje ho aj skutočnosť, že divokých skládok sa v obci nevedia zbaviť a od začiatku roka na ich likvidáciu použili už 200-tisíc korún. V kameňolome, ktorý obec vyčistila od smetí a dala tam závory, tieto v krátkom čase musela už dvakrát opravovať a takmer s pravidelnosťou obnovuje aj tabule zakazujúce vývoz smetí, ktoré na svojom mieste nevydržia ani 24 hodín.
JANA NÉMETHOVÁ