Voda bola pre banícku činnosť v našom regióne kliatbou i požehnaním. Kliatbou vtedy, keď podzemné vody zaplavili banské diela a znemožnili ich využívanie. Požehnaním bolo využívanie vody ako zdroja energie pre pohon najrôznejších strojov, medzi inými aj čerpadiel na spomínané podzemné vody. Tak vznikli jedinečné vodné diela, ba mohli by sme povedať vodohospodárske diela, nad ktorých dokonalosťou zostávame aj dnes stáť v nemom úžase. Bezosporu takýmto dielom je Turčekovský vodovod, ktorý bol pravdepodobne vybudovaný v rokoch 1496 – 1507. Je obdivuhodné, že v tomto roku má už 500 rokov a slúži do dnešných čias nielen ako technická pamiatka. Dielo, ktoré zachytáva vody z povodia Turca, prechádza cez územia Horného a Dolného Turčeka, Krahúl, Kremnických Baní, Kremnice a vlieva sa do Hrona. Na svojej ceste sa voda používala na pohon mechanizmov pri spracovávaní rúd v stupách a hutách, do dnešných čias sa využíva na výrobu elektrickej energie.
Cenu tohto diela zdôrazňuje aj skutočnosť, že banícky majster mal už v roku 1512 veľmi dôležitú povinnosť: „Vynaložiť všetko úsilie a pozornosť na najväčšie klenoty mesta, na dva vodovody, aby sa v poriadku udržali“.
Technicky náročné dielo má viac ako 34 kilometrov s prevýšením 587 metrov. Prechádza cez deväť štôlní v dĺžke 13 kilometrov a jeden akvadukt dlhý 18 metrov. Vodovod má dve akumulačné nádrže s objemom 22 a 34 - tisíc kubických metrov, ďalej je tu usadzovacia a vyrovnávacia nádrž a tri stupne vodných elektrární. Napája aj vodnú elektráreň, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1921 ako prvá v Európe.
Samozrejme, že výstavba takéhoto rozsiahleho diela mala aj ekonomicko - finančné pozadie a aj toto je veľmi zaujímavé. Mimoriadne úspešným podnikateľom v tom čase bol banícky inžinier Ján Thurzo (1437 – 1508), ktorý okrem iných aktivít vybudoval pri Krakove hutu na spracovávanie slovenskej medi a v roku 1475 uzavrel zmluvu so 7 stredoslovenskými mestami (Banská Bystrica, Kremnica, Nová Baňa, Pukanec, Banská Belá a Ľubietová), v ktorej sa zaviazal odvodniť ich zatopené bane za úhradu na ťažbe. Postupne sa však zmocnil kúpou a náhradou za dlhy väčšiny baní. Baníctvo a hutníctvo bolo na Slovensku na vysokej úrovni. Ján Thurzo sa spojil s finančnou skupinou Fuggerovcov, pre ktorú dosiahol významnú výsadu – mohli slobodne podnikať s meďou a nemuseli z nej získané zlato a striebro predávať kráľovskej komore. Podobnú výhodu nemal žiadny ťažiar v Uhorsku. Takto podnikali Thurzovci s Fuggerovcami až do roku 1546, keď ich monopol zrušil kráľ.
RICHARDKAFKA